17 yıldır ülkesine hasret

17 yıldır Almanya’da yaşayan 65’indeki Gulîstan Mecîd Qasim, ülkesine hasretini "Tek bir gün ömrüm olsaydı da keşke o günü ülkemde geçirebilseydim" sözleriyle dile getiriyor.

12 Ağustos 2017 Cumartesi | Kadın


MEHMET ZAHİT EKİNCİ/BREMEN


Şengal Katliamı’nın 3. yıl dönümünde Bremen'de düzenlenen eylemde ulusal kıyafetleriyle en önde. Amûdê’nin Merveki Köyü’nden 17 yıl evvel Almanya’ya gelip Bremen’e yerleşmiş. Beşi erkek, sekizi kız 13 çocuk annesi olan Gulistan Mecid Qasim, Suriye rejiminin Rojava’ya yönelik ekonomik, siyasi politikalarından ötürü 2000 yılında ailesiyle birlikte Almanya'ya göç etmiş. 


'Hayalimiz suya düştü'

Almanya'da hep ülkesine dönme hayaliyle yaşadığını belirtiyor: "Bir süre Almanya'da kalıp ülkemize dönecektik. Buraya geldikten sonra çok sıkıntı çektik. Dil, yol yordam bilmiyorduk. Alman milliyetçiler sürekli bize, 'biz mi sizi buraya davet ettik' deyip hakaret ediyordu. Ülken yoksa, üzerinde özgürce adımını atamadığın bir toprağın yoksa yaşamışsın yaşamamışsın, neye yarar ki? Çoğu zaman sokağa çıkmaya utanıyorduk. Bu yaşamı başından beri kabullenmedik. Tam ülkemize dönme kararı aldığımız dönemde savaş başladı. Geri dönüş hayalimiz suya düştü" diyor.  


'Mülteci yaşamı kahrediyor'

"Aklım olsaydı hiç göç yollarına düşer miydim" diye hayıflanan Qasim, "Eli silah tutan birçok gencin bugün yurt savunmasında yer alması gerekirken, mülteci bir yaşam için yollara düşmesi beni kahrediyor. Bazen diyorum keşke ben genç olsaydım. Bütün hırsımı sigaradan çıkarıyorum adeta" diye ekliyor. 


'Acaba savaş bitti mi?'

Konuşurken efkarlanan ve sigarasını yakan anne, ülkesine hasretini şu sözlerle dile getiriyor: "Sana şunu söyleyeyim oğlum; 17 yıldır topraklarımdan uzakta bir ‘oh’ çekmedim. Hainler yüzünden bu savaş bitmiyor. Her gün ilk işim haberleri dinlemek oluyor. Diyorum acaba savaş bitti mi? Tek bir gün ömrüm olsaydı da keşke o günü ülkemde geçirebilseydim."


760

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA