Türkiye’nin çocuk karnesi berbat

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), önceki gün açıkladığı "Geleceği kurma: Çocuklar ve Zengin Ülkelerde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri" adlı raporunda, çocuk refahı konusunda Türkiye'nin 41 ülke arasında 36'ıncı sırada olduğunu belirtti.

17 Haziran 2017 Cumartesi | Dünya

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), önceki gün açıkladığı "Geleceği kurma: Çocuklar ve Zengin Ülkelerde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri" adlı raporunda, çocuk refahı konusunda Türkiye'nin 41 ülke arasında 36'ıncı sırada olduğunu belirtti. Türkiye "eğitim kalitesi" kategorisinde ise sonuncu sırada yer aldı. 

Toplam 9 kategoride yapılan araştırmada çocukların koşullarının en iyi olduğu ülke Norveç olarak belirlenirken, Norveç’i Almanya takip etti. Almanya'yı ise sırasıyla Danimarka ve İsveç izledi. Orta ve yüksek refah düzeyine sahip 41 ülke arasında çocuklarının koşulları bakımından en kötü notu ise Şili aldı. Bulgaristan performans listesinde 40. sırada Romanya’da 39'uncu sırada geldi. 

Raporda sonuçların ülkelere göre de ciddi oranda değişiklik gösterdiği vurgulandı. Örneğin Danimarka, İzlanda ve Norveç’te her 10 çocuktan biri göreceli yoksulluk içerisinde yaşarken, İsrail ve Romanya’da her üç çocuktan biri bu durumla karşı karşıya. 41 ülkenin ortalamasında her 8 çocuktan biri gıda güvensizliği ile karşı karşıya iken ABD’de her 5 çocuk, Meksika ve Türkiye’de ise her üç çocuk bu durumla karşı karşıya.

Raporun eğitim düzeyi kategorisinde de büyük eksiklikler dikkat çekiyor. En başarılı eğitim sistemine sahip olduğu kabul edilen Finlandiya ve Japonya’da bile 15 yaşındaki gençlerin beşte birinin okuma ve hesaplama konusunda asgari becerilere sahip olmadığı vurgulanıyor.

Türkiye "Sıfır Açlık" kategorisinde 41 ülke arasında 40'ıncı sırada gelirken "Eğitim kalitesi" kategorisinde ise en son sırada yer aldı. 


 HABER MERKEZİ170

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA