Eşbaşkanlar nöbette

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle Strasbourg’da 5 yıldır devam eden nöbet eylemini KCDK-E ve ona bağlı federasyon eşbaşkanları ile bileşen temsilcileri devraldı. Eşbaşkanların nöbet eylemi aynı zamanda Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılacak eylemselliğin de startı niteliğinde.

20 Haziran 2017 Salı | Haber

ERKAN GÜLBAHÇE / STRASBOURG


Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecrit sürerken Avrupa’daki Kürt kurumları Öcalan’ın özgürlüğü için bir yıl sürecek kampanya başlattı. Fransa’nın Strasbourg kentinde 25 Haziran 2012 yılından beri kesintisiz olarak devam eden Öcalan’a özgürlük eylemini 260’ıncı haftasında devralan Avrupa’daki Kürt kurumlarının temsilcileri kampanyanın startını verdi. 

Avrupa Konseyi (AK), Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa işkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) bulunduğu alanda gerçekleştirilen nöbet eylemini dün Avrupa’daki Kürt kurum temsilcileri devraldı. Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) ve  ona bağlı federasyonların eşbaşkanları ile bileşenlerin temsilcilerinin dün başlattıkları nöbet 26’sına kadar devam edecek. 

Kampanya 1 yıl sürecek

Basın açıklamasında konuşan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, “Önder Apo tüm insanlık için umut olmuştur. Önder Apo’nun özgürlüğü Kürt halkı için önemli olduğu kadar tüm Ortadoğu için de önemlidir. Başkan Apo tüm insanlık için umut olmuştur. Bundan dolayı KCDK-E 2. kongresinde aldığımız karar ile 1 yıllık aralıksız eylem kampanyamızı başlatıyoruz” dedi. 

Her yerde eylem

Avrupa ve dünyanın her yerinde farklı eylem ve etkinlikler gerçekleştirileceğini belirten Koç, “Nöbetimiz 19-26 Haziran tarihleri arasında olacak. 24’ünde yürüyüş yapacağız. 26’sında Strasbourg’da basın toplantısı ve miting yapacağız. Avrupalı dostlarımız ve Önderliğin paradigmasını benimseyen şahsiyet ve tanınmış kişiler de katılacak” dedi. 

Öte yandan bu hafta içerisinde Avrupa’nın birçok kentinde yapılacak çadır eylemleriyle Öcalan üzerindeki tecrit protesto edilecek. 

Eylemleri sahiplenelim 

Koç, Kürt halkına ise şöyle seslendi: “Başkana sahip çıkma kendine sahip çıkmadır. Onun için her Kürtü bu eylemi sahiplenmeye çağırıyoruz. Öcalan’ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür. Avrupa’daki Kürt kurumları olarak bu tecridi kırmak için başlattığımız eylemi her tarafa yayalım. Tek bir üyemiz dahi eylem dışında olmamalıdır. Halkımızı ve dostlarımızı, seferberlik ruhu ile Önderliğin özgürlük eylemlerini sahiplenmek için katılımı doruğa çıkarmaya davet ediyoruz.”

CPT rolünü oynamalı

KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur ise şöyle konuştu: “Duyarlı halkımızı 5. yılını dolduran nöbet eylemine katılmaya çağırıyoruz. Avrupa’da Kürt kurumların olduğu her alanda Başkana özgürlük çadırları açacağız. Bir yıl boyunca yapacağımız tüm eylemeleri Başkan’ın özgürlüğüne adayacağız. CPT Önderimizle bir görüşme gerçekleştirdi ama herhangi bir açıklama yapmadı. Bu da bizi daha da endişelendiriyor. CPT üzerine düşen rolü oynamalı ve gerekli açıklamayı yapmalıdır.”


Nöbette yer alanlar

Öcalan’a özgürlük talebiyle gerçekleştirilen nöbet eylemine KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ve Fatoş Göksungur ile Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) Eşbaşkanı Tahir Koçer, Hollanda Demokratik Kürt Toplum Konseyi (DEM-NED) Eşbaşkanı Aydın Batman, İsviçre Kürt Dernekleri Federasyonu (FEKAR) Eşbaşkanı Metin Gündaş, Fransa Demokratik Kürt Toplum Merkezi (CDK-F) Eşbaşkanı Fatma Nesanır ile Kürdistan İslam Toplumu (CÎK) Temsilcisi Mele Kasım Ulusoy, Êzîdî Dernekleri Birliği Merkezi (NAV-YEK) Temsilcisi Zerdeşt Günay, Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) Temsilcisi Delal Rubar, Şengal Diaspora Meclisi Temsilcisi Fikret İgrek, Şengal Kadın Meclisi Eşsözcüsü Yıldız Aktaş, PYD Temsilcisi Bavê Zerdeşt katılıyor. Ayrıca Freiburg Kadın Meclisi Sözcüsü Şadiye Kardaş ile Freiburg Meclis Eşbaşkanı Yüksel Botan da nöbete katılanlar arasında yerini alıyor. 


24 ve 26 Haziran eylem günü

* 19-24 Haziran tarihleri arasında toplum merkezlerinin olduğu tüm kentlerde çadır eylemleri organize edilerek KCDK-E’nin hazırlamış olduğu dosyalar ilgili kurumlara teslim edilecek. 

* 24 Haziran Cumartesi günü Japonya ve Kanada dahil Kürt toplum merkezlerinin bulunduğu her yerde Ciwanen Azad öncülüğünde Öcalan’ın özgürlüğü için eylemler organize edilecek. 

* 26 Haziran’da ise Strasbourg’da nöbet eyleminin düzenlendiği yerde saat 12’de Avrupalı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, demokrat ve aydınların da katılcağı bir miting düzenlenecek. 983

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA