Musul’da en kritik safha

Musul’un ‘Eski Şehir’ bölgesine giren Irak ordusu, DAİŞ’in bu kadim kent üzerindeki 3 yıllık işgaline, son darbeyi vurmaya hazırlanıyor. 10 Haziran 2014’te DAİŞ işgalinin, yine bir Haziran gününde bitip bitmeyeceği merak konusu.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Dünya

ABD’nin başını çektiği Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin desteği ile Musul’u terör örgütü DAİŞ‘ten temizleme operasyonunu sürdüren Irak ordusu, dün ‘Eski Şehir’ olarak tabir edilen bölgeye girdi. 

Irak ordusunun bu hamlesiyle 17 Ekim 2016’da startı verilen Musul’u özgürleştirme operasyonunun da en kritik aşamasına gelinmiş oldu. 

Irak ordusu, Musul’da yoğun sivil nüfusun yaşadığı ve dar sokaklarıyla bilinen ‘Eski Şehir’ bölgesine yönelik operasyonun dün sabah şafak vaktiyle başlatıldığını açıkladı. 

Ninova Operasyonları Komutanı Abdulemir Reşid Yarella, dün sabah saatlerinde, Irak ordusu, federal polis ve antiterör güçlerinin eski kent mahallesine girdiğini ve sonuçların daha sonra paylaşılacağını yazılı açıklama yaparak duyurdu.

Harekatın başarıyla sonuçlanması durumunda terör örgütü DAİŞ’in kontrol ettiği, Güney Kürdistan ve Irak açısından son derece stratejik öneme sahip Musul, çetelerden kurtarılmış olacak. 

BM: Bölgede 150 bin sivil var

Öte yandan BM Irak İnsani İşler Koordinatörü Lise Grande, terör örgütü DAİŞ’İn Musul’un batısındaki Eski Şehir bölgesinde sivilleri canlı kalkan olarak kullanmak istediğini ve kaçmaya çalışanları vurduğunu açıklamıştı. 

Grande, “Bölgede 150 ila 200 bin sivilin mahsur kaldığını sanıyoruz. Temiz su ve yiyeceğin bulunmadığı bölgedekiler çaresiz durumda” ifadesini kullanmıştı.  Musul’dan halihazırda 860 bin kişinin kaçtığına işaret eden Grande, günde ortalama 8 bin ila 15 bin kişinin bölgeden kaçmaya devam ettiğini söyledi.

 10 Haziran 2014’te işgal başlamıştı

Irak ordusu 28 Mayıs tahinde Musul’da DAİŞ’in kontrolündeki son mahalleleri kurtarma operasyonu başlatmıştı. Şifa mahallesinin de önceki gece saatlerinde kurtarılması üzerine operasyonda son aşamaya girildi.

DAİŞ’in 10 Haziran 2014 tarihinde işgal ettiği Musul’un kurtarılması operasyonu 17 Ekim 2016’da başlamıştı. 

18 Ocak’ta ise kentin doğu yakasını kontrol altına alan Irak güçleri, yaklaşık 3 haftalık bir aradan sonra 19 Şubat’ta, kentin batı yakasını da çetelerden temizleme operasyonunun başlatıldığını duyurmuştu.

DAİŞ, Musul işgali sırasında Irak ordusundan elde ettiği yüzlerce tank ve zırhlı araçla, Irak ve Suriye’de işgal saldırılarına başlamış, onbinlerce insanın ölümü ve milyonlarca insanın yerini yurdunu terketmesini sağlamıştı.  

                        


HABER MERKEZİ 550

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA