Dünyanın yeni mirası

UNESCO her yıl Dünya Mirası Listesi’ne yeni yerler ekliyor. Bu yıl listeye İran’daki kanat sulama sistemi, Cebelitarık’ta insanlığın evrimine tanıklık eden dört mağara ile Çin’deki kaya resimleri dahil edildi.

17 Haziran 2017 Cumartesi | Kültür-Sanat

UNESCO her yıl Dünya Mirası Listesi’ne yeni yerler ekliyor. Bu yıl listeye İran’daki kanat sulama sistemi, Cebelitarık’ta insanlığın evrimine tanıklık eden dört mağara ile Çin’deki kaya resimleri dahil edildi.


nBUDİZM ÜNİVERSİTESİ Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Nalanda Mahavihara kalıntıları da listede yer almayı hak etti. Nalanda kalıntıları ülkenin en eski Budist üniversitelerinden birine ev sahipliği yapıyordu. Üçüncü yüzyıldan sekizinci yüzyıla kadar buradaki tapınak ve okul yapılarında dua edilip eğitim verildi. n TEKNOLOJİK ANIT İran’daki Kanat sulama sistemi yeni Dünya Mirası listesine eklenen tek teknolojik anıt. Kanat’taki kuyu ve kannalarla geçmişten günümüze İran’ın kurak yerleşim bölgelerine su tedarik ediyor. 


nKAYA RESİMLERİ Çin’den de listeye iki alan dahil oldu. Hua Shan Dağı’ndaki kaya resimleri M.Ö. beşinci yüzyılda bölgeye yerleşen eski Luoyue halkının yaşamını ve ritüellerini tasvir ediyor. 

n CEBELİTARIK’TA 4 MAĞARA UNESCO listesinde, Cebelitarık’ın doğu kesiminde insanlığın evrimine tanıklık eden dört mağara bulunuyor. Uzmanlar mağara duvarlarındaki soyut gravürlerin Neandertal dönemlere kadar uzandığını söylüyor.nMEZOPOTAMYA BATAKLIKLARI UNESCO’nun listesine bu yıl Güney Irak’ta yer alan Ahwar alanı da eklendi. Mezopotamya şehirlerindeki biyoçeşitliliği açısından önemli bir merkez olan Ahwar’da Sümer şehirlerinin ve yerleşkelerinin  kalıntıları bulunuyor. Uruk ve Ur antik şehirleri ile Tell Eridu arkeolojik alanını kapsayan bölge Mezopotamya Bataklıkları olarak da biliniyor.


n SUALTI HAZİNELERİ Revillagigeda Takımadaları Meksika’nın UNESCO listesinde yer alan 6. doğal dünya mirası. Anakaradan uzak ve doğal çevre bozulmamış. Volkanik orijinli okyanus adaları, balinalar, yunuslar, köpekbalıkları ve deniz kaplumbağaları gibi nesli tükenmekte olan türlerin barındığı bir bölge.


n 99 YAPAY ADA Bu Mikronezya’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ilk yer alışı. Pasifik’te Pohnpei kıyılarındaki 99 küçük yapay adada saraylar, tapınaklar, mezarlar ve yerleşim kalıntıları bulunuyor. Nan Madol’un antik şehri bugün iklim değişikliği nedeniyle sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya.KÜLTÜR SERVİSİ


625

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA