Kim bu 11.000 yaka nolu polis?

Alman polisi olayın başından beri provokasyon peşindeydi. Yürüyüşe katılmak isteyen insanlar ancak polis noktalarındaki aramadan sonra geçebildi.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Haber

Mehmet Zahit Ekinci / Berlin


Alman polisi olayın başından beri provokasyon peşindeydi. Yürüyüşe katılmak isteyen insanlar ancak polis noktalarındaki aramadan sonra geçebildi. Yürüyüşün başından itibaren polis tüm konuşmaları, atılan sloganları, kimin tarafından atıldığını tek tek kameraya alarak, insanlar üzerinde psikolojik bir gerilim yarattı.

Eylemde, YPG ve YPJ bayrakları açılıyor diye yürüyüşçüler defalarca polis tarafından durduruldu, taciz edildi. Türk faşistlerinin provokasyonu para etmeyince yürüyüşün bitiş noktasında Alman polisi bizzat kendisi devreye girdi. Polis dört bir yandan eylemcilere copla, biber gazıyla ve tekme tokatla Türk polisin gibi acımasızca saldırdı. Saldırı esnasında yürüyüşçüler içerisinde çok sayıda çocuk ve kadın vardı o esnada. 

11000 yaka numaralı kimlikli polis, Şırnak nüfusuna kayıtlı Şemsettin Sevim’i bir anda yere yıkarak kanlar içinde kaldı. 

Efrînli Ciwan Muhammed’de polisin saldırılarından payından düşeni fazlasıyla aldı. Muhammed’in vücudunda polis darbeleri sonucu yaralar oluştu. Muhammed, bu yaralı haliyle birde gözaltına alındı. Saldırılarda 11 kişi yaralanırken beş kişi de gözaltına alındı. Gözaltına alınan üç kişi daha sonra serbest bırakılırken, iki kişi hakkında polise mukavemetten mahkemeye çıkarılacakları öğrenildi.
2770

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA