Radikaller 200’den 6 bine çıktı

İsveç Güvenlik Polisi (Säpo) Müsteşarı Anders Thornberg, son yıllarda şiddeti benimseyen radikal İslamcıların sayılarında patlama yaşandığını ve İsveç’te binlerce radikal İslamcının bulunduğunu açıkladı.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Dünya

İsveç Güvenlik Polisi (Säpo) Müsteşarı Anders Thornberg, son yıllarda şiddeti benimseyen radikal İslamcıların sayılarında patlama yaşandığını ve İsveç’te binlerce radikal İslamcının bulunduğunu açıkladı. Thornberg’in verdiği bilgilere göre 2010 yılı raporunda 200 civarında olan radikal İslamcı sayısı, 6 bine yükselmiş.

İsveç Haber Ajansı TT’ye açıklamalarda bulunan Thornberg, radikal İslamcıların sayısının yüzlerden binlere yükseldiğini belirterek, bunların arasında sempati duyanlar, ilham veren, eleman ve para toplayanların da bulunduğunu söyledi.

Radikallerin Stockholm, Göteborg, Malmö ve Örebro gibi büyük yerleşim birimlerinde yaşadıklarını belirten Thornberg, şiddeti benimseyenlerin artışında  DAİŞ’ın gerçekleştirdiği propagandanın etkili olduğunu söyledi. 

Thornberg, Irak ve Suriye’deki savaşların daha önce görülmemiş bir biçimde şiddeti benimseyen radikalleri bir araya getirdiğini belirtti. Daha önce Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Somali’ye gidip çetelerin saflarında savaşanların olmasına rağmen böylesi yaygın bir radikalleşmenin yaşanmadığına dikkat çekti.

Aşırı İslamcıların sayılarının artışına karşın bunlardan az sayıdakilerin terör eylemi gerçekleştirme niyeti ve yeteneğine sahip olduğunu söyleyen Säpo Müsteşarı, kendilerine terörizmle ilgili gelen bilgi ve ihbarların sayısının da çığ gibi büyüdüğünü belirtti.

Thornberg, her iki günde bir kendilerine terör eylemi gerçekleşeceği ihbarlarının yapıldığını belirterek, “Her zaman bu ihbarları ciddiye almalıyız” dedi.

Ciddi endişe var

Säpo, 7 Nisan günü Stockholm’de gerçekleşen ve 5 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan kamyonlu saldırıdan sonra 5 üzerinden 3 olan İsveç’e yönelik terör saldırısı riskini yükseltmemişti.

“Daha hızlı, günün 24 saati çalışmalı ve asla hiçbir şeyi şansa bırakmamalıyız. Var olan boşlukları doldurmalıyız” diyen Thornberg, İsveç’e yönelik terör riskini yükseltmeleri için herhangi bir neden olmadığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Stockholm Savunma Yüksek Okulu’nun bundan 3 gün önce kamuoyuna açıkladığı rapor, radikalleşenlerin sayılarındaki artışa karşın DAİŞ ve diğer radikal İslamcı grupların saflarına katılanların sayılarında belirgin bir azalma olduğu gösterdi.

Raporda, bundan 5 yıl önce DAİŞ saflarına sadece birkaç kadın katılırken son dönemlerde Suriye ve Irak’a gidenlerin yüzde 40’nın kadın olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar, DAİŞ’in mevzi ve güç kaybettikçe kadınlara yönelik propagandaya hız verdiği ve DAİŞ’ın propaganda aygıtlarının büyük ölçüde kadınlar tarafından örgütlendiği değerlendirmesini yapıyorlar.


MURAT KUSEYRİ/ANF/STOCKHOLM
436

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA