O da her Kürt gibi

Cezaevinde rehin tutulan DBP Eşbaşkanı Mehmet Arslan’ın annesi Ayşe Fatma Arslan, "Bu dönemde her Kürt gibi o da işkence görüyor" dedi.

13 Mart 2018 Salı | Haber

Cezaevinde rehin tutulan DBP Eşbaşkanı Mehmet Arslan’ın annesi Ayşe Fatma Arslan, "Bu dönemde her Kürt gibi o da işkence görüyor" dedi.  

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Mehmet Arslan, 19 Şubat’ta Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nden sevk edildiği Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde çıplak arama dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle darp edilmişti. Darp olayına ilişkin ailelerin başvurması üzerine cezaevine gidip Arslan ve diğer tutuklularla görüşen Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) yaptıkları görüşmeleri raporlaştırmıştı.

 Raporda, Arslan'ın ifadelerine de yer verilmişti. Nakledildiği cezaevinden elbiselerinin getirilmediğini kaydeden Arslan, günlerce aynı elbiselerle kaldığını kaydetmiş ve yaşadıklarıyla ilgili şunları anlatmıştı: "Buraya sevk edildiğim gün saat 10.20 sularında bir odada bekletildim. Sonra çıplak arama yapılmak istendi çıplak aramanın yapılacağı oda kamerasız bir odaydı. Çıplak aramaya karşı direndim. Söz konusu bu aramaya karşı tepkimi ortaya koyduktan sonra odaya yaklaşık 10 kişi girdi ve bana ‘Başkanlığın burada geçmez aramayı kabul etmezsen sonuçlarına katlanırsın, burası vatanseverlerin yeri hepiniz bunu öğreneceksiniz’ denildi. Aramaya bir daha direndim ve sonrasında odadaki tüm görevliler üstüme çullandı, bayılana kadar şiddet uygulandı ve zorla çıplak arama yapıldı. Aramadan sonra başka bir odada saat 23.00’a kadar bekletildim. Revire götürüldüğümde darp cebir raporu düzenlenmeyip sadece herhangi bir hastalığımın olup olmadığı soruldu ve bana darp raporu verilmedi." 

Rize Cumhuriyet Başsavcılığı ise “orantılı güç” kullanıldığını belirtmişti.

 

Hepsine işkence

Arslan ile haftalık telefon görüşmesi gerçekleştiren anne Ayşe Fatma Arslan, "İşkenceden sonra götürüldüğünde bakıyor ki koğuşta yaklaşık 20 kişi var. Bu 20 kişinin her birinin eli, kolu, burnu ya da ağzının kırık olduğunu görüyor. Benim oğlum DBP Eşaşkanıdır ama bu dönemde her Kürt gibi o da işkence görüyor" dedi.


68

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA