Teşhis edilen cenazeler verilmiyor

Çatışmalarda şehit düşen gerillaların birçoğunun cenazeleri aileleri tarafından teşhis edilmesine rağmen’Kimsesizler Mezarlığı’na defnediliyor.

13 Ekim 2017 Cuma | Haber

Çatışmalarda şehit düşen gerillaların cenazeleri hastane morglarında bekletilmeyerek alelacele ”Kimsesizler Mezarlığı”na defnediliyor. Cenazelerin büyük bir kısmı yanıklardan dolayı tanınmaz haldeyken, çoğu cenaze teşhis edildiği halde ailesini verilmiyor. Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER) üyesi Salih Kaplan, bu uygulamaya tepki gösterdi. 
Çatışmada şehit düşenlerin cenazelerinin helikopterle alınarak hastane morglarına kaldırıldığını söyleyen Kaplan, cenazenin kimlik bilgilerinin medyaya düşmesinden sonra ailelerin hastanelere gelerek teşhis için başvurduklarını kaydetti. Cenazelerin daha önce, 21 gün gibi bir süreyle hastane morglarında bekletildiğini vurgulayan Kaplan, şimdi ise ”Kimsesizler Mezarlığı”na defnedildiğini ifade etti. 
 
‘Cenazeler verilmiyor’ 
Ailelerin cenazeleri tanımasına rağmen defnedildiğini dile getiren Kaplan, ”Yüksekova’dan bir aile, ‘Cenazeyi tanımamıza rağmen cenazemizi bize vermediler’ dedi. Cenazeler morgda ve daha sonrasında ailelere büyük zahmet ve zorluklara veriliyor. 2-3 gün içerisinde cenazeyi aile teşhis etse de bekletiyorlar. Neden beklettiklerini bilmiyoruz. Mesela, cenazeler tanınmıyor, DNA testi istiyorlar. DNA testleri veriliyor. Ancak bazıları 1 sene, bazıları 1 ay, bazıları ise 6 ay sonra cenazelerini mezarlıklardan çıkararak kendi memleketlerine götürüyorlar” diye belirtti.
 
Ailelere engeller çıkarılıyor 
Cenazeleri alan ailelere yol boyunca engel çıkarıldığını ifade eden Kaplan, ”Örf ve adetlerimize göre cenazelerin toplu defnedilmesi gerekiyor. Ancak, devlet kimsenin cenazeye katılmasına izin vermiyor. Bu, kabul edilemez. Cenazelere hürmet edilmesi gerekiyor. Kimin cenazesi olursa olsun saygı duyulmalıdır. Cenazelerimize hiçbir saygı gösterilmiyor” diyerek tepki gösterdi. 
Defin sırasında ailelere ve cenazeye gitmek isteyenlere müsaade edilmediğini söyleyen Kaplan, kim olursa olsun ölen birinin cenazesinin dini kurallara göre defnedilmesi gerektiğini söyledi. 
 
3 gün deniyor ama… 
 7 Ocak 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararda ”Kimliği tespit edilmiş olmasına rağmen ailesi veya yakınları tarafından üç gün içinde teslim alınmayan cesetler de belediyeye veya mülki idare amirliğine gömülmek üzere teslim edilir” maddesi eklenmişti. Ancak cenazeler üç gün içerisinde aileleri tarafından teşhis edildiği halde yine kendilerine verilmeyerek, DNA bahanesiyle defnediliyor.  

MA/VAN

412

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA