Êhmedê Xanî’ye büyük zulüm

AKP iktidarı, son yıllarda sanat adı altında kentlerin dört bir yanına diktiği ucube şekillerle gündemden düşmüyor.

12 Ağustos 2017 Cumartesi | Kültür-Sanat


AKP iktidarı, son yıllarda sanat adı altında kentlerin dört bir yanına diktiği ucube şekillerle gündemden düşmüyor. Agirî’nin (Ağrı) Bazîd (Doğubayazıt) ilçesinde DBP’li belediye tarafından yaptırılan Ehmedî Xanî heykelinin yıkılmasına gelen tepkiler üzerine, “heykelin yol çalışması sırasında kazaran” kırıldığı için kaldırıldığını iddia eden AKP iktidarı, yeni bir skandala imza attı.


Soluğu kuaförde aldı

AKP memurları, bu sefer de Xanî’nin heykelinin kaldırılmasına gelen tepkileri bertaraf etmek için Bazîd’de resim öğretmenliği yapan Sevcan Tüzün’e “Ahmed-i Hani’nin yaşamından kesitler” adı altında silikondan Xanî heykelleri yaptırdı. Yandaş medyaya konuşan Tüzün, “Ahmed-i Hani Müzesi” için yapılacak çalışmalar sebebiyle yetkililerden gelen teklif üzerine, kuaförlerden topladığı saç telleriyle silikon heykeller yapmaya başladığını söyledi.


Xanî değil Yavuz Sultan Selim

Yandaş basının “Gerçeğe yakınlığıyla dikkati çekiyor” diye servis ettiği heykele benzeyen şeklin, Ehmedê Xanî’den çok Osmanlı Paşası Yavuz Sultan Selim’i andırması daha çok dikkat çekiyor. Xanî’nin birçok ressam ve çizer tarafından yapılan onlarca çalışmada siması aynı iken, yetkililerin Tüzün’e yaptırdığı şekilde ise, Xanî’den eser yok.


 KÜLTÜR SERVİSİ



578

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA