KJK: Kadın devrimi olgunlaştı

Saray'ın katili ‘içimizde’

Sağlıkçı bir kahramanın inanılmaz hikayesi: Irena Sendler

Kadınlar cesareti bulaştıracak

Yeter Polat davası ertelendi

HDP: Bu böyle gitmez, kadınlar izin vermez!

Celaliyan ailesiyle görüştürülmüyor

Kadın

İran rejiminin hileli kadın politikası

20.09.2017
PJAK Meclis Üyesi Evîn Nejdet, İran rejiminin yeni kabinede olduğu gibi kadını yönetim erkinden uzak tutması ama ‘Zeynep Kardeşler’ adı altında milisleştirmesi; ‘Beyaz Evlilik’ diye erkeğin insafına güvencesiz terk ederek ‘cinsel özgürlük’ bahşetmesi veya özgürlük ufkunu giyim-kuşam sınırlı tutmasının, zihniyetinin gereği olduğunu söyledi.

Öcalan’ın özgürlüğü demokratik ulusun inşasıyla mümkün

20.09.2017
PAJK Koordinasyon Üyesi Zêrîn Rûken, demokratik ulusun inşasıyla Öcalan üzerindeki tecridin kırılabileceğini ve özgürlüğünün sağlanabileceğini belirtti. Rûken, inşayı ileriye taşımak için toplumsal bilinçlendirmeye ağırlık vereceklerini söyledi.

Kayınpederini öldüren kadına tahliye

20.09.2017
İstanbul’da kendisini sistematik olarak cinsel saldırıya maruz bırakan kayınpederini özsavunma kullanarak öldüren ve 18 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan kadın tahliye edildi.

Öteki Olarak Ölmek

19.09.2017
Bir mekanizma sayesinde eyleme geçenler, ölüye saldırdıklarında, işkence yaptıklarında ceza almayacaklarından eminlerdi. Onları harekete geçiren ve onlara o güveni veren iktidar mekanizmaları her zaman arkalarındaydı çünkü.

Ölüm onarılamaz!

19.09.2017
Meksika’da binlerce kadın, Puebla kentinde kaybolduktan haftalar sonra cansız bedeni bulunan kadın öğrenci için sokaklara çıktı.

Özgecan’ın hayatı beyazperdede

19.09.2017
Yönetmen Chris Surnames’in Almanya, Rusya, Türkiye ve İngiltere’de erkek şiddetiyle öldürülen 4 kadının hayatını konu aldığı ‘Faint Sound’ filmi Aralık ayında vizyona girecek. Surnames, filmde Türkiye’den Özgecan Aslan’ın hikayesine yer veriyor.

Saray'ın katili ‘içimizde’

18.09.2017
Sadece Saray değildi flu bir katliamın rengiyle ormanın yeşilinde boylu boyunca uzanan. Bütün kadınlardan bir parça katledilmişti. En çok da kendi olabilmenin, itirazları olan, egemenliği, sömürüyü kabullenmeyen ve bunun derin kaygısını yaşayanların farklılığıydı hedeflenen.

Celaliyan ailesiyle görüştürülmüyor

18.09.2017
İran rejim zindanlarında tutulan Kürt siyasi tutsak Zeynep Celaliyan'ın cezaevinde uyuşturucu kullanımına itiraz ettiği için haftalık aile ziyaretlerinin engellendiği öğrenildi.

Leyla Marangoz için Giessen’de taziye

18.09.2017
Geçtiğimiz hafta pazar günü Adana’da vefat eden iki şehit annesi Leyla Marangoz için Giessen’de taziye açıldı.

NASA'nın 'bilgisayar kadını': Katherine Johnson

18.09.2017
"Her şeyi saydım. Yoldaki basamakları, kiliseye çıkan basamakları, yıkadığım bulaşık ve gümüş eşyaları sayısını... Sayılabilecek her şeyi saydım" diyor, 2015 Ulusal Özgürlük Madalyası'nı alan 99 yaşındaki Katherine Johnson.