Her Kürt’ü tehdit görüyor

Helsinki Yurttaşlar Derneği yöneticisi ve OHAL Karşıtı İnisiyatif üyesi Bülent Atamer, "Kendi vatandaşıyla barışamamış, Kürt sorununu çözememiş bir devlet ve ülke, kendi sınırındaki her Kürt’ü bir tehdit olarak görüyor" dedi.

13 Mart 2018 Salı | Haber

KENAN KIRKAYA/MA/ANKARA

 Helsinki Yurttaşlar Derneği yöneticisi ve OHAL Karşıtı İnisiyatif üyesi Bülent Atamer, "Kendi vatandaşıyla barışamamış, Kürt sorununu çözememiş bir devlet ve ülke, kendi sınırındaki her Kürt’ü bir tehdit olarak görüyor" dedi.

Efrîn’e saldırılar sürerken, ittifaklarla seçim gündemi ısıtılıyor. Efrîn’e yönelik saldırıların aynı zamanda bir seçim stratejisi olduğu genel bir kanı. Helsinki Yurttaşlar Derneği yöneticisi ve OHAL Karşıtı İnisiyatif üyesi Bülent Atamer, AKP’nin seçim hazırlıklarının, “mutlaka kazanılması gereken bir seçime” yönelik olduğunun altını çizdi. Ortada AKP diye bir partinin kalmadığını savunan Atamer, “Bakanların bile atanmış memurlar gibi çalıştığı bir yürütme mekanizması gözlüyoruz. Yürütme, Saray etrafında işliyor. Saray’daki bir başka kabineden bahsediyorum. Bu formel bir yapı değil" dedi.

 

Hepsi milliyetçi

MHP ile yapılan ittifaka işaret eden Atamer, MHP ile kurulan ittifakın yeni olmadığını söyledi. Türkiye’de milliyetçi siyasetin bilindiğinden daha derin olduğuna işaret eden Atamer, şunları söyledi: “Türkiye’de esas olarak hiçbir parti milliyetçilikten arınmış değil. Oylar, CHP’den MHP’ye, oradan AKP’ye gidebilir. MHP’nin varlığı işi kolaylaştırıyor. Formel olarak MHP ile yapılan ittifak, MHP ile AKP dışındaki milliyetçi yapıları da kendisine çeken bir cazibe yaratıyor. 

 

CHP’nin zıplayan damarı

 CHP, devlet partisidir. Kafatası milliyetçiliği olmasa da Kürt dediğinde yerinden zıplayan bir CHP var. Çözüm sürecine o yüzden karşı çıktı. Devletin asli çıkarlarına aykırı olduğu, herhangi bir yerde de ben bu meseleyi durdururum öyle başını alıp gitmece yok. Bu, AB ilişkilerinde de, Kürt sorununda da, Alevi sorununda da, özgürlükler konusunda da böyle bir şey. Bu memlekette devlet, bütün anti-demokratik yapıların sahibidir." 

 

Onun güvenlik sorunu Kürt’tür

 OHAL’in yetmediği yerde savaşın devreye girdiğini belirten Atamer, şöyle konuştu: "Efrîn ya da sınır güvenliği, bir devlet algısı. Kendi ülkesinde, kendi vatandaşıyla barışamamış, kendi Kürt sorununu çözememiş bir devlet ve ülke, kendi sınırındaki her Kürt’ü bir tehdit olarak görüyor. Nerede Kürt var o bir güvenlik sorunu yarattığı için her an çatışma içine girebiliyor. Efrîn’de yaşanan, Suriye’nin kuzeyinde yaşanan budur. Efrîn üzerinde yaşanan tablonun, yetmeyen OHAL’in ilave güç imkanı olarak ortaya çıkarıldığını gözlemliyorum." 


165

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA