Türkçülük sözleşmesi güncelleniyor

HDP Amed Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bozkurt işaretinin bir refleks değil, bütünleşmenin işareti olduğunu belirtti.

13 Mart 2018 Salı | Haber

HDP Amed Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bozkurt işaretinin bir refleks değil, bütünleşmenin işareti olduğunu belirterek, "Türkiye'nin yazılmamış bir Anayasası var. Bunun adı da Türkçülük sözleşmesidir. Bunu güncelliyorlar" dedi. 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan'ın partisinin Mersin İl Kongresi öncesi yaptığı konuşma sırasında MHP’nin de kullandığı Türk ırkçılığının simgesi olan 'bozkurt' işareti yapmasını yorumlayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, bunun sıradan bir seçim propagandası gösterisi olmadığını söyledi. 


Refleks değil

Erdoğmuş, AKP’nin MHP ile ortaklığını Erdoğan’ın milliyetçi çizgiye kayması olarak değil, asıl düşüncelerine rücu anlamına geldiğini; farklı isimler taşıyan bu partilerin ideolojik arka planları bakımından aynı olduklarını vurguladı. Erdoğmuş, bozkurt işareti yapmalarının sadece siyasi bir maksat, oy devşirme amacıyla yapılan bir refleks değil, bütünleşmenin işareti olduğunu ifade etti.

 

Türkçülük sözleşmesi

 Erdoğmuş, şunları söyledi: "Türkiye'nin yazılmamış bir anayasası var. Bu yazılmayan anayasanın adı da Türkçülük sözleşmesidir. Bu gizli kalmış Türkçülük sözleşmesi kamuoyuna açıldı. Kamuoyu alıştırmak isteniliyor. Dini güncelleştirelim açıklamaları beyhudedir. Bu Türkçülük sözleşmesinin güncelleştirilmesidir. Şu an bu sözleşmenin alt zemini oluşturuluyor. Tamamen devletin tekeliyle yapılıyor. Bizim fikriyatımız da tekele, tekelciliğe meydan okumaktır. Elbette ki karşı olacağız." 


MA/AMED


147

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA