Elîşêr’den inince öldüler

Gever’e bağlı Elişêr tepesinden Şukê mıntıkasına doğru ilerleyen Türk birliğini iki koldan vuran gerilla, 6 askeri öldürdü, 2”sini de yaraladı.

17 Haziran 2017 Cumartesi | Haber

AKP yönetimindeki Türk devletinin askeri imha operasyonlarına gerilla da eylemlerle yanıt veriyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu detayları paylaştı:

* Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş Devrimci Hamlesi kapsamında; Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesinde işgalci TC ordusunu hedefleyen bir dizi eylem gerçekleştirildi.

* Gerillalar, 14 Haziran günü saat 01.30’da Gever’e bağlı Xırvate karakolu ve nizamiyesini hedef aldı. Eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

* Gever’e bağlı Oremar (Dağlıca) karakoluna da 15 Haziran günü saat 06.00’da düzenlenen eylemde, mevziler etkili bir şekilde vuruldu; ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

İki koldan vuruldular

* Gerillalar, 15 Haziran günü saat 15.00’te Gever’e bağlı Elişêr tepesinden Şukê mıntıkasına doğru ilerleyen işgalci Türk  ordusunun bir birliğini denetim altına aldı. Türk birliğinin iki koldan vurulduğu eylemde 6 asker öldürüldü, 2 asker de yaralandı. Eylemden sonra Türk ordusu eylem alanı ve çevresini obüs ve havan toplarıyla rastgele bombaladı.

Devriye çıkan Kirpi pert

Gerillalar, 14 Haziran günü saat 20.10’da Hakkari il merkezine bağlı Pehlivan Mahallesi’nde devriye gezen Türk ordusuna ait Kirpi tipi zırhlı bir araca yönelik sabotaj eylemi gerçekleştirdi. Kirpi tipi zırhlı aracın darbelendiği eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilemedi.

Yol kontrolünde şok

Dersim merkeze bağlı Halbori karakolunun yol kontrol noktasına yönelik 15 Haziran’da eylem yapıldı. 1 asker öldürüldü, 1 asker de yaralandı. Eylemden sonra işgalci Türk ordusu çevresindeki alanı obüs ve havanlarla rastgele bombaladı.

Siviller bombalandı

* Türk ordusu, 12 Haziran günü Dersim’e bağlı Harçik vadisi, Zaxge köyü, Hıngırvan ve Dokuzkayalar mıntıkalarında bir operasyon başlattı. İşgalci Türk ordusu operasyon boyunca Harçik vadisi, Zaxge köyü, Hıngırvan ve Dokuzkayalar mıntıkalarını obüs, havan ve Kobra tipi taarruz helikopterleriyle bombaladı. Kobra tipi helikopterler Harçik vadisi yakınlarındaki yolda bulunan sivilleri hedefledi, birçok sivil vatandaş saldırılar sonucunda yaralandı. Operasyonda gizli birliklerini arazide konumlandıran Türk ordusu, 15 Haziran günü saat 22.00 sıralarında geri çekildi. 

Bölgede görev amacıyla bulunan iki kişilik bir gerilla birimi de Türk saldırılarının hedefi oldu ve ikisi de şehit düştü.  


ANF/BEHDİNAN


2379

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA