PolitikART

Özgür Kürtlüğe karşı iktidar uzlaşması

14.02.2018
Taktik çelişkilerine rağmen yerel, bölgesel ve dünya hegemon devletlerinin özgür Kürtlüğe karşı tavırları dünya sistemi dahilinde stratejik ve ortak olup, birlikte hareket etmektedirler. 20. yüzyılda Kürtleri dünya sisteminden dışlayan devletler, 21. yüzyılda da aynı politikalarını sürdürmek istiyor.

Yüzyılın komplosuna karşı yüzyılın direnişi

14.02.2018
Rêber Apo, kapitalist sistem güçlerinin oyunlarına karşı kendisinin de ‘oyunbozan’ olduğunu ifade etmektedir. Kürt Özgürlük Hareketi’nin kapitalist sistem güçlerinin komploları ve oyunları karşısındaki cevabı, yüzyılın komplolarına karşı verilen yüzyılın direnişi oldu.

20 yılın kronolojisi

14.02.2018
Ekim 1998’de başlayıp, günümüze kadar devam eden süreçte, uluslararası komplo adım adım devreye konuldu. Öcalan, komplonun hedeflediği kaos ve çatışmayı bertaraf etmek için barış girişimlerini sürdürse de Türk devletinin imha ve inkar siyasetindeki ısrarı nedeniyle bu fırsatların tümü heba edildi.

Öcalan ve dünya entelektüalizmi

14.02.2018
Marksizm, kendine özgü ve çetrefilli tartışmaları ve terminolojileriyle alternatif bir entelektüel evrendir ve yolu akademi ile ancak belli bazı noktalarda kesişir. Abdullah Öcalan bu alternatif dünyadan çıktı ama onu aştı ve nihayetinde neredeyse bütünüyle geride bıraktı.

1999’dan 2018’e demokratik modernite ile kapitalist modernite çatışırken

14.02.2018
2018’e, Abdullah Öcalan’ın kaçırılışının 19. yılına girdiğimizde devlet bir kez daha yönetim kapasitesini yitirdi. Bu yitişi uydurulmuş bir eski hukuk, tekelleşmiş şiddet ve kurum özlemiyle değil, yeni ve dinamik bir demokratik modernite hamlesiyle karşılamak çıkartmamız gereken en önemli derstir.

Öcalan ile tarih yeniden tanımlanıyor

14.02.2018
Uluslararası ve bölge güçleri, demokratik ulus paradigmasının toplumsal sorunlara güçlü alternatif oluşturması ve demokratik modernite çağının müjdesini vermesi nedeniyle İmralı’da Önder Öcalan şahsında başta Kürt halkı olmak üzere özgür bireyi ve toplumu esaret koşullarında tutmak istemektedir.

Milyonların sentezi oldum

14.02.2018
Sistemin çarmıha germe, Prometheusvari bir kayalığa çivileme yöntemi, klasik veya mitolojik çağlardaki sonuca pek benzemiyordu. Kapitalist dünya sisteminin ‘küresel taarruzuna’ karşı halkların da ‘küresel demokrasi’ arayışını güçlendirmek ve Kürt sorununun çözüm yollarını da yakalamak imkan dahiline giriyordu.

İmralı’dan Efrîn’e

14.02.2018
Kürtlerin 1999’daki toplu protestoları idam cezasını durdurdu. Kitlesel gösteriler 2014’de Kobanê’yi savunanlara destek oldu ve gidişatı değiştirdi. Bugün de ihtiyacımız olan Efrîn’deki Türk işgalini durduracak ve Öcalan’ı özgürleştirecek uluslararası kitlesel tepkilerdir.

Nasıl yaşamalı nereden başlamalı ?

14.02.2018
Demokratik Modernite sisteminin öncüleri kadın ve gençlik olmakla birlikte sanatçıya da büyük rol düşer. Kültürel soykırımın geliştirmek istediği kişilik yapılanmasını çözümleyip, onun yerine toplumsal ahlak ölçülerini yerleştirmek gerekiyor.

Fikirleriyle hayranlık uyandırdı

14.02.2018
“Onun metodu Marksist bir antropolog metodudur. Fakat aynı zamanda kendisi bilgeliği, antik metinler ve tarihle olan aşinalığı, bununla beraber etimolojik ve dilbilimsel antropolojisi ile de sivrilmektedir.”