Erdoğan'ın haydutluğuna geçit yok

Erdoğan'ın bir devlet adamı değil bir haydut olduğu artık kanıtlandı. Erdoğan'ın talimatıyla saldırıya geçen korumaları, Amerika'da katillere, haydutlara ve diğer suçlulara layık "Wanted" ilanlarıyla aranıyor.

17 Haziran 2017 Cumartesi | Dünya

Türkiye'de korumalarını ve danışmanlarını, hak talebinde bulunan insanlara saldırtan Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan aynı şeyi 16 Mayıs'ta Washington ziyaretinde yapınca hevesi kursağında kaldı. Erdoğan korumaları, Amerika'da haydutlar için "Wanted -Aranıyor" ilanına muhatap oldu.  

16 Mayıs'ta Türk Büyükelçiliği binası önünde barışçıl gösteriler yapan Kürtlere, Erdoğan'ın talimatıyla saldıran korumalardan 2'si tutuklandı, 12'si koruma 14 kişi hakkında tutuklama kararı çıkarıldı ve Erdoğan'ın adamları "Wanted-Aranıyor" ilanı şerefine nail oldu.

14 kişi arasında, Erdoğan’ın korumaları Turgut Akar, İsmail Dalkıran, Servet Erkan, Tugay Erkan, Ahmet Karabay, Feride Kayasan, Lütfü Kutluca, Mustafa Murat Sümercan, Gökhan Yıldırım, İsmail Ergündüz, Mehmet Sarman ve Hamza Yurteri ile iki Kanadı vatandaşı Mahmut Sami Ellialtı ve Ahmet Cengizhan Dereci bulunuyor.

Saldırganlardan Sinan Narin Virginia’da, Eyüp Yıldırım de New Jersey tutuklandı. Her iki saldırgan da "Yaralamaya yönelik, ağır saldırıya" karışmakla suçlanıyor. 

'ABD'ye gelip cevap versinler' 

Erdoğan'ın himayesindeki Türk korumaların Washington'un göbeğindeki rezaleti, kamuoyu ve basında tam bir infiale yol açtı. Gün geçmiyor ki, önemli bir yetkili bu rezalete karşı bir açıklama yapmasın. 

Önceki gün de  Washington Emniyet Müdürü Peter Newsham ile Washigton Belediye Başkanı Muriel Bowser ortak basın toplantısı düzenledi. 

Newsham, "Türk korumaların barışçıl gösteri yapanlara saldırdığını keşfettik. Olaya karıştığı tespit edilen 16 kişi hakkında yakalama kararı çıkardık. 2’si Kanada, 2’si ABD, geri kalanlar ise Türk vatandaşı. Şu ana kadar 2 kişi tutuklandı. Olaya karışan diğer Türk güvenlik görevlileri hakkında yakalama kararı var" dedi. 

Halen kimliği tespit edilmemiş kişilerin olduğuna da işaret eden Newsham, saldırganları ABD'ye gelip hesap vermesi gerektiğini ifade etti.

Newsham'ın açıklaması devamla şöyle: "Halen kimliği tespit edilememiş kişiler de var. Bu kişiler, ABD’ye gelirlerse tutuklanacaklar. Bu kişilerin ABD’ye gelip suçlamalara cevap vermelerini bekliyoruz. Kimliğini tespit edemediğimiz kişilerin fotoğraf ve görüntülerini bugün yayınlayacağız."

Washington Emniyet Müdürü Newsham devamla halen bazı şüphelilerin kimliklerinin tespit edilmediğini, bu konuda çalışmaların sürdüğünü ve halktan bu noktada kendilerine destek vermesini istedi. 

 Türk korumalara 'Wanted'

Basın toplantısının yapıldığı salonda 16 Mayıs’ta Kürtlere karşı saldırı yapanların fotoğraflarının bulunduğu ve üzerinde 'Wanted-Aranıyor' yazılı panolar dikkat çekti. 

Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser da başkentin sık sık protesto gösterilerine sahne olduğunu ancak gösterilerin barışçıl olması gerektiğini vurguladı.

Bowser "Protestocuların, güvende olmalarını sağlarız. Ama aynı zamanda da kurallarımıza uyduklarından emin oluruz. ABD'ye ziyarette bulunanlar da kesinlikle bu standarda uyacaktır. Bu olay Washingtonlular ve Amerikalılar olarak taşıdığımız değerlere bir hakaretti ve Anayasa'nın birinci ek maddesine da açık bir saldırıydı. Birinci madde Amerikalılar olarak bize barışçıl toplanma ve protesto hakkı tanıyor ve Washington’da biz bu hakkın teminatı ve korunmasına bağlılık göstermekteyiz" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Bu bir mesaj

Öte yandan bir açıklama da ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. 

Erdoğan'ın korumalarına yönelik tutuklama kararını değerlendiren ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, "ABD'nin, ifade özgürlüğü ve meşru siyasi ifadeyi bastırmak için bireylerin gözdağı ve şiddet kullanmasını müsamaha göstermeyeceği yönünde açık bir mesajdır" dedi.

Tillerson Sözcüsü Heather Nauert aracılığı ile yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'nın ek tedbirlerin gerekli olup olmayacağını da belirleyeceğini kaydetti.

Nauert, "Ne gibi ek adımlara gerek duyulduğunu değerlendireceğiz. Adımlarımız suçlamalara yanıt niteliğinde ve orantılı olacak. Şiddetten sorumlu olanların bu eylemlerinden dolayı hesap vermelerini sağlamak için güvenlik birimleriyle birlikte çalışmaya odaklanmış durumdayız" dedi.

'Yargılamak için 2 kat çaba gösterilmeli'

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Ed Royce da "Türk güvenlik güçlerinin Washington'da barışçıl protestoculara yönelik şiddet içeren saldırıları bütünüyle gayrimeşrudur" açıklaması yaptı.

Royce "Şimdi Dışişleri Bakanlığı bu şahısları yargı önüne çıkarmak için iki kat daha fazla çaba sarf etmelidir" dedi. 

Türklerden ucuz misilleme 

ABD'de bu gelişmeler yaşanırken, Türk devleti ise suçluluk psikolojisiyle ucuz misillemelerin peşinde. 

ABD’nin, Erdoğan’ın 12 koruması hakkında yakalama kararı çıkarmasının ardından ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Türk Dışişleri yetkilileri, ABD'nin aldığı kararın yanlış ve yanlı olduğunu iddia etti. 

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Erdoğan'ın korumalarının tutuklanmasına tepki gösterilerek, "ABD makamlarının kararı bağımsız ve tarafsız değil" denildi.

Bu kez 'Ey Amerika' yok

Erdoğan ise korumalarına dönük tutuklama talebi karşısında "Hak ve hukuktan" bahsetti. 

Obama döneminde sık sık "Ey Amerika" sözleriyle meydan okuyan Erdoğan, bu kez tepkisini daha düşük perdeden gösterdi: "Böyle şey olabilir mi? 12 korumam için tutuklama kararı çıkarmışlar. Bu nasıl hukuk. Siyasi ve hukuki mücadele vereceğim." 

Katıldığı iftar yemeğinde devamla Erdoğan şunları söyledi: "Bu nasıl bir hukuktur? Bu korumalar beni korumayacaksa niçin yanımda ABD’ye götürüyorum? Amerika’nın Hans’ı ile mi kendimi koruyacağım? ABD liderleri ülkeme geldiği zaman Türk polisini bile arabaya oturtmazlar. Biz oraya gittiğimizde 'Hayır biz kendi polisimizi oturtacağız' diyorlar. Bunun mücadelesini vereceğiz siyasi ve hukuki olarak."

'İte kopuğa dövdürtmezler'

ABD'de korumalara 'Wanted' muamelesi ve Erdoğan'ın tepkisi, sosyal medyanın da gündemindeydi. Erdoğan'ın "Böyle bir şey olabilir mi? Bu nasıl hak, hukuk" sözlerine bir Twitter kullanıcısı şu karşılığı veriyordu: "Senin anlamadığın hak hukuk budur işte. Adamlar, vatandaşını ite, kopuğa dövdürtmek istemiyorlar." 

 HABER MERKEZİ


2729

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA