Kirli ittifaka tokat gibi yanıt: Öfke ve coşku bir arada!

‘İnsanlık Şenliği’ Paris’te başlıyor

Kobanê gazisi Garzan

Heyva Sor ekipleri de katıldı

Gol düellosunda galip FC Roj oldu: 2-3

Savaş alanında sağlık hizmetinin adresi Heyva Sor a Kurd

Toplum-Yaşam

Savaş alanında sağlık hizmetinin adresi Heyva Sor a Kurd

20.09.2017
Rojava’daki savaşın şüphesiz en büyük yükü onların omuzunda: Hayatta tutmak! Ancak Reqa’daki Heyva Sor gönüllüleri ülke dışındaki Kürt doktor ve sağlıkçılara sitemli: “Avrupa’da yaşıyoruz, ülkeden koptuk demesinler. Yapacakları çok şey var!”

Kobanê gazisi Garzan

19.09.2017
Garzan kara gözlü, heyecandan yerinde duramayan bir genç. Öfkesi ve heyecanı gözlerinde okunuyor. İki dakikada bir soruyor yanındaki arkadaşlarına ‘Ne zaman yola çıkacağız, Kobanê çok uzak mı, arkadaşlar zorda mıdır?’ Taburdaki gençler, artık Garzan’ı ikna etmek için, yeminler edip duruyor...

Gol düellosunda galip FC Roj oldu: 2-3

19.09.2017
Avrupa’da farklı liglerde mücadele eden Kürt futbol takımları bu hafta da başarılı sonuçlar elde etti.

Kirli ittifaka tokat gibi yanıt: Öfke ve coşku bir arada!

18.09.2017
Geleneksel Uluslararası Kürt Kültür Festivali, baskı ve yıldırma politikalarıyla engellenmek istendi. Öfkenin yanına büyük coşkusunu da alarak Köln’e akan onbinler, Alman devletinin yasakçı zihniyetini bir kere daha yerle bir etti.

‘İnsanlık Şenliği’ Paris’te başlıyor

14.09.2017
Her yıl Eylül ayında, Paris’te kutlanan “İnsanlık Şenliği” (Fete de L’Humanite) yarın başlıyor. Fransız Komünist Parti ve yayın organı L’Humanite gazetesinin 80 yılı aşkın bir süredir kutladığı geleneksel şenlik, 15-17 Eylül tarihleri arasında La Courneuve Park’ında kutlanacak.

Heyva Sor ekipleri de katıldı

14.09.2017
İtalya’nın Livorno kentinde 11 Eylül günü şiddetli yağış sonucu sel felaketi meydana gelmişti.

ROJAVA dolu dizgin

12.09.2017
Almanya ve İsveç’in çeşitli kentlerindeki liglerde mücadele veren Kürt takımları son iki haftada sergiledikleri performanslarla göz dolduruyor. Kürt takımlarının karşılaşmalarının çoğu bol gollü sonuçlandı.

Pasaporta içi ısınmayanlar: ‘Kaçakçılar’

11.09.2017
Herkes uyurken başlar onların mesaisi. Sınır hatlarındaki her bir karış toprağın yerini bilen, tepelerin dağların ardından yola koyuldular. Vuruldular, düştüler ve yine kalktılar... Kendi ülkelerinde yolları hep kaçağa çıktı!

Evrenin en renkli hali: Süpernova patlamaları

09.09.2017
Bilim insanları Vela Süpernovasının bundan yaklaşık 10 bin yıl önce oluştuğunu tahmin ediyor. 1976 yılında NASA tarafından yapılan açıklamada Vela Süpernovasının oluştuğu dönemde bu patlamanın dünyanın güney yarımküresinde gözlemlenmiş olması gerektiğini duyurmuştu.

Zagrosların Mam Reşit’i…

08.09.2017
Hakkari’nin Kînyaniş köyünden Reşit Arar. Bilinen ismiyle Mam Reşit’i gerilla kardeşi Süreç Zagros anlattı: O yurtseverliğin, onurun ve toprağa bağlılığın sembolüdür. Çok yoğun bir enerjisi vardı, bir dakikasını bile boş geçirmiyordu. Binlerce kahraman yoldaştan biridir...