‘Türkiye’nin talepleri Interpol’de beklemede’

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol), Türkiye’nin kırmızı bülten taleplerini beklemeye aldığı belirtildi.

10 Mart 2018 Cumartesi | Dünya

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol), Türkiye’nin kırmızı bülten taleplerini beklemeye aldığı belirtildi. 

Ahvalnews’in Sabah gazetesine dayandırdığı habere göre Türkiye, yurtdışında olduğunu değerlendirdiği bazı kişiler için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulunurken, Interpol dosyaları siyasi bularak beklemeye aldı.

Habere göre kırmızı bültenle arananlar arasında Salih Muslim, Mihraç Ural ve Adil Öksüz gibi isimler de var. 

Kırmızı bülten talepleri onaylandıkları takdirde Interpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye’nin istediği birçok kişi hakkında yakalama kararı verilmiş olacaktı. DAİŞ, El Nusra ve El Kaide işbirlikçisi R.Tayyip Erdoğan ve AKP yönetimindeki Türk devleti yurtdışında kendine muhalif gördüğü bütün kesimler için Interpol’ün kırmızı bültenini istediği gibi kullanıyordu. Türkiye’nin bu politikası başta Almanya olmak üzere çok sayıda ülkede kamuoyunda Interpol’ün istismar edildiği algısını yaratmıştı. Kamuoyu, Interpol’ün Türkiye’nin taleplerini işleme koymamasını talep ediyordu. 


Berlin diktatörün emir eri olmamalı

Bu arada Almanya’nın Göttingen kenti merkezli Tehdit Altındaki Halklar Örgütü, TEV-DEM Dış İlişkiler Sözcüsü Salih Muslim’in Türkiye’nin iade talebi konusunda Alman hükümetine çağrıda bulundu. Örgüt’ün Müdürü Ulrich Delius yaptığı açıklamada “Almanya diktatör Erdoğan’ın emir eri olmamalı. Kürtlerin insan haklarına zarar verecek şekilde Türk devletiyle hiçbir anlaşma yapılmalı. Eğer Kürt siyasetçi sınırdışı edilirse bu durum otoriter devletlerin Interpol’ü araçsallaştırmasını teşvik eder” ifadelerini kullandı. 


HABER MERKEZİ 


224

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA