Başına poşet geçirilip işkence yapıldı

DTK, HDK, TJA, DBP ve HDP yöneticilerine yönelik siyasi soykırım operasyonunda gözaltına alınanların sayısı 29’a yükseldi. Polislerin, Halfeti’de gözaltına aldıkları Hanım Ayhan’ın başına poşet geçirip Urfa’ya kadar küfür ve hakaretler eşliğinde işkence yaptığı öğrenildi.

20 Haziran 2017 Salı | Haber

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında birçok ilde Tevgêra Jinên Azad (TJA), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üye ve yöneticilerine yönelik 14 Haziran’da başlatılan operasyonda gözaltına alınanların sayısı 29’a yükseldi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen 29 kişinin 2016 yılında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı, soruşturma için gizlilik kararı alındığı öğrenildi. 

Gözaltında bulunan Helbest İlkan ve Hanım Ayhan’ın gözaltına alındığı sırada darp edildiği, küfür ve hakaretlere maruz kaldığı öğrenildi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan İlkan ve Ayhan maruz kaldıkları şiddet ve kötü muameleyi kendilerini ziyaret eden İHD Amed Şubesi avukatlarına anlattı. Ayhan, Urfa’nın Halfeti ilçesinde gündüz ortasında sivil polislerce gözaltına alındığını aktardı. Avukatlara, Halfeti’den Urfa’ya götürüldüğü sırada polislerin kafasına poşet geçerek, yol boyunca darp ettiğini, kafasında şişlikler ve morluklar oluştuğunu, sol dirsek altında darp izi olduğunu söylediği öğrenildi. 

Doktor rapor vermedi

Mersin’de gözaltına alınan Helbest İlkan ise polis şiddeti nedeniyle sol gözaltında şişlik ve morluklar oluştuğunu söyledi. Ayhan ve İlkan, muayenede doktorların darp raporu vermediğini aktardı. Amed’e getirilen Aydın ve İlkan, burada yapılan muayenede darp edildiklerine dair rapor alabildi. 

Gözaltında tutulan kadın siyasetçilerden kanser hastası Şah Can Tünen’in sağlık durumunun ise kötüye gittiği belirtildi. 

Polis sorgusu devam ediyor

Gözaltındakilerin ne zaman adliyele çıkarılacağın bildirilmedi. Gözaltında olan bir kişinin ismi öğrenilmezken geri kalan 28 kişinin isimleri şöyle: Nalan Gözden, Mehmet Güzel, A. Baran Dağ, Sibel İldan, Ercan Aslan, Yüksel Baran, Zeynep Altınkaynak, Sara Aktaş, Ayşe Gökkan, Şahcan Tünel, Salih Keleş, Selahaddin Kaygusuz, Hatice Uçar, Kerem Duruk, Necla Nergiz, Sibel Elvan, Devran Balkaş, Hasan İnatçı, Helbest İlkan, Cengiz Sökmen, Paşa Şeker, Ebubekir Budak, Ayşe Yağcı, Evren Ortaç, Hanım Aydın, Gül Kızıltaş, Selahattin Çap ve Kırmızı Baş.  


 AMED


141

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA