Kayıpları 70’e ulaştı

Türk ordusunun Zap ile Avaşin arasına konuşlanma girişiminin bedeli ağırlaşıyor. Gerilla müdahalesi sonucu üç günde 70’e yakın Türk askeri savaş dışı kaldı.

20 Haziran 2017 Salı | Haber

Türk ordusunun 16 Haziran günü gece saat 21.30’da Medya Savunma Alanları’na bağlı Zap bölgesine yönelik düzenlediği işgal operasyonuyla birlikte başlayan çatışmalar,  çatışmalar üçüncü gününde tüm şiddetiyle devam etti.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) dün öğle saatleriyle itibariyle son 24 saatte yaşanan çatışmaları ve sonuçlarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

Şehit Munzur’da 5 asker

* Gerillalar, 18 Haziran günü saat 10.00’da Şehit Munzur sırtlarında bulunan Türk güçlerini hedef aldı. Etkili vuruşlar sonucunda 3 asker öldürüldü, 1 asker de yaralandı. 

* Bu eylemden kısa bir süre sonra aynı alanda bulunan askerler ikinci kez vuruldu; 2 askerin öldürüldüğü tespit edildi.

Qela Bedewê’de 10 eylem

* Qela Bedewê alanında konumlanmaya çalışan Türk güçleri, saat 13.30’da vuruldu; 1 asker öldürüldü. Bu eylem ardından saat 17.00’de, 17.15’te, 17.30’da ve 18.30’da yeniden hedef alındı. 4 saldırı neticesinde 8 asker öldürüldü, çok sayıda asker de yaralandı.

* Aynı gün öğlen saatlerinden akşama kadar Qela Bedewê alanında konumlanmaya çalışan Türk güçlerine yönelik 6 ayrı sabotaj eylemi düzenlendi. Bu eylemlerde de 8 Türk askerinin öldürüldüğü tespit edildi. 

Dün sabah da devam etti

* Türk ordusunun savaş uçakları, Kobra tipi helikopterler, obüs ve havan toplarıyla aralıksız bir biçimde bombaladığı alanda, gerilla eylemleri dün sabah saatlerinde de devam etti.

Sipê boğazında 7 asker

* Sipê boğazında konumlanmaya çalışan ve mevzi yapan Türk askerleri, 19 Haziran günü saat 07.30’da hedef alındı. Yakın mesafeden etkili bir şekilde vurulan Türk askerlerinden 7’si öldürüldü, 2’si de yaralandı.

Yerleşmeye çalışırken vuruldular

* Gerillalar, eş zamanlı olarak Şehit Munzur sırtlarında yerleşmeye çalışan türk güçlerini de vurdu; 2 Türk askeri öldürüldü, 1’i de yaralandı.

* Etkili eylemler ardından bir kez daha teknik gücüyle sonuç almak isteyen işgalci Türk ordusu saat 08.00’de alanı savaş uçaklarıyla bombaladı.

HPG BİM’in önceki gün ve dün yaptığı yazılı açıklamalardaki verilere göre; üç günde 67 Türk askeri öldürüldü.  


Operasyon birliği vuruldu

Türk ordusunun 12 Haziran günü Siirt’in Herekol alanına yönelik başlattığı operasyon devam ediyor.

BİM’in açıklamasına göre; operasyon gücünü takip eden gerillalar, 17 Haziran günü saat 19.00’da Şehit Berxwedan tepesi yakınlarında operasyonun bir birliğini hedef aldı. Türk askerlerinin mevzileri yakın mesafeden etkili bir şekilde vuruldu; 8 asker öldürüldü, 2 asker de yaralandı. İşgalci Türk  ordusu, Kobra tipi taarruz helikopterlerinin desteğinde Skorsky tipi helikopterlerle ölü ve yaralı askerlerini alandan uzaklaştırdı.

Deriyê Sêvo’da eylem

Gerillalar, 17 Haziran günü saat 15.00’da Şırnak’ın Deriyê Sêvo alanında konumlanan işgalci Türk askerlerine yönelik bir eylem gerçekleştirdi; ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.


O kontradan hesap soruldu

Türk ordusunun 7 Haziran günü Van’ın Başkale ilçesine bağlı Qerebilya alanında başlattığı operasyonda yaşanan çatışmalarda Berçem Roj (Ayşe Ayhan / Van), Demhat Colemêrg (Fikri Duşkun / Hakkari) ve Reber Barbeş (Özgür Oskan / Amed) şehit düşmüştü. Bu operasyonda öncülük yapan, gerillaların şehadetinde yer aldığı tespit edilen Sinan Özbaş isimli kontra 12 Haziran günü Qerebilya alanında cezalandırıldı. 

Dersim’de 2 şehit

Türk ordusu, 12 Haziran günü Dersim’e bağlı Harçik vadisi, Zaxge köyü, Hıngırvan ve Dokuzkayalar mıntıkalarında bir operasyon başlatmıştı. 16 Haziran tarihli açıklamasında 2 gerillanın şehit düştüğünü duyuran BİM, dün de kimlik bilgilerini paylaştı: Baz Çiya (Şahin Kara / Amed) ve Rojevin Sidem (Tuba Gül / Ağrı) ANF/BEHDİNAN3124

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA