Fatih Akın Rojava ile geliyor

Gutti kralı mı, Part süvarisi mi, Bûk û Zava mı ?

Sahnelerde Pêl rüzgarı

Öcalan'ın manifestosu Almanya'da

Kızıl Meydan’ın sosyalist dengbêjî Sûsika Simo

Kaybolan Keldanice’nin izinde

İki ’Anons’ arası bir film

Kültür-Sanat

İtalyanlar Bablekan öğreniyor

25.07.2017
Urfalı folklor Hocası Ayşe Göktaş, Roma’da 4 yıldır İtalyanlara Kürt halk oyunlarını öğretiyor. O öğrencilerden İlaria Napoleoni daha 20 yaşında. Yaklaşık bir yıldır folklor ekibinde içerisinde yer alıyor. En çok Bablekan ve Keleşo’yu oynamaktan zevk aldığını söylüyor

Kitabı gözünden tanımak

25.07.2017
Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta, 2000 yılında Ronni Abergel tarafından, marjnalize olmuş topluluklar arasında sohbeti teşvik etmek ve sosyal değişimi geliştirmek amacıyla Human Library projesi başlatıldı.

Sadece bir çömlek ustası kaldı

25.07.2017
50’ye yakın çömlek atölyesinin bulunduğu Van’da şimdi sadece bir çömlek atölyesi kaldı. Urartuların mirası bu mesleği, Van’ın Bardakçı köyünde oturan Osman Eşme devam ettiriyor.

Yarım kalmış hayaller

25.07.2017
”Xeyalên Nîvcomayî” (Yarım Kalmış Hayaller), Mehmet Yavuz’un Ar Yayınları’ndan çıkan yeni öykü kitabı. Kitap, 10 öyküden oluşuyor ve yazarın ana dili olan Kürtçe ile yazılmış.

Kızıl Meydan’ın sosyalist dengbêjî Sûsika Simo

24.07.2017
Sûsika Simo, konser verirken, sarı, yeşil, kırmızı elbiseler giyer ve başına da kefiye bağlardı. O sosyalist bir kadın dengbêjdi. Simo ile dengbêjlik sosyalist söylemle tanışır.

DTK’dan Kürtçe-Türkçe Sağlık Terimleri Sözlüğü

24.07.2017
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Meclisi Anadil Komisyonu, sağlık alanında kullanılan kelimeleri birçok başlık altında bir araya getirerek, Sağlık Terimleri Sözlüğü’nü oluşturdu. Aram Yayıncılıktan çıkan sözlük, ”doğal sağlık” perspektifiyle geliştirildi.

Qamişlo’da kitap fuarı

24.07.2017
Cizre Kantonu Kültür Sanat Konseyi, Şehit Hisên Şawın (Herekol) anısına 1. Rojava Kitap Fuarı’nı açtı. ‘Okumak Ufku Genişletir’ şiarı ile kitapseverleri karşılayacak fuar, Zana Salonu’nda düzenlendi. Fuarda çok sayıda yazar ve aydının yanı sıra YPG-YPJ savaşçıları, TEV-DEM üyeleri ile kitapsever katıldı.

Sahnelerde Pêl rüzgarı

22.07.2017
Pêl, Rojavalı üç mülteci gencin kurduğu yeni bir müzik grubu. Kürtçe müziği Avrupalılarla buluşturan Pêl’in solistlerinden Azad Pola, ‘’Sahneleri Rojava’daki şavaşçılarımızın sesini yükselttiğimiz yerler olarak görüyoruz” diyor.

Aborjinlerin tarihi 65 bin yıllık

22.07.2017
Arkeologlar, Aborjinlerin Avustralya'ya tahmin edilenden en az 18 bin yıl önce geldiklerini gösteren yeni kanıtlara ulaştı.

Fatih Akın Rojava ile geliyor

22.07.2017
Fatih Akın’ın filmografisi bir hayli çeşitli. Belki bazıları için Fatih Akın demek sadece Duvara Karşı’dan ibaret; ama onu tek bir filme göre tanımlamak haksızlık olur...