Rojava 16 canını sonsuzluğa uğurladı…

Reqa’yı Özgürleştirme Hamlesi’nde şehit düşen 15 savaşçı ile Efrîn’de şehit düşen 1 savaşçı son yolculuklarına uğurlandı. Rojava’nın beş ayrı şehrinde düzenlenen görkemli cenaze törenlerinde şehitlere bağlılık sözü verildi. Qamışlo toprağa verilen cenazeler arasında omuz omuza savaşarak şehit düşen iki kardeş de vardı.

12 Ağustos 2017 Cumartesi | Haber

Reqa’yı Özgürleştirme Hamlesi’nde şehit düşen 15 savaşçı ile Efrîn’de şehit düşen 1 savaşçı son yolculuklarına uğurlandı. Rojava’nın beş ayrı şehrinde düzenlenen görkemli cenaze törenlerinde şehitlere bağlılık sözü verildi. Qamışlo toprağa verilen cenazeler arasında omuz omuza savaşarak şehit düşen iki kardeş de vardı.

Cizre Federal Bölgesine bağlı Qamişlo kentinde yüzlerce kişi uzun bir araç konvoyu ile YPG savaşçıları Murad Seyîdo (Sair Mihemed Ibrahîm), Soro Qamişlo (Ehmed Ibrahîm Salih), Dildar Mêrxas(Mehmud Mihemed), Şero Qamişlo (Azad Ebdilqadir) ve iki kardeş Piling Amudê (Ehmed Azad Mihemed) Agirî Amudê’nin (Ahîn Azad Mihemed) cenazelerini alarak Şehit Delil Saroxan Şehitliğine doğru yola çıktı.

Uğurlama töreni YPG savaşçıları tarafından düzenlenen askeri törenle başladı. Şehit Aileleri Meclisi üyesi Ebdulkerim Ebdilrehman, YPG/YPJ komutanlarından Evindar Deniz ve Kanton Yürütme Meclisi Eş başkanı Heyfa Erebo törende birer konuşma yaptı. Konuşmacılar insanlık onuru için yaşamlarını feda eden şehitlerin yolunun takipçisi olunacağı ve intikamının alınacağı sözü verildi.


İki kardeş aynı mevzide şehit düştü

Aynı mevzide şehit düşen Şehit Piling ve Şehit Agiri Amudê’nin kardeşi Roza Mihemed de törende metanetini koruyarak şu konuşmayı yaptı: “Bir keresinde kardeşlerimden yurt dışına çıkmak için izin istedim ama her ikisi de benim bu isteğimi reddetti ve onurlu bir ölümün yurt dışından yaşamaktan iyi olduğunu belirtti. Her iki savaşçı birlikte söz vererek aynı gün evlendi, aynı evde yaşadılar ve aynı mevzide savaşarak şehit düştüler” dedi. 

Konuşmaların ardından şehitlerin şahadet belgeleri okunarak ailelerine teslim edildi. Tören sonunda 6 şehidin naaşı sloganlar eşliğinde toprağa verildi.


Hesekê 5 şehidini bağrına bastı

Reqa’da şahadete ulaşan Dêrezor Askeri Meclisi ve YPG savaşçısı 5 şehidi Şehit Dijwar Şehitliği’nde son yolculuğuna uğurlandı. Savaşçılar Elî Ehmed (Rubar Hesekê), Elî Elî (Demhat Şedadê), Salim Abdullah Xelo (Birûsk), Macid Yûsif Hesen (Doğan) ile Dêrezor Askeri Meclisi savaşçısı Esed Ebduletîf’in (Ebû Namis) cenazeleri yüzlerce kişi tarafından alınarak uzun bir araç konvoyuyla tören için Dawidiyê köyündeki Şehit Dijwar Şehitliği’ne getirildi.

Burada yapılan askeri tören sonrası konuşma yapan YPG komutanlarından Şiyar Delîl halkların birliğine vurgu yaparak şehitlerin mücadelesine sahip çıkma sözü verdi. Daha sonra beş şehidin şahadet belgeleri okunarak ailesine teslim edildi. Şehitler annelerin zılgıtları ve “Şehîd Namirin” sloganlarıyla toprağa verildi.


Minbic’te 3 şehide veda

Reqa’da şehit düşen 3 Minbic Askeri Meclisi savaşçısı için Minbiç’te görkemli bir tören yapıldı. Savaşçılar Ebdulhenan Ehmed, Salih Mihemed Hecî ve İbrahim El-Mensûr’un naaşlarını Fırat Hastanesi’nden alan yüzlerce Minbicli Minbic Şehitliği’nde bir araya geldi. Uğurlama töreninde konuşan Minbic Askeri Meclisi Sözcüsü Şervan Derwîş şehitlerin ailelerine başsağlığı dileyerek mücadelelerine sahip çıkma sözünü yinelendi.

Şehitlerin şahadet belgeleri okunarak ailelerine teslim edilmesi ve defin işlemi ardından tören son buldu. 


Ş. Musa Berkevirê’de defnedildi

Serêkaniyê ve Dirbêsiyêli yüzlerce yurttaş da 7 Ağustos’ta Reqa’nın Selhebiyê köyünde şehit düşen Asayiş Güçleri Üyesi Mûsa El-Ehmed’i uğurlamak için bir araya geldi. Şehit Musa’nın naaşı uzun bir konvoy eşliğinde Dirbêsiyê’nin 10 km batısında bulunan Berkevirê köyündeki Şehit Rüstem Cûdî Şehitliği’ne getirilerek burada sloganlarla toprağa verildi. 


Efrîn Şahîn Rojhilat’ı uğurladı

İşgalci Türk ordusu’nun Efrîn Kantonu üzerindeki saldırıları sonucu şehit düşen Şêxmûs (Şahîn Rojhilat), Şera ilçesinde bulunan Metîna köyündeki Şehîd Refîq Şehitliği’nde son yolculuğuna uğurlandı. Şehitlikteki konuşmalar ve şahadet belgesinin ailesine verilmesi ardından şehidin naaşı defnedildi. 


 ANHA/QAMIŞLO


983

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA