Karataş’ta kadın tutsaklara cinsiyetçi ve ırkçı uygulama

Karataş Açık Kadın Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerinin 12 Eylül’ü aratmadığını söyleyen Seval Er, cezaevinde cinsiyetçi ve ırkçı yaklaşımlara maruz bırakıldıklarını söyledi.

20 Haziran 2017 Salı | Kadın

Karataş Açık Kadın Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerinin 12 Eylül’ü aratmadığını söyleyen Seval Er, cezaevinde cinsiyetçi ve ırkçı yaklaşımlara maruz bırakıldıklarını söyledi.

Adana Karataş Açık Kadın Cezaevi’nde yaşanan hak ihlalleri artarak devam ediyor. Yedi yıldır cezaevinde ve bir yıldır Karataş Açık Cezaevi’nde olan tutuklu Seval Er, yaklaşık 4 ay önce cezaevine atanan vardiya şefi Kadriye Sarı isimli gardiyanın tutsaklara hem cinsel ayrımcılık hem de ırkçı yaklaşımlarda bulunarak kötü muamelede bulunduğunu kaydetti.

Kasten bir şizofren getirildi

Cezaevinde bilinçli olarak koğuşlarına şizofren hastası bir tutsağın verildiğini söyleyen Er, sürekli kendilerine hakaret ettiğini dile getirdi. Er, “Cezaevinde yeterince ihlal ve emek sömürüsü var. Onlara alıştık ki bu sefer de adeta canımıza kasteden bir yaklaşım sergilendi. Bunca sorun yaratan bir kadına sürekli ödül gibi cezalar veriliyor. Yaşanan bazı olayların ardından Tarsus Kadın Kapalı Cezaevine gönderildi” diye konuştu.

‘12 Eylül’ü yaşıyoruz’

Cezaevinde cinsiyet değiştirmek isteyen bir tutuklunun da Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildiğin paylaşan Er, cezaevine girdiği günden bu yana sürekli sorunların yaşandığını belirterek, “Biz 12 Eylül’ü burada yaşıyoruz. İçtimalar yapılıyor, askeri düzen aldırtılıyor, en ufak bir kıpırtı bile rapora geçiriliyor” sözleriyle yaşananları aktardı.

‘Ücretsiz çalıştırılıyoruz’

Cezaevinde ücretsiz olarak çalıştırıldıklarına da değinen Er, “Emek sömürüsüne maruz bırakılıyoruz. Son yaşananlar bizi canımızdan bezdirdi. Buradaki baskıya karşı vardiya şefi hakkında yüksek mercilere şikayette bulunduk” dedi.


FİLİZ ZEYREK / ŞÛJIN/ADANA
148

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA