Hollanda AKP’li Şahin’i istemedi

Hollanda Hükümeti, AKP’li Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Deventer kentine yapacağı ziyareti istemedi, Şahin’in ziyareti iptal edildi.

10 Mart 2018 Cumartesi | Dünya

Hollanda Hükümeti, AKP’li Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Deventer kentine yapacağı ziyareti istemedi, Şahin’in ziyareti iptal edildi.

BBC’den Yusuf Özkan’ın haberine göre AKP’li Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın 16 Nisan 2017 Referandumu öncesi Hollanda ile yaşadığı krizin bir sonucu olarak Şahin’in ziyareti iptal edildi. 

Şahin’in bugün Deventer kentindeki Merkez Camisi’nde Türkiyeli kadınlarla bir araya gelmesi bekleniyordu. 

Habere göre Hollanda makamları, Ankara ile Den Haag arasında memurlar düzeyinde yapılan görüşmelerde ziyaretin uygun olmayacağı mesajını iletti. Bunun üzerine Türk tarafının, Fatma Şahin’in ziyaretini iptal ettiği belirtildi. Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Şahin’in ziyaretinin iptal edildiğini doğruladı ancak ayrıtılı bilgi vermedi. 


Krizin kısa tarihçesi 

Hollanda hükümeti, 16 Nisan 2017’deki anayasa değişikliği referandumu öncesi Türkiye’den gelen siyasilerin ülkelerinde miting yapmalarına izin vermeyeceklerini açıklamıştı. 

Hollanda’nın kararını dinleyip karayolu ile Rotterdam kentine giden AKP’li Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 11 Mart 2017’de bu kentteki Türk konsolosluğuna yaklaştırılmadan apar topar polis tarafından gelmiş olduğu Almanya’ya sınırdışı edilmişti. 

Kaya’nın bizzat Erdoğan’ın talimaları ile Hollanda’ya gittiği o dönemde kamuoyuna yansıyan bilgiydi. Kriz bununla sınırlı kalmadı. Türk devleti, Hollanda’nın Ankara Büyükelçi’nin istemediğini belirterek diplomatik krizin derinleşmesini sağladı. 

5 Şubat 2018’de ise Hollanda, Ankara’daki Büyükelçisi’ni resmi olarak geri çektiğini duyurmuştu. Hollanda bu adımı, ilişkilerin normalleşmesi için yapılan görüşmelerde Türkiye’nin ‘özür dilenmesi’ ön koşulundan vazgeçmemesi üzerine atmıştı. 

Ardından Hollanda Parlamentosu da Ermeni Soykırımı’nı resmi olarak tanımıştı. 


DEN HAAG


182

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA