Tafel’in ırkçı uygulamasına tepki

Almanya’nın Essen kentinde yoksullara yardım yapan Tafel isimli kuruluşun sadece Almanlara gıda yardımı yapacağını duyurması tepkiyle karşılandı. Irkçı uygulamaya parti ve örgütler tepki gösterirken, Köln Tafel Başkanı Karin Fürhaupter, “Sorumluluk siyasetindir. Yoksulluğu yok etmek ile sorumlu Alman siyaseti sınıfta kalmıştır” dedi.

07 Mart 2018 Çarşamba | Toplum-Yaşam

NİHAL BAYRAM / MAİNZ


Almanya’nın Essen kentinde yoksullara yardım yapan Tafel isimli kuruluşun sadece Almanlara gıda yardımı yapacağını duyurması tepkiyle karşılandı. Irkçı uygulamaya parti ve örgütler tepki gösterirken, Köln Tafel Başkanı Karin Fürhaupter, “Sorumluluk siyasetindir. Yoksulluğu yok etmek ile sorumlu Alman siyaseti sınıfta kalmıştır” dedi. 

Almanya’nın Essen kentinde 6 bin yoksula sıcak yemek ve gıda yardımı yapan Tafel (Yoksul Sofrası) adlı kuruluş, bir skandala imza attı. Essen Tafel Başkanı Jörg Sartor, bir açıklama yaparak, bundan sonra sadece başvuru yapan Almanlara yardım yapacaklarını, mülteci ve göçmenlere yardım yapılmayacağını açıkladı. Sartor, tepki toplayan ırkçı uygulamayı şöyle savundu: “Kullanıcı kart sahiplerinin yüzde 61’i yabancıydı. Bu oran çocuklarla yüzde 75’i buluyor. Mülteci akınından önce bu oran yüzde 35’di. Aşevine gelen Almanların sayısı düştü. Buna uzun kuyruklar da neden olmuş olabilir. Bazen 120 kisi kuyrukta bekliyor. Yaşlı Almanlar ve tek başına çocuk bakan anneler bu kadar sırada beklemez.”


Pasaporta ve kökene bakmadan

Ocak ayından itibaren yabancılara kullanıcı kartı vermeyen Essen Tafel’in uygulaması Almanya’da başta Sol Parti olmak üzere parti ve örgütler tarafından kınandı. Alman Aşevleri Birliği Baskanı Jochen Brühl de bir açıklama yaparak Essen Tafel’in kararını eleştirdi ve “Bu yol doğru yol değil. Aşevinin amacı muhtaçlara pasaportu ve kökenine bakmadan yardım etmektir” dedi.


Köln Tafel: İlkelerimize aykırı

Gazetemize demeç veren Köln Tafel Başkanı Karin Fürhaupter da Essen şubesinin uygulamasının yanlış olduğunu belirterek, “Hiç bir zaman ırk, cinsiyet ve din ayrımı yapılmamalı. Bu, Tafel olarak bu bizim ilkelerimize aykırıdır” dedi. Essen Tafel’in ileri sürdüğü sorunlar için çözüm yolu bulmanın mümkün olduğunu ifade den Fürhaupter, “Bu konuda eyalet düzeyinde toplantımız oldu. Emekliler için özel gıda dağıtım şubeleri oluşturulmasına karar verdik. Bu konuda kiliseler ve farklı yardım kuruluşlar ile koordineli çalısmaya geçeceğiz ve özel başvuru ofisleri yaratacağız” dedi. 


Sorumluluk siyasetin 

Son üç yıldır yaşanan mülteci artışına rağmen Köln Tafel olarak hiçbir zorluk yaşamadıklarının da altını çizen Fürhaupter şöyle konuştu: “20’si kadın 80 gönüllü çalışanımız ile Köln’de 130 sosyal kuruluşa gıda yardımı dağıtıyoruz. Essen Tafel sorun yaşamış olsa dahi hiçbir zaman ırk, cinsiyet veya dini farklılıklara bakarak ayrım yapılamaz. Bu Tafel kriterlerine da açıkça aykırıdır. Bizim tek kriterimiz/ölçütümüz yoksulluk olmalı. Ve burada suç Tafel kuruluşuna ya da Tafel çalışanlarına atılmamalı. Tüm sorumluluk yoksulluğu yok etmek ile görevli olan Alman siyasetinindir ve bu konuda siyasetimiz maalesef sınıfta kalmıştır. Yoksulluğu gidermek, azaltmak, yok etmek için çözüm yollarını aramak siyasetçilerimizin temel görevleri arasındadır.”


Yoksul ayrımı olamaz

45 gıda dağıtım merkezinde 50 bin yoksula yardım eden Tafel Berlin şubesinin Başkanı Sabine Werth ise şunları belirtti: “Bizler de her şube gibi ‘Tafel’ın temel prensiplerinin altına imza attık. Tafel şubelerimiz, yardıma ihtiyacı olan tüm insanlara yardım ediyor. Bu konuda hiçbir zaman birinci sınıf muhtaç olanlar ve ikinci sınıf muhtaç olanlar gibi bir sınıflandırma olamaz. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz.”


En büyük görev hükümetin

Eşitlik yardım kuruluşu çatı örgütü Paritätischer’in genel müdürü Ulrich Schneider, “Essen Tafel şubesinin üzerindeki yükün altından kalkamayınca seçtiği çözüm, etnik ayrımcılıktır ve kesinlikle kabul edilemez” dedi. Schneider, “Yereldeki sorumlular, Essen Tafel şubesi çalışanları, belediye temsilcileri ve yerelde bulunan yardım kuruluşları hızla bir araya gelip bu sorunu çözmelidir” çağrısı yaptı. “Buradaki en büyük görev federal hükümetindir” diyen Schneider, Almanya gibi zengin bir ülkede Tafel projesinin aslında hükümetin yoksulluğu yok etmek siyasetinde sınıfta kaldığının bir belgesi olduğunu vurguladı.


Tüm yoksullar için var

Pro Asyl isimli yardım kuruluşunun hukuk siyaseti sözcüsü Bernd Mesovic ise Essen Tafel şubesinin bu uygulamasının sorgulanması gerektiğini belirterek, “Tafel, tüm muhtaç insanlar içindir” hatırlatmasında bulundu. 


Hükümet sorumluluğunu görmedi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise ırkçı uygulamaya ilişkin “Bu tip sınıflara ayırmaların yapılmaması gerekiyor. Bu iyi değil” demekle yetini. Federal Hükümeti Sözcüsü Yardımcısı Ulrike Demmer ise “Almanya merhamet ülkesidir ve bu ülkede ihtiyaç duyan herkese yardım edilmelidir” dedi. 


934 şubesi var 

Tafel, Almanya çapında 934 şubeye, 2 bin 100 lokale sahip. 1993 yılından bu yana Almanya’da toplam 60 bin gönüllü çalışanları ile birlikte 1,5 milyon yoksul insana düzenli olarak gıda yardımı sunuyor. Katolik kadınlar tarafından kurulan Tafel adlı yardım kuruluşu, haftada dört kez yoksullara yiyecek dağıtıyor. 


180

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA