Kontrgerilla dizilerine örtülü ödenek

Mete Yarar, Abdullah Ağar gibi kontrgerillaların danışmanlığını yaptığı, İbrahim Karagül’ün yazıları ve Süleyman Soylu ile Erdoğan’ın konuşmalarından senaryolaştırılan Kürt düşmanı dizilere örtülü ödenekten para aktarıldığı ortaya çıktı. Önümüzdeki sezon buna benzer 6 dizinin daha yayına gireceği belirtiliyor.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Kültür-Sanat

Türkiye’deki iktidar mücadelesi sonucu gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türk televizyonlarında Kürt düşmanı, faşist, kontrgerilla, bordo bereli, silahlı asker dizilerinden geçilmiyor. 

1990’lı yıllarda Kürdistan yakılıp yıkılırken Ertürk Yöndem’in “Anadolu’dan Görünüm” programının yerini, 2000’den sonra Gülen cemaatinin “Şefkat Tepe” ve “Tek Türkiye” dizileri alırken, şimdi ise Kürt kentlerinin yerle bir edilmesinin izlerini yok etmek için  ‘’İsimsizler’’, ‘’Söz’’, ‘’Savaşçı’’ gibi Kürt düşmanı diziler art arda yayınlanmaya başlandı.

Soylu’nun kaleminden çıkan senaryolar

Bu dizilerin danışmanları savaş suçluları  Mete Yarar, Abdullah Ağar gibi eski askerler. Film platosunu Konya’ya kurup Cizre’yi, Amed’i anlatan dizilerin repliklerine bakınca senaryoların Süleyman Soylu’nun, Cem Küçük veya İbrahim Karagül’ün kaleminden çıktığına emin oluyorsunuz. Ya da sabah, gündüz tüm kanalları kapatan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediklerinin akşam hikayeleştirilmiş hali gibi.

Kanal D’de yayınlanan ‘İsimsizler’e, Star TV’deki ‘Söz’e ve Fox TV’deki ‘Savaşçı’ya Türk Genelkurmay Başkanlığı, kışlada çekim izninden Skorsky helikopterlerin kullanımına kadar her türlü desteği veriyor. 

Genelkurmay onayından geçiyor

Gazeteduvar’ın haberine göre dizi camiasında konuşulanlara göre şu sıralar koltuğunun altına bir ‘Özel Kuvvetler’ veya asker dizisi senaryosu alan Genelkurmay’ın yolunu tutuyor; çünkü senaryolar önce Genelkurmay’ın onayından geçiyor.

Yapımcıların iştihanı arttıran, Türk ordusunun lojistik desteği gibi görünse de Milli Savunma Bakanlığı bu dizilere örtülü ödenekten para aktarıyor.

Özel Harp Dairesi’nin yeni çalışması

Eski adıyla Özel Harp Dairesi, sonraki adıyla Seferberlik Tetkik Kurulu, Kozmik Oda baskınından sonra 2013 yılı sonunda lağvedilmişti. Türkiye genelinde 16 tane olduğu  belirtilen kontrgerillanın resmi adı Seferberlik Tetkik Kurullarının lağvedilmesinin ardından bu boşluğun nasıl doldurulacağına dair türlü senaryolar konuşulmuştu. Televizyonlarda bir anda sökün eden bu dizileri görünce o boşluğun doldurulduğu, TV dizilerinin de bu yeni yapının eseri olduğu yorumu yapılıyor.

6 dizi daha geliyor

Ayrıca Kürt düşmanı, Türk-İslam sentezli 6 dizinin daha Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü desteğiyle hazırlandığı ifade ediliyor. 


 KÜLTÜR SERVİSİ


1858

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA