Köle pazarında 5 kez satılan Êzîdî kadın: Madafî’de alıkoydular

KJK’den tüm dünya kadınlarına: Öz savunmamızı büyütelim

Her kadının bir hikayesi var

Ataerkil sistemin sistematik savaşı karşısında kadın özgürlük mücadelesini evrenselleştirme olanak ve zorunlulukları

OHAL ‘faili meçhul’leri arttırdı

Toprağın ruhuna dokundum

İlk çatışma, heyecan, başarı

Kadın

Aslolan şiddet öncesi müdahaledir

24.11.2017
Almanya’da kadınların şiddete uğramasının toplumda olmadığı gibi yasalar nezdinde de bir karşılığı yok. Kadını şiddete uğramadan önce koruyan, şiddet zeminlerini kurutan bir pozisyonda değil yasalar. Sonuçları üzerinden devreye giren bir yapısal düzenleme de korumaya yetmiyor.

Sebahat Tuncel’den 25 Kasım mesajı: Mücadelemizi toplumsallaştırmak zorundayız

24.11.2017
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla bir mesaj gönderen tutuklu DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, “Kadınlar olarak umudu kuşanarak; tüm zorluklara rağmen erkek egemen sistemin bize dayattıklarına biat etmeden itirazımızı daha güçlü bir sesle dile getireceğiz” dedi.

Ruhlara kazınmış gıcırtılar

23.11.2017
Elza’nın sonunda polise ulaşması, soruşturmanın seyrini bambaşka bir yöne çevirmişti. Laëtitia, gittiği kafe dönüşü bir psikopat olan Tony Meilhon tarafından öldürülmüştü. Ama otopsi raporuna yansıyan işkence ve tecavüz Meilhon tarafından gerçekleştirilmemişti.

Tek bir kadın, tüm mahalleyi değiştiriyor

23.11.2017
“Bazen, tek bir kadın tüm mahalledeki kadınları değiştiriyor. Çok daha büyük ve etkili dayanışma eylemlerine ihtiyacımız var. İşte tam da bu yüzden, bu cumartesi kadınların daha çok sokağa çıkması lazım.”

9 ayda 7 bin 645 kadın!

23.11.2017
Kadına Yönelik Şiddetle Karşı Mücadele Merkezi, Güney Kürdistan'da bu yıl içinde kadına yönelik 7 bin 645 şiddet olayının yaşandığını açıkladı. Şiddetin en fazla yaşandığı kent ise Hewlêr.

Toprağın ruhuna dokundum

22.11.2017
Latin Amerika acılı bir coğrafya. Ancak bu coğrafyanın direniş damarı halen çok güçlü atıyor. Honduraslı Berta Caceres’in cesareti kadınlara ve yerli halklara yetiyor. Faili meçhul cinayetle katledilişinin üzerinden iki yıla yakın bir zaman geçti ama ruhu bu toprakları koruyor.

YJK-E: 25 Kasım’da alanlara

22.11.2017
Yekîtiya Jinên Kurdistan-Elmanya (YJK-E), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü’nde tüm kadınları 'Önderliksiz Yaşam Asla! Faşizme Karşı Öz Savunma!' şiarıyla alanlara çağırdı.

Medya faille aynı suçu işliyor

22.11.2017
Kadına yönelik şiddet haberleri her geçen gün artıyor. Her yıl aylık tutulan istatistikler, cinayet, taciz ve tecavüz oranlarının azalmadığını gösteriyor. Yeni yasa düzenlemeleri de bu şiddet ortamını besliyor.

Şengal’de Genç Kadın Merkezi kuruldu

22.11.2017
Yekîtiya Ciwanên Êzîdî-Êzîdî Gençler Birliği (YCÊ) öncülüğünde Şengal’deki Êzîdî genç kadınlar için önemli bir kurumun açılışı gerçekleştirildi.

Ataerkil sistemin sistematik savaşı karşısında kadın özgürlük mücadelesini evrenselleştirme olanak ve zorunlulukları

21.11.2017
21. yüzyılı kadın devrim çağına dönüştürmek için koşullar her zamankinden daha fazla olgunlaşmıştır. Ortadoğu merkezli ikinci kadın devrimini geliştirmek tarihsel bir zorunluluktur. Kürdistan Kadın Özgürlük Hareketi ise evrensel kadın özgürlük mücadelesinin öncü gücü olmaya adaydır, böylesi bir öncülük iddiasına sahiptir.