Doğa sevdalısı türkülerle yaşıyor

Binlerce kişinin neredeyse ezbere söylediği “Hayde”yi derleyen ve onlarca Karadeniz türküsüne söz yazan sanatçı Melek Akman, tıpkı kendisi gibi saklı kalmış Hemşin türkülerinin izinden gidiyor.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Kadın

Binlerce kişinin neredeyse ezbere söylediği “Hayde”yi derleyen ve onlarca Karadeniz türküsüne söz yazan sanatçı Melek Akman, tıpkı kendisi gibi saklı kalmış Hemşin türkülerinin izinden gidiyor. Türkü söylemezse yaşamayacağı düşünen Akman, “Ben türküyüm, türkü de ben. Biz birbirimizi anlıyoruz” diyor.

Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Oce Köyü’nde yaşayan Melek Akman, 2012 yılına çıkardığı “Napir” isimli albümünün ardından “Doğa İçin Çal” projesi kapsamında hazırlanan “Hayde” şarkısı ile yeniden gündemde.

Sanatçı Kazım Koyuncu’nun binlerle buluşturduğu “Hayde”, “Hani sevduğum hani” gibi çok bilinen onlarca Karadeniz türküsünü derleyen Akman'ın bu yönü popüler kültür kargaşasında pek bilinmese de, erkek müzisyenlerin işgali altında olan Karadeniz sahnesinde, kemençesi ile gönülleri fetheden İlknur Yakupoğlu, Ayşenur Kolivar ve Refika Kadıoğlu gibi önemli seslerden.

Oce Köyü’nde yaşayan Akmank, doğa ile bir bütün olarak kurduğu yaşamında şarkı bestelemeye, yazmaya ve okumaya devam ederken, aynı zamanda emektar bir çay üreticisi. Hayatı tam olarak anlayabilmek ve yaşamın her alanı ile empati kurabilmek için hayvanlaşmak gerektiğini söyleyen Akman, şarkı söylemeden yaşamayacağını söylüyor.

İlk şarkılarını dağlara, derelere söyledi

Oce’de doğup büyüyen sanatçı, her çocuğun mutlaka bir köy yaşantısına tanık olması görüşünde. Müziğe olan ilgisinin ortaokuldaki bir öğretmeni tarafından ortaya çıkartıldığını söyleyen Akman, türkü söylemeyi de sonradan keşfedilen bir durum olarak tanımlamıyor:

“Kendimi bildim bileli türkü, şarkı söylüyorum. Hayatımın içinde hep türkü söylemek vardı. Çocukken bahçeye gittiğimde dağlara, taşlara söylerdim. Dereye ineklerin peşine çobanlığa gittiğimde dereye şarkı söylerdim. Kendimi hep şarkı ile var ettim.”

Her şarkının bir hikayesi var

Bazı insanların hayatında bazı insanlar dönüm noktası olarak görülür. Melek Akman için de Kazım Koyuncu tam bir dönüm noktası olmuş. Özellikle köylerdeki türküleri ile derlemeye özen gösteren Akman'ın onlarca şarkıya söz yazdığı da biliniyor. “Şarkılarımı yazarken ya da beste yaparken Oce’den besleniyorum” diyen Akman, her şarkısının bir hikayesi olduğunu belirtiyor ancak, hikayeleri anlatmak istemiyor:

“Hikayeler çok özel ve köydeki insanların yaşamlarından kesitler var. Belki ileride bazıları senaryo olabilir ancak ben anlatmak istemiyorum. Anlatmaya kıyamıyorum.”

“Babamın yanında türkü söylemezdim’

Şarkı söylemenin yaşadığı yerde o dönemlerde yanlış bir şey gibi algılandığını söyleyen Melek, “O dönemlerde öyle bir önyargı vardı. Toplumun olumsuz bakışları vardı. Bu nedenle babamın yanında şarkı bile söylemezdim. Ama hayatımda hep müzik vardı” diyor.

Kliplerini de kendi çekiyor

“Benim sesime bir şey olursa ben yaşayamam, türkü söylemezsem var olamam. Ben türküyüm, türkü ben. Onlar beni anlıyor, ben de onları” diyen Akman, birçok şarkısına da kendi klip çekiyor. Kendisi gibi şarkı söylemek isteyenlere de seslenen Akman, “Vazgeçmeyin, şarkı söyleyin. Şarkı söylemek istiyorsanız harekete geçin, geç kalmayın. Ben de her dilde şarkı söylemek istiyorum” diye sesleniyor.


EVRİM KEPENEK/ŞÛJIN/RİZE
375

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA