Genç dengbêjler Meryem Xan’ın izinde

Meyman Müzik Atölyesi’nde genç kadınlar dengbêjlik eğitimini görerek Meryem Xan ve Ayşe Şan’ın yolunda ilerlemeyi hedefliyor. Genç kadınlar, “Bizler Meryem Xan ve Ayşe Şan’ın bıraktığı yerden devam ediyoruz” diyor.

20 Haziran 2017 Salı | Kültür-Sanat

Van’da kurulan Meyman Müzik Atölyesi’nde kültür ve sanat alanında bir çok kurs veriliyor. Müzik atölyesi bir farklılık yaratarak genç kadınlar için dengbêjlik kursunu açtı. Serhad’da hemen hemen her evde bir dengbêj bulunuyor. Müzik atölyesi de Kürt kültürünün en eski sözlü edebiyatı olan dengbêjliği gelecek nesillere aktarmak için böyle bir çalışma başlattı. Dengbêjlik kursuna şimdiye kadar 17 öğrenci alınırken, kurs yoğun ilgi ile karşılanıyor. Genç kadınlar dengbêjliğin kutsal olduğunu belirterek, gençleri kurslara davet ediyor.

Meryem Xan gibi olmak istiyorum

16 yaşındaki Dilan Yakut, dengbêjliği çok sevdiğini ve bu kültürü yaşatmak istediğini belirterek, ilerde Meryem Xan gibi bir dengbêj olmak istediğini söylüyor. Yıllardır ailesinden dengbêjlik dersi aldığını ifade eden Dilan, “Ailemizde nenem ve teyzelerim hep kilam söylüyorlardı. Çocuklara ninniler söylenirdi. Onlardan dinlediğim ninni ve kilamlar ile dengbêjliğe ilgi duydum. Kilamlarda hep geçmişimiz anlatılıyor. Onlarda tarih gizli” diyor.

Gençler dengbêjliğe sahip çıkıyor

Fadile Yakut ise daha 15 yaşında; dengbêjlik ile Kürt kültürünü tanıdığını kaydediyor. Kürt gençlerinin bu geleneğe sahip çıkması gerektiğini dile getiren Fadile, “5 yıldır dengbêjlik ile ilgileniyorum. Burada eğitim alıyorum. Kilam söylemeyi çok seviyorum. Bunu geleceğe taşımayı hedefliyorum. Dengbêjlik sadece yaşlıların yaptığı bir şey değildir” diye konuşuyor.

‘Çok heyecanlı ve mutluyum’

Kürt kültürünün gelecek nesillere taşınmasının dengbêjlik ile olabileceğini söyleyen Dildar Estar ise, çok sevdiği dengbêjlik için müzik atölyesine geldiğini söylüyor. Dildar da duygularını şu sözlerle dile getiriyor: “Dengbêjlik dersi aldığımız için çok heyecanlı ve mutluyum. Çünkü öğreneceğimiz kilamalar ile kültürümüzü geleceğe taşıyacağız. Şimdiye kadar bir çok genç gelip kursa kayıt yaptı. İlerde sayımızın daha da artacağını düşünüyorum.”

Çocukluğumdan beri kilam dinliyorum

Selma Cintan ise Serhat’da gençlerin dengbêjliğe başlayarak kültürüne sahip çıkması gerektiğini söylüyor. Selma, “Çocukluğumdan bu yana hep büyüklerimden kilam dinliyorum. Bu yüzden çok seviyorum. Dengbêjliğin yok olmaması için kursa başladım. Bugünlere büyük emeklerle gelen kültürümüzü biz genç kadınlar olarak geleceğe taşımayı hedefliyoruz” diyor.


ZEYNEP TURGUT / ŞÛJÎN / VAN511

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA