Kürtçeye daha fazla sarılalım

Kürtçe üzerinde sistematik olarak devam eden baskı, yasak ve asimilasyon politikaları yeniden tırmanışa geçti. Okulların kapatılması, dilin kamusal alanda kullanılmasının yasaklanması, park ve bahçelerde Kürtçe isimlerin kaldırılması, düğünlerde müziğin engellenmesi gibi uygulamalara dikkat çeken ve minimal öyküleriyle tanınan yazar Weysel Tirpan, asimilasyon politikasında yeni yol ve yöntemlerin denendiğini ifade etti.

12 Mart 2018 Pazartesi | Kültür-Sanat

Kürtçe üzerinde sistematik olarak devam eden baskı, yasak ve asimilasyon politikaları yeniden tırmanışa geçti. Okulların kapatılması, dilin kamusal alanda kullanılmasının yasaklanması, park ve bahçelerde Kürtçe isimlerin kaldırılması, düğünlerde müziğin engellenmesi gibi uygulamalara dikkat çeken ve minimal öyküleriyle tanınan yazar Weysel Tirpan, asimilasyon politikasında yeni yol ve yöntemlerin denendiğini ifade etti. Dil üzerindeki baskılara karşı Kürt yazarların Kürtçeye daha fazla sarılması ve zenginleştirmesi gerektiğini vurgulayan Tirpan, asimilasyon sürecinin hızlandırıldığını belirtti.


Baskı daha da arttı

Kürtçe üzerindeki baskıların tarihsel süreçlerine vurgu yapan Tirpan, günümüzde daha tehlikeli bir hal aldığını söyledi. Tirpan, şunları dile getirdi: “Eskide olan baskı bugün daha da artmış durumdadır. Daha da tehlikeli olan ise bir taraftan Kürtçeyi tanıyorlarmış gibi yapıyorlar ama esasında Kürt dilini boğmak yok etmek ve bitirmek istiyorlar.” 


Asimilasyona karşı Kürtçe

Asimilasyon politikalarına karşı çabayı cılız gören Tirpan, “Elbette tüm bu baskılar karşısında mücadele eden yazan, çizenler vardır. Bu çabaların kutsallığının yanı sıra önemi de vardır. Yeterli mi elbette ki binlerce yıllık bir dilin geçmişini düşündüğümüz de yetersiz olacaktır. Yazar ve şairler tek başlarına bir yere kadar mücadele edebilir. Bir dili yaşatmak istiyorsak çocuklarımıza evlerde de en başından inatla öğretmekten vazgeçmemeliyiz. Bugün asimilasyon evlere kadar girmiştir. Her bireyin öncelikle evinde çocuklarına Kürtçeyi unutmaması için oto asimilasyonun önüne geçmesi gerekir” diye konuştu.


Yazarlar birlikte hareket etmeli

Kürtçenin yeni nesillere aktarılması ve daha iyi şartlarda yaşaması için önerilerde bulunan Tirpan, şunları dile getirdi: “Öykü, şiir, masal daha da önemlisi bu kitapları tanıtacak kitap eklerine ihtiyacımız var. Elimizde Kürtçe günlük yayın yapan tek bir gazetemiz var. Kürt yazar ve şairlerin en başta bu gazeteye sahip çıkması gereklidir. Bunların yanında Kürtçe dergi sayıları çok azdır. Tüm baskı ve kapatmalara rağmen dergiler çıkmaya devam etmelidir. Yazarların ellerindeki imkânlar çok sınırlı olabiliyor. Bu yüzden yazarlar ellerindeki imkânları birleştirmeli ve birlikte hareket etmelidir.”


Kürtçe kitap eki lazım

Tirpan, ”Bugün en büyük eksiklerimizden biri de az önce dile getirdiğim gibi Kürtçe bir kitap eki. Sizin aracılığınız ile hem gazetemize hem de yazarlarımıza bu mesajın iletilmesini talep ediyorum” dedi.  


KÜLTÜR SERVİSİ


223

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA