Çin Denizi gergin

ABD ve Kuzey Kore arasında ‘nükleer savaşa’ yaklaşan kriz, derinleşerek devam ediyor. ABD donanmasına ait bir savaş gemisi Çin Denizi’ne girdi. Olaya sert tepki gösteren Çin, ABD’yi provokasyon yapmakla suçladı. ABD Başkanı Trump ise Kuzey Kore yönetimine tehditlerini sürdürdü.

12 Ağustos 2017 Cumartesi | Dünya


ABD ve Kuzey Kore arasında ‘nükleer savaşa’ yaklaşan kriz derinleşerek devam ederken, ABD donanmasına ait bir savaş gemisinin Çin Denizi’ne girdiği aktarıldı. Çin Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları, Güney Çin Denizi’ndeki Nanşa (Spratly) Adaları’na yakınlaşan ABD savaş gemisi nedeniyle Washington yönetimini “provokasyonla” suçladı. 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, olayın ardından yaptığı yazılı açıklamada, ABD donanmasına ait USS John S. McCain adlı füze destroyerinin dün Çin hükümetinin izni olmaksızın Nanşa Adaları‘ndaki yapay Meyci (Mischief) resifine yaklaştığını ifade etti.

Ordu güçlerinin bunun üzerine söz konusu savaş gemisine uzaklaşması ihtarında bulunduğunu vurgulayan Gıng, “Çin’in egemenliği ve ulusal güvenliğine ciddi zarar veren bu eyleminden dolayı ABD’yi protesto ettiklerini” belirtti.


Olumlu havayı bozmaya çalışıyorlar

Filipinler’in başkenti Manila’daki Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı‘nda Güney Çin Denizi’nde tansiyonun düşürülmesi için yapıcı adımlar atıldığına dikkati çeken Gıng, “Bazı bölge dışı ülkeler, sözde seyrüsefer özgürlüğü bahanesiyle bölgedeki olumlu havayı bozmaya çalışıyor” ifadesini kullandı.

ABD savaş gemisinin bölgedeki varlığının, “Güney Çin Denizi’nde tansiyonu kimin yükseltmeye çalıştığını ve hangi tarafın bölgeyi askerileştirdiğini açıkça gösterdiğine” değinen Gıng, “ABD’nin Güney Çin Denizi’ndeki askeri provokasyonları, Çin’in ulusal güvenlik kapasitesini daha da artıracak adımlar atmasına neden oluyor” değerlendirmesini yaptı.


‘Güç gösterisine son verin‘

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vu Çien ise “ABD tarafı, hatasını düzelterek bölgede seyrüsefer özgürlüğü adı altındaki provokatif eylemlerine derhal son vermeli” açıklamasını yaparak, Washington’a “Güney Çin Denizi’nde güç gösterisini durdurması” çağrısında bulundu.

ABD’ye ait USS John S. McCain savaş gemisinin dün Çin’in yapay Mischief resifi yakınında seyrettiği öne sürülmüştü. Bu olay, Donald Trump’ın başkanlığı döneminde ABD donanma gemilerinin Çin’in yapay adalarına üçüncü yakınlaşması oldu. 


Kuzey Kore saldırırsa tarafsız kalalım

Çin’de yayımlanan devlet gazetesi Global Times, Kuzey Kore ABD’yi tehdit eden bir saldırıyı ilk başlatan taraf olursa, Çin’in tarafsız kalması gerektiğini yazdı. Makalede, “Çin, eğer Amerikan toprağını tehdit eden füzeleri ilk fırlatan Kuzey Kore olur ve ABD buna karşılık verirse, tarafsız kalacağını Kuzey Kore’ye açıkça ifade etmelidir” denildi.  Bu tavır, en büyük müttefiki Çin olan Pyong Yang’ın Pasifik Okyanusundaki Amerikan adası Guam’ın yakınına füze fırlatma planlarına karşı bir uyarı olarak görülüyor. 

Kuzey Kore’nin en yakın destekçisi ve ticaret ortağı olan Çin, krizin başından beri taraflara sükunet tavsiye ediyor. Çin hem Kuzey Kore’nin üst üste yaptığı nükleer ve füze denemelerini hem de Güney Kore ve ABD’nin ortak askeri tatbikatlar yapmak gibi gerilimi artıran tavırlarını eleştiriyor. 


Trump tehdide devam etti

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore yönetimini uyararak ABD’ye karşı bir adım atmaları durumunda “çok ama çok endişeli olmalılar” dedi. 

Kuzey Kore yönetiminin kendisine çeki düzen vermemesi durumunda ‘çok az ulusun karşılaştığı türden bir tehditle karşı karşıya kalacağını’ da söyleyen Trump, Pyong Yang yönetimine karşı çok sert açıklamalar yaparak tansiyonu yükselttiği eleştirilerine de tepki gösterdi. 

New Jersey eyaletindeki golf kulübü Bedminster’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump ‘ateş ve öfke’ açıklamasının arkasında olduğunu söyleyerek, “Kimileri o açıklamamın çok sert olduğunu düşünüyor. Belki de yeterince sert değildi” dedi. 

Kuzey Kore, Donald Trump’ın Kuzey Kore’ye yönelik sert uyarılarının ardından “Boş laflar” açıklamasını yapmıştı.

Trump’ın Kuzey Kore’ye yönelik son mesajları, Pyong Yang’ın Guam açıklarına füze fırlatma planını günler içinde tamamlayacağı yönündeki açıklamalarının ardından geldi. 


Destek mesajı

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Kuzey Kore’nin ABD’ye saldırması durumunda ANZUS anlaşması gereği ABD’nin yanında yer alacaklarını söyledi.

Avustralya ile ABD arasında imzalanan ‘Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Devletler (ANZUS) Güvenlik Anlaşması‘ hükümlerinin açık olduğunu belirten Turnbull; “Amerika tabii ki Avustralya dahil müttefiklerinin yanında duruyor ve biz de Birleşik Devletler’in yanında duruyoruz. Bu yüzden çok net olarak, ABD’ye saldırı olursa ANZUS devreye girer. Avustralya saldırıya uğrarsa Birleşik Devletler’in yardıma geleceği gibi bizim de görevimiz Amerika’nın yardımına gitmek” diye konuştu. 

Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD arasında 1951 yılında imzalanan ANZUS Güvenlik Anlaşması, söz konusu ülkelerin Büyük Okyanus bölgesinde herhangi bir saldırıya uğramaları halinde birbirlerine yardım etmelerini öngörüyor. 


Tatbikatlarla gövde gösterisi 

Amerikan ve Japon birlikleri dün Japonya’nın kuzeydeki Hokkaido adasında, 18 gün sürecek ve topçu füze atışları gibi gerçek mühimmatla yapılacak bir tatbikata başladı. 

Tatbikata 3 bin 500 asker katılıyor. ABD ile Japonya’nın düzenli olarak her yıl yaptığı bu tatbikatın yanı sıra iki ülke 21 Ağustos’ta başlayacak ve 30 bin Amerikan askerinin katılacağı “Ulchi özgürlük koruyucusu” adlı bir ortak tatbikata daha başlayacak. 


 HABER MERKEZİ590

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA