Efrîn için direnişi yükseltin!

Kongra Star, Efrîn’in özgürlüğüne yönelik başlattığı kampanyanın ikinci aşaması için, “Kadınlar ayağa kalkın; hep birlikte Efrîn’i özgürleştirmek ve kadın devriminin zaferi için direnişimizi yükseltelim. Kadın soykırımına ve faşizme karşı Kadın Birliği’ni kuralım, Kadın Devrimi’ni her yere ulaştıralım” çağrısında bulundu.

10 Nisan 2018 Salı | Kadın

Rojava Kadın Hareketi Kongreya Star, Şehba Kantonu’ndaki Berxwedan Kampı’nda Türk devleti ve ona bağlı çetelerin Efrîn’e yönelik işgal saldırılarına karşı yaptığı açıklama ile kadınlara işgale karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı. 

“Kadınlar ayağa kalkın Efrîn için direnişi yükseltin!” adıyla başlatılan kampanyanın ikinci aşamasına ilişkin açıklamayı yapan Kongra Star üyesi Raperîn Xelîl, erkek egemen zihniyetin kadın emeği ve bedeni üzerinde kurduğu tahakküme karşı kadınlar öncülüğünde demokratik, ekolojik, özgürlükçü sistemin geliştirildiğini kaydederek, bu sisteme karşı işgal ve soykırım saldırılarıyla cevap verildiğini, uluslararası kurumların da sessizlikleriyle bu işgali onayladığını kaydetti. 


‘Toprağımızı Türk devletinin tecavüzünden kurtaracağız’

2 bine yakın şehit verildiğini, daha büyük katliamların önünü almak için de 18 Mart’ta topraklarını terketmek zorunda kaldıklarını ifade eden Xelîl, “Bu tarihten beri hiçbir uluslararası destek almaksızın Şehba bölgesinde zor şartlar altında direnişimizi devam ettiriyoruz. Bizler toprağımızı ve halkımızı Türk devletinin işgali ve tecavüzünden kurtarmak için direnişimizi sürdüreceğiz” diye konuştu. 

Kampanyanın birinci aşamasında dünyanın birçok yerinde Efrîn’e destek eylemlerinin yapıldığını hatırlatan Kongra Star üyesi, ikinci aşamasında da “Eylemlerimiz uluslararası kamuoyu rol ve görevlerini yerine getirene kadar tüm gücümüzle devam ettirmeliyiz vurgusunu yaptı. 


İşgal son bulsun, Türk devleti yargılansın


Xelîl, kampanyayla hedef ve taleplerini şöyle açıkladı: 

* BM ve uluslararası kuruluşlar güvenlik ve insani desteklerini Efrîn halkı için yapmalı.

* Türk devletinin işgali son bulmalı ve Efrîn halkının topraklarına dönüşü ve orada özgür bir şekilde yaşaması için şartlar oluşmalı.

* Efrîn’de insanlığa karşı işlediği suçlar için Türk devleti uluslararası mahkemelerde yargılansın. 

Kongra Star açıklaması, “Kadınlar ayağa kalkın; hep birlikte Efrîn’i özgürleştirmek ve kadın devriminin zaferi için direnişimizi yükseltelim. Kadın soykırımına ve faşizme karşı Kadın Birliği’ni kuralım, Kadın Devrimi’ni her yere ulaştıralım” çağrısıyla sona erdi. 


 ŞEHBA

Türk devleti pişman olacak


Efrînli kadınlar, Efrîn işgalcilerden temizlenene kadar direnişlerinin durmayacağını söyledi.

ANF’ye konuşan Efrîn Kantonu Kongra Star üyeleri Wehîde Xelîl ile Erîfe Bekir, “Efrîn için tüm kadınlar ayaklansın” kampanyası ile mücadeleyi yükselteceklerini belirtti.

Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırılarının, Osmanlı hayalini gerçekleştirmek olduğunu söyleyen Kongra Star üyesi Wehîde Xelîl, “Türk devleti, Osmanlı gibi Ortadoğu’yu işgal ederek iktidarını sürdürmek istiyor. Ancak Efrînli kadınlar sonuna kadar direnecek, eylemlerimiz de devam edecek” dedi.


‘Yaşamımız direniş’

İşgalci Türk devleti ve çetelerini Efrîn’den kovana kadar durmayacaklarını da dile getiren Xelîl şöyle konuştu: “Şimdiye kadar Türk devletinin tüm saldırılarına göz yuman, sessiz kalan devletler de işgale ortaktır. Efrîn onlara kalmayacak, çünkü Efrînli kadınlar tüm yaşamlarını direniş haline getirdi. 24 saat ayakta olan Efrînli kadınların vazgeçeceğini düşünenler şimdiye kadar Efrînli kadınlar ve Kürt kadınlarını tanımamışlardır.”

Xelîl, kadınlara Efrîn için ayaklanma çağrısı da yaptı.


‘Geri dönene kadar durmayacağız’

Kongra Star üyesi Erîfe Bekir de Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırıları başladığı günden bu yana eylemlerini sürdürdüklerini hatırlattı. Türk devletinin saldırılarına karşı 58 gün boyunca direndiklerini hatırlatan Bekir, “Hiçbir zaman teslim olmadık. Mecburi bir göç yaşandı. Türk devleti insanları zorla evlerinden çıkarttı. Biz burada da aynı şekilde direnişimizi sürdüreceğiz ve Efrîn’e geri dönene kadar da durmayacağız. Türk devleti Efrîn’e geldiği için pişman olacak” diye konuştu. 


HABER MERKEZİ185

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA