Patlayıcılardan 19 çocuk öldü

Türk ordusunun Kürt kentlerine yönelik savaşının ardından kalan askeri mühimmatlardan dolayı son iki yılda 19 çocuk yaşamını yitirdi, 36 kişi de yaralandı.

13 Mart 2018 Salı | Haber

Türk ordusunun Kürt kentlerine yönelik savaşının ardından kalan askeri mühimmatlardan dolayı son iki yılda 19 çocuk yaşamını yitirdi, 36 kişi de yaralandı. 

Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesinde birer gün arayla yaşanan iki ayrı olay dikkatleri yeniden sokağa çıkma yasakları döneminde çatışmalara sahne olan kentlerde yürütülen operasyonlardan arta kalan patlamamış mühimmatlara çekti. 10 yaşında Berat Oktay, 10 Mart’ta ailesiyle birlikte yaşadığı Güngör Mahallesi'nde yerde bulduğu cismin patlaması sonucu yaşamını yitirdi. Hemen ertesi gün ise yine aynı mahallede yaşayan 19 yaşındaki İbrahim Akdağ, evinin bahçesini temizlediği sırada bulduğu cisim patladı. Ağır yaralanan Akdağ’ın kaldırıldığı hastanedeki tedavisine halen devam ediliyor.

 Her iki olayın yaşandığı Gever’in yanı sıra Hakkari’nin Şemdinli ilçesi, Şırnak kent merkezi ile Cizre, İdil ve Silopi ilçeleri, Amed’in Sur, Lice, Silvan ilçeleri, Mardin'in Nusaybin ve Dargeçit ilçeleri benzer bir çok vakaya sahne oldu. Son iki yıl içerisinde yaşanan patlamalarda 19 çocuk can verdi. 36 kişi de bu patlamalardan yaralı kurtuldu.

 Özellikle çocukların bu patlamaların hedefi olmasının başlıca nedeni, yürütülen operasyonlar sonrası bu konuda herhangi bir saha temizliği çalışması yapılmaması ve çocukların buldukları askeri mühimmatların ne olduğunu merak ederek kurcalamalarından kaynaklı. Yine söz konusu kentlerde yıkılan yapılara ait molozların döküldüğü hafriyat alanlarına rahatça girebilen çocukların bu molozların arasında buldukları patlamamış mühimmatlar, ölüm ve yaralanmalara adeta kapı aralıyor. 


MA/HAKKARİ80

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA