10 günde 4 mahalle

YPG öncülüğündeki QSD’nin, Reqa merkezini özgürleştirmek için başlattığı Büyük Savaş’ın 10 gününde 4 mahalle özgürleştirildi. El-Beyatra, Hattîn, El-Berîd ve tarihi surlar etrafındaki çatışmalar devam ediyor.

17 Haziran 2017 Cumartesi | Haber

QSD, Reqa’yı Özgürleştirilme Hamlesi’nin 10 günlük bilançosunu açıkladı. Buna göre, 4 mahalle ve birçok noktanın özgürleştirildiği operasyonda 312 DAİŞ elemanı öldürüldü, 7’si sağ yakalandı.

QSD Genel Komutanlığı tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Reqa’yı Özgürleştirme Hamlesi’nin 06-15 Haziran tarihleri arasındaki bilançosu paylaşıldı.

Bilançoya göre; dün sabah itibariyle özgürleştirilen yerler şöyle:

* El-Meşleb Mahallesi,

* Sebahiyê Mahallesi,

* Romaniyê Mahallesi,.

* Sinaa Mahallesi,

* Kentin 7 km güneybatısında bulunan Sihel köyü, 

* tarihi Til Harkalah Kalesi, 

* Şeker Fabrikası, 

* El-Cezra Meydanı,

* 17. Tümen Kışlası.

Çatışmalarda 312 çete elemanı öldürüldü, 7’si ise sağ ele geçirildi.

Açıklamada ayrıca savaşın 10 günlük diliminde;

* 8 motosiklet, 

* 5 askeri araç, 

* 5 bomba yüklü araç, 

* 1 havan, 

* 1 obüs, 

* 3 su kayığı, 

* bir patlayıcı malzeme imalathanesini imha edildi.

* 4 keşif uçağı da düşürüldü.

QSD Genel Komutanlığı’nın yayınladığı açıklamaya göre, çok sayıda silah, mühimmat ve malzeme de ele geçirildi.

Reqa’yı Özgürleştirme Hamlesi El-Beyatra, Hattîn, El-Berîd ve tarihi surlar etrafındaki çatışmalarla devam ediyor.  n ANHA/REQA
3. kale de QSD korumasında

NAZIM DAŞTAN/DİHABER/REQA


Reqa’nin batı girişi sayılan tarihi Til Harkalah Kalesi, artık QSD'nin denetiminde. Necm ve Caber'den sonra Til Harkalah QSD'nin DAİŞ'ten aldığı 3. kale oldu. Kalede YPJ bayrağı dalgalanıyor.

Batı cephesinden ilk kurtarılan bölge olan ve ismi Herkül olarak da bilinen Til Harkalah Kalesi'nin YPJ bayraklı ilk fotoğrafları objektiflere takıldı. Til Harkalah Kalesi'nde YPJ bayrağı dalgalanıyor. Reqa’nın batısında bulunan kale, kentin batı girişi olarak da bilinirken Roma İmparatorluğu döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor.  10 kilometrekarelik bir alanda yapılan kale, Abbasiler döneminde restore edilmiş. Abbasi halifesi Harûn Reşid’in kalesi olarak da biliniyor. BAAS döneminde kaderine bırakılan kale, DAİŞ’in kenti işgal etmesiyle daha da ilgisiz kalarak, yıkılmakla yüz yüze bırakılmış.

6 Haziran günü kentte doğudan giren QSD savaşçıları, batı hattından da 7 Haziran günü ilerleyerek, Til Harkalah Kalesi’ni DAİŞ'ten almıştı. Operasyonun ikinci gününde kurtarılan kaleye ilkin YPJ savaşçıları bayrağını dikti. Daha önce Necm ve Caber kalelerini DAİŞ’ten temizleyen QSD, Til Harkhalah ile 3. tarihi kaleyi de himayesine almış oldu.

Kalenin QSD tarafından korumaya alınacağı belirtildi.
Türk ordusu ve çetelerine anladıkları dilde yanıt veriliyor


İşgalci Türk ordusu ve komutası altındaki çetelerin Rojava’ya yönelik saldırıları devam ediyor. YPG savaşçıları, tüm saldırılara misliyle yanıt veriyor.

YPG Basın Merkezi, saldırı ve çatışmaların 5 günlük bilançosunu paylaştı:

* Türk ordusu ve bağlı çeteler, 10 Haziran günü saat 14.30’da havan topuyla Kerama köyüne saldırı gerçekleştirdi. Ayrıca saat 19.30’da İHA’lar Efrîn’in Şera ilçesine bağlı Qestele köyü tarafında gezdi. Aynı zamanda doçka ve B7 roketleriyle Qestele köyüne saldırıldı. Aynı gün Türk ordusuna ait savaş ve insansız keşif uçakları Kobanê üzerinde uçtu.

* Türk ordusuna bağlı çeteler, 11 Haziran’da havan toplarıyla Hemrat Belasim köyüne saldırdı.


İki tepeye iki koldan

* YPG savaşçıları, 12 Haziran günü saat 23.30’da Türk ordusuna bağlı çetelerin Efrîn’e yönelik saldırılarına karşı misilleme yaptı. Şerawa ilçesine bağlı Basufane’deki Semane Kalesi tarafındaki iki tepe hedef alınarak, iki koldan etkili bir şekilde vuruldu. 18 çete elemanının cesedinin üzerine gidildi. Bir adet A4, bir adet BKC ve 20 mermisi, 9 kalaşnikof ve bir cephane yeleği ele geçirildi. Ayrıca burada 5 araç ve 3 motosiklet yakılarak imha edildi.

* İkinci kolda da 10 çete elemanının cesedinin üzerine gidildi. Bir BKC, 5 adet B7 roketi, 6 kalaşnikof, 2 tüfek, 1 silah dürbünü, 2 telsiz ele geçirildi. Ayrıca 2 araç da imha edildi.

Bu eylemde bir savaşçı, kahramanca savaşarak şehadete ulaştı.

* Ayrıca Efrin’in Cindires ilçesine bağlı Şehit Şilan Tepesi’nde, Türk devletinin komutası altında hareket eden çetelerin saldırılarına misilleme amacıyla suikast eylemi yapıldı; 1 çete elemanı öldürüldü.


Basufane sürekli hedef

* Türk ordusuna bağlı çeteler, 13 Haziran günü saat 10.30’da Basufane köyüne havan toplarıyla saldırdı ve Basufane’nin güneydoğusunda Bircike Silêman’a da ferdi silahlarla ateş açtı.

* Ertesi gün de Basufane köyüne havan toplarıyla saldırıldı. Aynı gün Türk ordusuna ait insansız keşif uçakları Kobanê üzerinde gezdi.

* Türk ordusuna bağlı çeteler, 15 Haziran günü de Efrin’in Şerawa ilçesine bağlı Basufane cephesi ile Bircike Silêman’a ve aynı zamanda Efrin’in Cindires ilçesine bağlı Baz Tepesi ve Barin Tepesi’ne saldırdı. Suikast eylemiyle bu saldırılara misilleme yapıldı; 1 çete elemanı öldürüldü. 

* Çeteler, Efrîn’in Şera ilçesine bağlı Maranaze’de doçkalarla ateş açtı. Şerawa ve Cindires hattında ise çeteler tank ve obüs gibi ağır silah sevkiyatı yapıyor. Yine Şera cephesinde, Eleqine ve çevresinde ağır silah sevkiyatı yapıldı. 


Dün yine sert karşılık

Cebhet El-Nusra ve Ehrar El-Şam çete gurupları, füze ve ağır silahlarla Efrin’in Şêrawa ilçesine bağlı köyleri bombaladı. Bombardıman sonucunda halka ait yerleşim alanlarında maddi hasar meydana geldi. YPG/YPJ savaşçıları da çetelerin saldırılarına karşılık vererek saldırıları püskürttü. Misilleme eylemlerinde 35 çete elemanı öldürüldü, çok sayıda silah ve cephane savaşçıların eline geçti.
Araplar da YBŞ çatısı altında


Şengal'de YBŞ çatısı altında öz savunma birliklerini örgütleyen Araplar, Öcalan'ın yapay ayırımları ortadan kaldıran özgürlükçü paradigmasını savunduklarını söylüyor. Şengal'in Mediba köyünde öz savunmalarını örgütleyen Araplar, kendilerin güvencede hissettikleri tek yerin YBŞ safları olduğunu belirterek, Êzîdî halkı ile fermandan önce olduğu gibi birlikte yaşadıklarını ve hiçbir sıkıntılarının olmadığını ifade ediyor.

Yekîneyên Berxwdana Şengalê - Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) çatısı altında örgütlenen Şengal Arap Birliği Komutanı Baz Cizîrî, ANF'ye konuştu. YBŞ ile yaptıkları görüşmeler sonucunda anlaşmaya varıp ittifak oluşturduklarını kaydeden Komutan Baz Cizîrî, iki yıldır bu alanda mücadele verdiklerini söyledi.

DAİŞ ve benzeri yapıların halklar arası düşmanlık yaratma girişimlerini akamet uğratmak gerektiğini; bu coğrafyanın bütün farklılıkların ortak yaşamına yetebildiğini belirten Komutan Cizîrî, "Bugünden sonra daha çok fikirlerimizi güçlendirerek halkımızın kendi kendisini yönetebileceği bir düzeye gelmesini istiyoruz" dedi. Özelikle bölgede yaşayan Müslümanların korkmadan, çekinmeden, tereddütsüz bir şekilde bu mücadeleye katılmaya davet eden Baz Cizîrî, kapılarının sonuna kadar açık olduğunun altını çizdi.

"Bizler sonuç alan ve bizi daha özgür kılan Önder Apo'nun fikirlerini savunuyoruz, iktidarcı ve işgalci güçlerin fikirlerini değil" diyen Şengal Arap Birliği Komutanı Baz Cizîrî, bunun için Rojava'da yaşayan halka bakılmasını ve nasıl bir ortak yaşamda buluştuklarının görülmesini istedi.


Rojava modeli ortada

Araplar, Hristiyanlar ve Kürtler arasında hiçbir ayırım yapılmadığına işaret eden Baz Cizîrî, şöyle devam etti: "Bizler de halkımızın Rojava'da olduğu gibi ortak ve eşit bir şekilde yaşamasının istiyoruz. Dolayısıyla mevcut fırsatı iyi değerlendirmeliyiz, yoksa bir daha elimize geçmez. Fikrimizi güçlendirip bir yaşam tarzına çevirmezsek yarın DAİŞ gibi birçok saldırı olur ve biz özgürlüğümüzü sağlayamayız. Öcalan'ın fikirleriyle güçlü bir örgütlenmeye kavuşmalıyız."


Yoldaşız ve birlikte savaşıyoruz

Şengal Arap Birliği'nden Eziz Xendil de Madiba köyündeki YBŞ saflarında Êzîdî arkadaşlarıyla birlikte nöbet tuttuğunu, bir yıldan fazladır DAİŞ'ten temizlenen Madiba köyünde bir sorun yaşamadıklarını söyledi. Xendil, "Biz, bir birimizin yoldaşıyız; birlikte alanda savaşıyoruz. Hedefimiz de ortak; halkımızı zulümden kurtaracağız ve hep birlikte özgür olacağız" dedi.

Ciwan Alewa da kendi aralarında Arap ya da Êzîdî ayırımı yapmadıklarını belirterek, şunları paylaştı: "Şu anda 10'dan fazla Êzîdî arkadaş burada ve birlikte Asayiş görevini yapıyoruz. Ben Şengal Özgürlük Güçleri'ne katıldım ve sonunda beni köyüme, topraklarıma kavuşturdular.”
Reqa’da üç kardeş

Üç kardeş, bir evin terasında oturuyor; savaş cephesindeler. Biri kadın, ikisi erkek, aynı amaç için savaşıyorlar. Omuz omuza vermişler. Yan yana olmaktan mutluluk duyduklarını söylüyorlar.

Ahmed, Şehit Jiyan Taburu’nda yer alıyor. ”Kardeşlerimle birlikte Reqa hamlesine katıldık. Bu halkı çetelerin elinden kurtarmak için hamlede yer aldık” diyor.

Başında bir kefiye bulunan diğer kardeş, adının Xebat olduğunu söylüyor. Dizlerinin arasında bir eliyle tuttuğu kalaşnikofu var. Şehid Berxwedan Taburu’nda yer aldığını belirten Xebat, “Kız ve erkek kardeşimle birlikte Reqa hamlesine yer almaktan mutluyum” diyor. 

İki erkek kardeşin arasında oturan kadın savaşçının ilginç bir adı var: Dîvyanî. QSD’nin bir savaşçısı olarak hamlede bulunuyor. Kardeşleri gibi o da “Mutluyum. İki kardeşimle birlikte hamledeyiz. Birlikte olmaktan mutluyum” diyor.

DAİŞ çetesinin yaptığı zulmü anlatan Dîvyanî, “Sürekli kadınları katlediyorlar. Kadınlara yönelik büyük bir zulüm var” diye konuşuyor. Dîvyanî, Kürtçe başladığı konuşmasını Arapça devam ediyor ve en sonunda ”serfketin (başarı) bizim olacak” diyerek noktalıyor.

Bulundukları yerde savaşın izleri açık bir şekilde görülüyor. Duvarlar kurşun izleri var. Delikler açılmış. Böyle bir ortamda bir sokakta kardeşler, elle top oynuyorlar. Yan yana olmanın sevincini paylaşıyorlar. Zaman zaman gülüyorlar, zaman zaman düşünceliler.

Bir çok cephede çatışmalar var. Hızlı bir şekilde ilerleyen savaşçılar, eski kentin kapısına dayandılar. Üç kardeş de bu ağır savaşta omuz omuza çatışıyor.


1754

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA