Sosyalist partiler: Saldırılar durmalı

Halkevleri, EMEP, SYKP ve SEP’in temsilcileri, Efrîn’e saldırıların derhal durdurulmasını istedi.

13 Mart 2018 Salı | Haber

SELMAN GÜZELYÜZ/BERİVAN ALTAN/MA/ANKARA

Halkevleri, EMEP, SYKP ve SEP’in temsilcileri, Efrîn’e saldırıların derhal durdurulmasını istedi. 

Halkevleri Eşbaşkanı Dilşat Aktaş, içeride ve dışarıda barışı sağlayana kadar toplumsal muhalefetin tüm kesimleriyle savaşın karşısında barışın yanında olacaklarını söyledi.

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan da Efrîn kent merkezine yönelik yoğunlaşan saldırıların kabul edilemez olduğunu vurguladı. İktidar tarafından dillendirilen oraya “Efrînlileri yerleştireceğiz” sözüne de tepki gösteren Doğan, şunları söyledi: “Efrîn’de yaşayanlar kim? Orada sadece Kürtler yaşamıyor. Ben Çerkezim ve orada Çerkezlerin yaşadığını biliyorum. Farklı kültürlerden ve etniklerden insanlar savaştan kaçarak oraya yerleşti. Şimdi oradakileri dışarı atıp, oraya hangi Efrînlileri yerleştirecekler. Türkiye’ye Efrîn’den göç etmiş kimse yok."

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eşbaşkanı Ahmet Kaya ise Efrîn kent merkezinin bombalanmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, "Oradaki sivil halkın katledilmesini beraberinde getirecektir. Bu çıkmaz yoldur. ‘Efrîn’i Efrînlilere teslim edeceğiz’ söylemi gerçek dışıdır. Efrîn’de yaşıyor olan 850 bin kişi kimdir? Bunlar oraya gökyüzünden mi indirildiler. Dolayısıyla Efrîn’e saldırı durdurulmalı. Efrîn’i Efrînlilere bırakarak sahadan çekilmek gerekir.”

Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP) Başkanı Güneş Gümüş, Efrîn’e saldırının, Türk burjuva geleneğinin bir parçası olduğunu söyledi. Gümüş, savaş sürecinin zamanlamasına da dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Tek adam rejimin inşa edilmesi için Türkiye’nin bir savaşa ihtiyacı var. Buradan elde ettikleri başarı üzerinden 2019’a giden yolda arkalarındaki bu milliyetçi desteğini arttırmayı istiyorlar. Yani Erdoğan önümüzdeki bir seçimde yüzde 50’nin üzerinde bir destek kazanabilmek için bu savaşı bir araç olarak düşünüyor.”

 


Emek örgütleri: Hepsi sorumludur

KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Koramaz, Efrîn'e saldırıdan tüm etkili güçlerin sorumlu olduğunu söyledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik ile Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz,  uluslararası güçlerin sessizliğini değerlendirdi. 

 Türkiye’nin sadece Efrîn ile birlikte savaş karşıtlarına da savaş açtığını kaydeden Koramaz, “AKP bu savaşla tabanını konsolide etmeyi hedeflemektedir” dedi. Uluslararası güçlerin Ortadoğu’daki savaşın temel sorumluları olduğunu vurgulayan Koramaz, “NATO kuruluş amacının gereğini yerine getiriyor. Zaten Ortadoğu’nun bu hale gelmesinde başta ABD ve Rusya olmak üzere tüm emperyalist güçler sorumludur” diye konuştu.

KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik ise Efrîn’den herhangi bir tehdit gelmemesine rağmen Türkiye’nin işgal girişimine başladığını söyledi. Bozgeyik, şunları ifade etti: “Özellikle de bu müdahale, birçok sivil insanın yaşamını yitirmesine neden oldu. Bir yandan da orantısız bir yönelim var. Bu nedenle bir an önce hem BM hem de Uluslararası Koalisyon’un bu sürecin durdurulmasın ve Türkiye’nin kendi sınırlarına çekilmesine yönelik tutum alması lazım. Özellikle BM’nin Suriye’de ilan ettiği ateşkesin bu bölgede uygulanmaması, BM’nin bu sivil insanların ölümüne sessiz olduğunu gösteriyor. Efrîn Suriye’nin bir parçasıdır. Bir an önce bu savaşın durdurulmasını istiyoruz.”


109

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA