Satıldığı köle pazarını özgürleştirdi!

Emektar Canda şimdi Reqa’da

Bütün 'Umut'ların anneliği için...

Her şey çiçek tadında olsa

‘Yerin dibine batsın bu karanlık!’

‘Anne özgürlük işte budur’

Sanatta duygu, özlem var

Kadın

‘Arap kadınlar PKK ile özgürleşebilir’

25.07.2017
Hesekêli Mizgîn, mahkum hayatı yaşayan Arap kadınların özgürleşmesinin ancak PKK ile gerçekleşebileceğini belirtiyor.

Bayılana kadar çalıştırılıyorlar

25.07.2017
Mersin’de zaman zaman 50 dereceye kadar çıkan bunaltıcı sıcakların altında çalışan mevsimlik tarım işçisi kadınlar, burun kanaması, baygınlık gibi birçok tehlikeyle karşılaştıklarını söyledi.

Kadınlara şişmanlık dayatılıyor

25.07.2017
Dünyada toplumsal cinsiyetçilikle şekillenen “güzellik normları” diyetleri yaygınken, Moritanyalı kadınlara ise “Gavage” geleneğine bağlı olarak “şişmanlık” dayatılıyor.

Soran kadın işkenceyle katledilmiş!

25.07.2017
Hewlêr’e bağlı Diyana (Soran) ilçesi ile Sideka nahiyesi yolunda dün bir kadın cenazesi bulundu. Soran Adli Tıp Kurumunun yaptığı incelemede cesette işkence izlerine rastlandı.

Kuran Kursu’nda cinsel istismara 25 yıl hapis istemi

25.07.2017
Agirî’deki İmam Buhari Yatılı Erkek Kuran Kursu’nda, 9 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar bulunmakla suçlanan 17 yaşındaki Y.K. hakkında, tutuklu yargılandığı mahkemece 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

‘Anne özgürlük işte budur’

24.07.2017
Yaklaşık 6 yıldır DAİŞ çetelerinin cirit attığı Reqa sokaklarında artık özgürlük naraları yankılanıyor. DAİŞ çetelerinin zulmünde görmedikleri eziyet, yüzleşmedikleri acı ve korku kalmayan siviller, onları özgürleştiren QSD savaşçılarına ‘hayır sahipleri’ diye hitap ediyor.

‘Yerin dibine batsın bu karanlık!’

24.07.2017
DAİŞ çetelerinin Reqa’yı işgali sırasında zorla evlendirilen Düha Mistefa Hammad, kente getirilen iki esir Êzîdî çocuğun kaçışına yardım ettiği için işkence edildi.

Suudi kadınlar için iş arama sitesi kurdu

24.07.2017
Biyomedikal mühendisi Naziha Deriche, Suudi Arabistan’da kadının iş gücüne katılımını artırmak amacıyla “Alajnabia” adında ücretsiz bir web sitesi kurdu.

Emektar Canda şimdi Reqa’da

22.07.2017
Reqa cephesinde büyük zorluklarla kurulan, adeta yoktan var edilen ilk yardım noktasının görünmeyen emektarı Canda, her gün bölgede yüzlerce savaşçı ve sivile derman oluyor.

Bütün 'Umut'ların anneliği için...

22.07.2017
Her gerilla gibi özgür yaşam arayışlarının sonucunda PKK ile tanışan Bêrîvan, 5 yıldır hayalini kurduğu gerilla saflarında. Bêrîvan, bir kadın olarak aldığı kararı uygulama iradesine kavuştuğunda bir yaşındaki oğlu Umut ve bütün Umutların geleceği için gerilla olmayı tercih etti.