Ulusal kongrenin ön adımları

Federe Kürdistan’ı ziyaret eden HDP heyetinden İmam Taşçıer, amacın tek parti çatısı altında toplanmak olmadığını, ulusal reflekslerde ortaklaşmak olduğunu belirterek, ulusal kongrenin ön adımlarını attıklarını söyledi.

17 Nisan 2018 Salı | Haber

DENİZ NAZLIM/HAYRİ DEMİR

HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan’ın da aralarında bulunduğu HDP heyeti, Federe Kürdistan’a gerçekleştirdiği ziyarette KDP, YNK ve Goran Hareketi başta olmak üzere birçok siyasi parti ve yapıyla bir araya geldi. Temaslarının ana gündeminin ulusal birlik olduğunu belirten HDP Amed Milletvekili İmam Taşçıer, görüşmelerin ayrıntılarını Mezopotamya Ajansı'yla (MA) paylaştı. 

 HDP olarak 2016’da da ziyaretler gerçekleştirdiklerini hatırlatan Taşçıer, bu ziyaretleri devam ettirmek istediklerini belirterek, “Kürdistan’ın büyük parçası olan Kuzey Kürdistan’dan ulusal birlikle ilgili umutları var, beklentileri var. O süreçte birlik oluşturma umudu daha fazlaydı. Süreci tamamlayamadık. Nedeni ise HDP’ye olan baskılar, Demirtaş, vekillerimizin ve parti üyelerinin tutuklanması. Biz tekrar bu süreci başlatmak istedik. HDP kongresinden hemen sonra ilk ziyaretimizi Güney Kürdistan’a yaptık. Şu andaki süreç daha karışık. Korkunun, yarın ne olacağının belli olmadığı bir süreç olmasına rağmen 2016’nın üzerinde bir ilgiyle karşılandık” dedi.  

 

Birlik konusunda hemfikirler

 Tüm Kürdistani partilerin istisnasız olarak birlik noktasında hemfikir olduklarını kaydeden Taşçıer, görüşmelerde bunun hayata geçmesi için yol ve yöntemlerin tartışıldığını aktardı.  İleri dönemlerde gelişecek öneriler doğrultusunda bu sürecin ikili görüşmelerle devam ettirileceğini belirten Taşçıer, şunları söyledi: “Kerkük’ün işgalinden sonra yapılar arası küskünlükler çok fazla, diyalogları zayıflamış. Bizim gitmemiz bir can simidi gibi oldu oraya. Partiler, hem bizimle hem kendi aralarında diyalogları geliştirdi. Kendi iç sorunlarıyla uğraşmaktan, Kürt parçalarıyla olan diyalogları eksilmişti. Bizim oraya gitmemiz canlılık kattı. Biz şöyle önerilerde bulunduk; ikili görüşmeler, ikna yolları, bir araya getirme önerileri yaptık. Bu şekilde zenginleştirmek istedik tartışmaları, Tabi ki oranın iç işlerine karışamayız. Biz sadece önerilerimizi yaptık. Ulusal birliğin sağlanmasının gerekli ve elzem olduğunda hemfikir olduk. Bunu hayata geçirmenin yol ve yöntemlerini zaman içinde ikili görüşmelerle devam edecek.” 

 

Yarın başka Efrînler olur

 “Eğer Kerkük işgal edilmemiş olsaydı, 4 parça Kürdistan karşı gelmiş olsaydı Efrîn olmazdı. Kerkük’ten güç alarak Efrîn’e geldiler. Bugün Efrîn var, yarın yine ulusal refleks olmazsa başka bir yer olur” diyen Taşçıer, bu nedenle ulusal birliğin mutlaka sağlanması gerektiğini kaydetti. Kürtler arasında birliğin ne kadar gerekli olduğunu Ortadoğu'da son birkaç yıldır yaşananlar üzerinden gördüklerini söyleyen Taşçıer, doğal olarak 4 parça Kürdistan'da yaşayan halkın birlik içinde olduğunu ve bunu partiler düzeyine taşımak gerektiğini vurgulayarak, "Ulusal birliği belki yeteri kadar anlatamadık ama ulusların ortak refleksinden bahsediyoruz. Ulusal reflekslerde ortaklaşmak önemli, Kürtler arasında bu eksiktir. Ulusal birlik dediğimiz zaman bütün renk ve farklılıkları bırakıp bir çatı altında toplanmak değildir. Farklılıklar olacak, düşünceler olacak ama ulusal reflekslerde ortak hareket edeceğiz” şeklinde konuştu. 

 

Halk birliktedir, partiler değil

 Var olan engelleri de tartışarak ve diyalog geliştirerek aşacaklarını söyleyen Taşçıer, "Güney Kürdistan’da partiler arasında ve 4 parçadaki partiler arasında da sıkıntı var. Ulusal kongrenin şartları, zamanı şu an için tartışma konusu olabilir ancak ulusal birliğin tartışma konusu olmayacağı bir dönemde yaşıyoruz. Biz ulusal kongrenin ön adımlarını atıyoruz. Birliğin her daim olması gerekiyor. Birlikten kastımız herkes kendi partisini bırakması değil, kendi rengiyle ortaklaşacak” dedi. 

 

Kuzey’de de sürekli diyalog

Türkiye’deki Kürdistani partilerle olan ilişkilerini de bu bağlamda değerlendiren Taşçıer, sürekli temas halinde olduklarını ve görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Ulusal reflekslerde ortaklaşıldığı ölçüde birlik olunabileceğini kaydeden Taşçıer, şunları vurguladı: "Seçimler üzerine kurulan bir birlik başarılı olmaz. Ulusal değerler üzerine birlik kurulur. Ulusal değerler üzerine birlik kurarsak AKP tabela partisi olur. Zaten birlik seçime yansır. O zaman Kürtler kendi ittifaklarıyla seçimlere girerler. Bu belediye seçimleri olsun, vekil seçimleri olsun. Kürtler seçim aşamasında anahtar rol oynayacaktır. Bu anahtar rolünü başarılı ile oynaması, güçlü olması için de yine ulusal birlik gerekiyor.” MA/ANKARA

355

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA