Kürt’ün mezarına inşa edemeyecek

YPS: Kürt için gelecek, Türk egemenlerinin büyük bir intikam ateşiyle tümden yok edilmesinden başka bir şey değildir

13 Mart 2018 Salı | Haber

YPS Genel Koordinasyonu, üç kentteki öz yönetim direnişilerinin üçüncü yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Efrîn için tüm Kürdistan’a yayılan topyekun direniş çağrısı yaptı.

Gever, Şırnak ve Nusaybin öz yönetim direnişleri dolayısıyla yapılan açıklamada, "Kürt halkına inkarı, onun öncü gücüne imhayı dayatan sömürgeci Türk devletine karşı bundan tam 3 yıl önce başlatılan öz yönetim ilanları ve direnişleri, bugünkü Efrîn işgali ve ona karşı gelişen direniş gerçeği içinde çok daha anlamlı ve çok daha anlaşılır" denildi. 

Bu her üç kentte gelişen direnişlerin, Türk devletinin hem pratik/taktik hem de stratejik ve tarihsel/toplumsal sonuçlarıyla ebedi bir yenilgiye mahkum ettiğini savunan YPS Genel Koordinasyonu, Türk egemenlerinin bu direnişlerden anlaması gereken tek şeyin şu olduğunu vurguladı: "Kürt’ün mezarının üzerine bina inşa edemeyeceğidir!.."

15- 16 yaşındaki Kürt gençlerinin çıplak bedenleri ve yürekleriyle tank, top, uçak vb her türlü tekniğe karşı insan bilincinin ve iradesinin zaferi olarak tarihe yazıldığını belirten Koordinasyon, söylenebilecek tek şeyin; duyulacak gururun azameti olduğunu kaydetti. Sur, Cizre, Silopi, Hezex, Ferqin, Derik, Varto, Bulanık, Dargeçit, Kızıltepe ve Van öz yönetim direnişleriyle birlikte bu üç şehrin gelişen direnişlerde özgür yaşam geleceğinin kodlarının sırlandığını ifade eden Koordinasyon, şöyle devam etti: "Direniş esnasında ve sonrasında düşmanın yıkıp yok ettiği kentlerdir. Yenemediği, yıkamadığı ve yok edemediği ise direnişin zafer kazanan ruhudur!.. O ruh düşmanın korkulu rüyası şeklinde mekânsal olarak sınırsız, zaman olarak ebedi olacaktır. Her yerde ve her şekilde karşısına çıkacaktır. Artık TC için değişmez ve tek mutlak gerçek vardır: Haklı olarak, ebedi olarak, sınırsız olarak ve ilahi bir düşmanlık kudretinde korkacağı özgür Kürtlük. Ve artık özgür Kürt içinde değişmez ve mutlak bir tek gerçek vardır: İçinde yaşama hakkının olmadığı bir dünyayı düşmanının başına yıkmak!.."


Rojava Devrimi’nin savunulması

Öz yönetim direnişlerinin büyük oranda Rojava Devrimi’nin savunması olarak geliştiğine dikkat çeken YPS Genel Koordinasyonu, şunları belirtti: “Gever’de, Şırnak’ta ve Nusaybin’de savunulan Kobanê, Serêkaniyê, Girê Spî ve diğer  Rojava şehirleriydi. Aynı şekilde bugün Efrîn’de gelişen direniş genelde tüm Kürdistan’ın özelde Kuzey Kürdistan’ın savunmasıdır. Özellikle Kuzey Kürdistan halkı şunu bilmelidir ki; Efrîn’e atılan bombalar aslında Kuzey Kürdistan’a atılmaktadır. Efrîn’de yeniden işgal edilen Kuzey Kürdistan’dır. Tüm dünyanın adeta bir sessizlik komplosu biçiminde katıldığı bu Efrîn’deki zulme karşı sessiz kalmak hiçbir Kürt için hiçbir gelecek sağlamayacaktır. Gelecek, tüm Kürdistan’a yayılmış topyekun direniştedir!.. Bu bilinç ve inançla Gever, Şırnak ve Nusaybin öz yönetim direnişlerinin 3. yıl dönümünde tüm Kürt gençliğini ve halkını Efrîn direnişini sahiplenmeye çağırıyoruz."


Komutan Çiyager’i andı

YPS Genel Komutanlığı, öz yönetim direnişlerinin sembolü haline gelen Sur direnişi komutanı Çiyager Hêvî’yi de şehadetinin üçüncü yıl dönümünde andı.

PKK saflarına 2004’te katılan Çiyager Hêvî, 28 Kasım 2015’te başlayan ve 15 Mart 2016’ya kadar süren tarihi Sur direnişine komutanlık yapmıştı. Çiyager, 60 kişilik bir direnişçi grubu ile NATO’nun ikinci büyük ordusuna karşı aylarca direniş sergilemişti. YPS Genel Komutanlığı yayınladığı yazılı mesajda, “Ne olursa olsun son muhteşem olacaktır” tarihsel tespitiyle Çiyager’in direniş destanını adeta tarihe afişleyen sözün sahibi olduğunu vurguladı. Sur direnişinin belli bir dönemde yaşanmış ve bitmiş bir olay olmadığını kaydeden YPS Genel Komutanlığı, şunları ifade etti: "Bugün Efrîn’de halkımızın maruz kaldığı zulüm ve bu zulüm karşısında geliştirdiği direniş Sur’u Efrîn’e taşımış, Efrîn’i Surlaştırmıştır. Şehit Çiyager Apocu fedai ruh olarak Şehit Avesta biçiminde dikilmiştir düşmanın karşısına. Sur veya Efrîn!.. Bu iki ismin tüm Kürtlere anlattığı bir tek gerçek vardır: Türk egemenlerinin mutlak ve de zalimane Kürt düşmanlığı ve buna karşı her Kürt’ün baştan aşağı dönüşeceği intikam ateşi!.. Kürt için gelecek, Türk egemenlerinin büyük bir intikam ateşiyle tümden yok edilmesinden başka bir şey değildir. Artık her Kürt’ün unutmaması gereken parolası şu olmalıdır; Türk’ün egemen dünyası yok edilmeden Kürt’ün özgür dünyası mümkün değildir!" 


ANF/BEHDİNAN


380

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA