Kiel’de bir Alman Xezal

Yorgunluğun demidir kaçak çay

Yaşamın kaynağı ölümün nedeni: OKSİJEN

Anadilde ders ve Kürtçe ilkokul

Stuttgart’ta Kültürlerarası Yaz Festivali

75 yıl sonra bulundular

Retax Kupası 1893 Hanau’nun

Toplum-Yaşam

Ekolojinin OHAL’i: Özel ordu kuruldu

25.07.2017
Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin OHAL gerekçesi ile engellenmesi ve ekolojistlere karşı uzun namlulu silahlarla ordu oluşturulmasına tepki gösteren ekolojist Ertuğrul Barka, “OHAL’le ekolojistleri daha fazla bastırmaya çalışıyorlar” dedi.

‘Keşişin Bahçesi’ yok edildi

25.07.2017
Bazîd’de 16. yüzyıldan kalma ve bölgenin en yeşil alanlarından “Keşişin Bahçesi”, artık kurak bir toprak parçası.

Urmiye Gölü kurursa?

25.07.2017
Doğu Kürdistan’daki Urmiye Gölü’nün tamamen kurumasının doğaya vereceği zararın yanı sıra 14 milyon kişinin de hayatı tehlikeye girecek.

Mezopotamya Tıp akademisi açıldı

25.07.2017
Rojava’nın Serêkaniye kentinde Mezopotamya Tıp Akademisi açıldı. Açılan Tıp Akademisi’nde eğitim almak için üç kantondan da yoğun başvurular geliyor.

Yorgunluğun demidir kaçak çay

24.07.2017
”Dağlarda çok yorulduğumuz da oluyor. Şikâyetçi değiliz, çünkü anlamının bilincindeyiz. İşte bu yorgunluğumuza anlam katan bir diğer arkadaşımız da kaçak çayımızdır.”

Amazon Ormanları yağmurunu kendisi üretiyor

24.07.2017
Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı çalışma, Amazon Ormanları’nın ağaçların yapraklarından terleme yoluyla çıkardığı su buharını kullanarak ‘kendi yağmurunu kendi ürettiğini’ ortaya koydu.

Fukuşima’da erimiş nükleer yakıt bulundu

24.07.2017
Japonya’nın doğusunda bulunan Fukuşima Nükleer Santrali’ni 2011 yılında depremin ve tsunaminin yok etmesinin ardından ilk defa erimiş haldeki nükleer yakıta rastlandı. Görüntüler, yıkımıyla doğaya sayısız zarar veren santralin onlarca yıl sürecek tahliyesinin önünde daha birçok zorluk olduğunu gösterir nitelikte.

Yaşamın kaynağı ölümün nedeni: OKSİJEN

22.07.2017
Oksijen bizi öldürüyor. Bu kadar basit bir şey. Her sene sadece oksijen soluyarak 1000 defa röntgen filmi çektirmiş kadar DNAlarımızda tahribata neden oluyoruz.

Yanardağ, kaplıca ve buzullar ülkesi İZLANDA

22.07.2017
Sis bulutları içinde kaybolan kayalıkları, masmavi göletlerde yüzen buzulları, toprağın içinden kaynayıp çıkan ve fırın niyetine kullanılan kaplıcaları ile ilginç bir topografik yapıya sahip İzlanda.

Kiel’de bir Alman Xezal

21.07.2017
Almanya’nın Kiel kentindeki Koma Nûdem folklor ekibinden Alman Xezal: “Folklor sadece folklordan ibaret değil. Folklor çok zengin kültürün bir parçası. Aynı zamanda politik bir eylemdir” diyor.