Hedef Öcalan’ın özgürlüğü

KCDK-E, 2.kongresini 300 delegenin katılımıyla gerçekleştirdi. Kongrede, yapılacak tüm eylem ve etkinlerin odak noktasının Öcalan’ın özgürlüğü olması benimsendi.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Haber

Avrupa’daki Kürt kurumlarının çatı örgütü durumundaki Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) kongresini yaparak, yeni yönetimini seçti. 

Avrupa ve dünyanın farklı bölgelerinde Kürtlerin sorunları ve çözüm yollarının tartışıldığı kongrede, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemlerin yükseltilmesi kararı alındı.

Kongrede KCDK-E Eşbaşkanlığı’na Fatoş Göksungur ve Yüksel Koç seçildi. 

5-9 Haziran tarihleri arasında yapılan kongrede, geçen bir yıllık çalışmalar değerlendirildi, 2017 yılı planlaması yapıldı. “Özgür önderlikle örgütleniyor, özgürleşiyoruz” şiarıyla yapılan kongreye, Avrupa’nın değişik ülkelerinden 300 delege katıldı.

Kongrede, Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecrit özgün bir gündem maddesi olarak ele alındı ve tartışıldı. Buna göre Avrupa’da yapılacak tüm eylem ve etkinlerin odak noktasının Öcalan’ın özgürlüğü olması benimsendi.

Kürt halkının Avrupa’da da, meşru ve demokratik bir yaşam mücadelesi sürdürdüğü; buna karşılık başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği üyesi devletlerin, faşist Türk devleti ile kirli ilişki ve ittifaklarına son vermesi çağrısı yapıldı.  HABER MERKEZİ715

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA