Kürtlere destek ahlaki sorumluluktur

Milan Protokolü vizyonda

İşgale hayır dediler

Zehra’nın özgür eserleri

Şilfîtazî: Aso’nun hikâyesi

Bir Dersim Hikayesi: Mısır Koçanlarını Kızartan Koku

Ters Kule ve Vaktiyle Yukarıda

Kültür-Sanat

İşgale hayır dediler

23.01.2018
Türk devletinin Efrîn’i işgaline sanatçılar ve yazarlardan tepki geldi. Tepkilerini sosyal medya hesaplarından dile getiren birçok gazeteci yazar ve sanatçı ‘Savaşa Hayır’ dedi.

Kürt kültürüne ait bir oda

23.01.2018
Virginia Woolf’un “Kendine ait bir oda” önermesini hayata geçiren bir kadının ‘odasına’ konuk oluyoruz. Fakat bu oda biraz farklı… Van’ın Xacort Mahallesi’nde oturan Behice Abi, 50 yıl önce eşinin annesinden ve çevresindeki kadınlardan kalan Kürt kültürüne ait motifleri ve eşyaları evinin bir odasında topluyor.

Diktatörden yasak!

23.01.2018
Onur Orhan’ın yazdığı, Caner Erdem’in yönettiği ve Barış Atay’ın sahnelediği “Sadece Diktatör” oyunu Ankara Valiliği tarafından süresiz olarak yasakladı.

Zeynep Sayın’dan ‘Ölüm Terbiyesi’

23.01.2018
İmgelerin tarihselliği ve ölüm ile ilişkisi üzerine araştırmalar yapan Zeynep Sayın’ın “Ölüm Terbiyesi” isimli son kitabı Metis Yayınları’ndan çıktı.

Hrant Dink Londra’da anıldı

23.01.2018
Gazeteci Hrant Dink katledilişinin 11’nci yılında Londra’da anıldı. PEN İngiltere Merkezi, Artıcle 19 düşünce kuruluşu ve Ermeni Enstitüsü işbirliğiyle anma etkinliği düzenledi.

Kürtlere destek ahlaki sorumluluktur

22.01.2018
Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal girişimine karşı aralarında Noam Chomsky’nin de olduğu dünyaca tanınmış, aydın, yazar, akademisyen ve insan hakları savunucuları uluslararası bir kampanya başlattı. Aydınlar, uluslararası toplumun Kürtlere karşı ahlaki sorumluluğu olduğunu ifade ettiler.

Kilamlar tarihimizdir

22.01.2018
Kürt kültürünün en önemli geleneklerinden biri olan dengbêjlik, Kürtlerin tarihi destanlarını geçmişten bugüne taşıyor. Bu destanlar dengbêjlerin kılamlarıyla dilden dile ve kulaktan kulağa yayılıyor. Bu kültürün günümüze taşıdığı destanların kaybolmaması için bunları kayıt altına alan Yazar Ronî War, bu eserleri yıllardır kitaplaştırıyor.

Tanrılaştığına inanılan dansçılar

22.01.2018
Güney Hindistan’ın Malabar Sahili’nde Kerala eyaletinde çalınan davulların kökeni binlerce yıl ötesine dayanıyor.

BEKSAV: Barış Atay'ın yanındayız

22.01.2018
BEKSAV, Barış Atay'ın oynadığı "Sadece DİKTATÖR' oyunun yasaklanmasına tepki gösterdi.

Demirci'nin belgesel yapması yasaklandı

22.01.2018
Ergene İnisiyatifi kurucu üyelerinden ve Gündöndü belgeselinin yönetmeni olan Nejla Demirci’nin belgesel çekimleri yasaklandı. Önceki gün belgesel çekimleri için ekip arkadaşları ile Bodrum’da bulunduğu sırada beraberindekiler ile birlikte gözlatına alınan Demirci, daha sonra serbest bırakılmıştı.