Göç ve koruculuk dayatması

Türk devletinin Beytüşşebap’ta halka yönelik işkence ve baskıları artırarak göçe zorluyor. Kırsal kesimdeki halka ise koruculuk dayatılıyor.

13 Ekim 2017 Cuma | Haber

Türk devletinin Beytüşşebap’ta halka yönelik  işkence ve baskıları artırarak göçe zorluyor. Kırsal kesimdeki halka ise koruculuk dayatılıyor.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde tutuklama, askeri operasyonlar ve yasaklardan dolayı çok sayıda insan göç etmek zorunda kaldı. Kent merkezi başta olmak üzere askeri operasyonların yoğunlaştığı köylerdeki tablo birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bağ ve bahçeleri “Özel güvenlik bölgesi” adı altında yasaklanan yurttaşların birçoğu hayvanlarını satıyor. Yurttaşların bir kısmının göçertilerek farklı merkezlere yerleşmesinden dolayı ilçe ekonomisi de gittikçe kötü bir hal alıyor. 

 

Boşaltma tehlikesiyle karşı karşıyalar

1990’lı yıllarda olduğu gibi özellikle ilçe kırsalındaki yerlerde yaşayanlara korucu olmaları dayatılıyor. Bu dayatmayı kabul etmeyen yerlerde ise son dönemlerde gözaltı ve tutuklama oranları dikkat çekiyor. Tutuklanma ve gözaltına alınma riskinin, kentte yaşanan göçün nedenleri arasında yer aldığı belirtiliyor. Son bir hafta içerisinde 10 kişinin gözaltına alındığı ve bunlardan 2’sinin tutuklandığı Kasr köyü bu merkezlerden biri. 90’lı yıllarda boşaltılan  Setkar (Hisarkapı) köylülerinin yerleştiği köy, yeniden boşaltılma ile karşı karşıya. Top atışlarından dolayı bağ ve bahçelerine gidemeyen bazı yurttaşlar ise göç etmemek için direniyor. 

 

HDP’liler baskı altında

Giriş, çıkış ve merkezin kimi yerinde askeri kontrol noktası kurulan  Çeman (Ayvalık) köyü de göç veren yerler arasında. Korucuların da bulunduğu köyde, sürekli Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) oy veren yurttaşların evlerinin gözetim altında tutulması, göçü tetikleyen noktaların başında geliyor. Sık sık gözaltıların olduğu köyde, birçok kişi Şırnak ve Van’a göç etmek zorunda kalırken, göç etme imkanları bulunmayanlar da bağ ve bahçelerinde ulaşamadıklarından metropollere mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidiyor. 

 

En fazla gençler göç ediyor

Elektrikli ve kameralı bariyerlerin yanı sıra hemen hemen her noktası termal kameralar ile izlenilen ve mahalle girişlerinde dahi GBT kontrolü yapılan kent merkezinde de durum farksız değil. Kentte en çok göç edenlerin başında gençlerin gelmesi dikkat çekiyor. Genç nüfus göçünün fazla olduğu kentte, son zamanlarda birçok ailenin göç ettiği tahmin ediliyor.  


MA/ŞIRNAK


764

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA