Adalet Yürüyüşü 6. gününde

Adalet Yürüyüşü'nde 5’inci günün startını veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 80 milyon için yola koyulduklarını belirterek, “Herkes için hak ve hukuk istiyoruz” dedi.

20 Haziran 2017 Salı | Haber

Adalet Yürüyüşü'nde 5’inci günün startını veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 80 milyon için yola koyulduklarını belirterek, “Herkes için hak ve hukuk istiyoruz” dedi. Destek açıklaması yapan HDK de tüm bileşenlerini sokağa davet etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlatılan Adalet Yürüyüşü 6. gününde devam ediyor. 25 gün sürmesi beklenen 432 kilometrelik yolculukta 4 günde 85 kilometre yol katedildi. Önceki gün Kızılcahamam’a 5 kilometre mesafede konaklayan yürüyüşçüler, dün 16 kilometre yürümeyi hedefliyordu. Yürüyüş, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından başladı.

Yürüyüşten son derece memnun olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, “Adalet kavramına verdiğimiz önemi, artık bütün dünya biliyor. Adalet, hak ve hukuk birbirinden ayrılmaz kavramlar. Biz, herkes için adalet istiyoruz. Herkes için hak ve hukuk istiyoruz. Bunun için yürüyoruz. Kimseye zarar vermiyoruz” diye konuştu. Hükümet kanadının açıklamalarından sonra kendilerine dönük saldırılar olabileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “İnatla kararlılıkla azimle adalet için yürüyeceğim; 80 milyon için. İnsan varsa bir yerde, adalet de olmak zorundadır.” 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından yürüyüşe devam edildi. 

Farklı kesimler de katılıyor

Yürüyüşe farklı kesimlerden destek ve ziyaret günden güne artıyor. Malatya'dan yürüyüşe katılan Barış Kalkan, bir HDP'li olarak her şeye rağmen bu yürüyüşü anlamlı bulduğunu belirtti.

Edirne’ye ulaşmalıyız

“Yorulmadık çünkü bizi motive eden bir hedefimiz var” diyen Kalkan, hedeflerinin ise geleceklerini kurtarmak olduğunu söyledi. Kalkan, bunun yolunun da İstanbul’da durmak değil Edirne’ye ulaşıp haksız yere tutuklanan herkesi sahiplenmek olduğunu vurguladı. 

Hayır cephesi buluşmalı

16 Nisan referandumu sürecinde ortaya çıkan "Hayır" cephesini hatırlatan Kalkan, “Şimdi de tüm bu insanlar ‘adalet yürüyüşü’nde buluşmalı” diye konuştu. CHP’nin dokunulmazlıklar konusundaki tutumunu eleştiren Kalkan, “HDP’nin bu yürüyüşte yer alması gerektiğini düşünüyorum. Ancak CHP’nin ciddi bir özeleştiri vermesi gerekiyor. Çünkü şuan ki sürecin yaşanmasında CHP’nin payı büyük, dokunulmazlıkların kaldırılmasına 'Evet' dedi. HDP ince bir davranış sergileyerek ‘adalet yürüyüşüne’ yeşil ışık yaktı” şeklinde konuştu. 

Yürüyüş İstanbul’da bitmemeli

İkici çocuğunu babalarına bırakarak Mersin'den yürüyüşe katılan Burçak Yorulmaz da "Adalet aramaya geldim” dedi. Yorulmaz, şöyle devam etti: “İstanbul’a girip giremeyeceğimizi dahi bilmiyoruz. Müdahale edebilirler ve bizi İstanbul’a sokmak istemeyebilirler. Ancak umudumuz var direneceğiz. Bu yürüyüş için geç kalındığını düşünüyorum. Bu yürüyüşe 16 Nisan’da başlamalıydık, referandumdan sonra evimize gitmemeliydik. Ancak her şeye rağmen önemli bir yürüyüş.” 

HDP’li vekillerin tutukluluğuna işaret eden Yorulmaz, “HDP’li vekillerin tutukluluğu bardağı taşıran son damla oldu. O günden beri biz CHP’liler bir şeyler yapmayı bekliyoruz. İstanbul’da bitmesini istemiyorum, ben Edirne’ye kadar yürümek istiyorum. diye konuştu. 

HDK'den sokağa davet

Bu arada Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından başlatılan "Adalet Yürüyüşü" için yazılı bir açıklama yaptı. Tüm muhaliflerin mücadelesini kendi mücadelesi kabul eden Halkların Demokratik Kongresi'nin bu mücadeleyi de desteklediğini, bileşenlerini ve tüm demokrasi güçlerini bu eylemi büyütmeye davet etiğinin aktarıldığı açıklamada, "Demokratik ilkelere bağlılık konusunda iyi bir sınav vermemiş olsa da CHP'nin sokağa çıkması demokrasi güçleri bakımından hayırlı sonuçlara vesiledir. Halkların Demokratik Kongresi, talebin ve eylemin toplumsal kesimlere yayılması, büyütülmesi tarzında olması gerektiğine inanmaktadır. Bir güzergahta değil birden çok güzergahta, bir parkta değil birden çok alanda, bir kesimin değil tüm ezilen kesimlerin öz taleplerini yüksek sesle sokakta dile getirmesiyle adalet talebi doğru şekilde dillendirilmiş olur. Elbette adalet talebi gerçek sahiplerince toplumun mağdur edilmiş tüm kesimlerince savunulduğunda; dar siyasi hedeflerden çıkartılıp toplumsal taleplere dönüştürülebildiğinde, sınırlı eylemlerden geniş toplumsal hareketlere ve öz örgütlenmelere sıçratılabildiğinde demokrasiye hizmet etmiş olacaktır. HDK Yürütme Kurulu güzergah üzerindeki yerel meclislerini, bileşenlerini ve tüm toplumsal kesimleri kendi uygun buldukları yol ve yöntemlerle adalet talebini açıklamaya, sokağa taşırmaya davet etmektedir" denildi. 


669

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA