Savaş-duvar ve ceylanlar...

Hatay’ın Kırıkhan ilçesine 20 kilometre mesafede Suriye sınırında olan İncirli ve Sucu mahalleleri arasında kalan yaklaşık 7 bin hektar alanda kendilerine yaşam alanı oluşturan Hatay dağ ceylanlarının neslinin tükenmemesi için, 2009 yılında Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şubesi tarafından 300 dönümlük arazide çiftlik kuruldu.

16 Haziran 2017 Cuma | Toplum-Yaşam

Hatay’ın Kırıkhan ilçesine 20 kilometre mesafede Suriye sınırında olan İncirli ve Sucu mahalleleri arasında kalan yaklaşık 7 bin hektar alanda kendilerine yaşam alanı oluşturan Hatay dağ ceylanlarının neslinin tükenmemesi için, 2009 yılında Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şubesi tarafından 300 dönümlük arazide çiftlik kuruldu. Nesli tükendiği düşünülen dağ ceylanları diğer adı ile Gazella Gazelle’ler 2008 yılında yeniden ortaya çıktı. O tarihlerde 150 olan dağ ceylanları koruma altına alındıktan sonra sayıları her geçen yıl arttı. 

Kırıkhan’ın İncirli köyüne bağlı Perişan mezrasının tepelerinde 300 dönümlük bir arazide kurulan çiftlikte dağ ceylanlarının üremeleri sağlanıyor. Suriye sınırına sıfır noktada yaşayan dağ ceylanlarının savaş başlamadan önce özgürce dağlarda gezebildiklerini söyleyen Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç, ceylanların savaştan önce sınır tellerini aşıp kendi yollarını bulabildiklerini ve Lübnan’a kadar gittiklerini, sınıra duvar örüldükten sonra bunun mümkün olmadığı gibi yaşam alanlarının da gittikçe daraldığını söyledi.

Öğünç, “İnsana çok benziyorlar. Kendilerini tehlikede hissettiklerinde ağlıyorlar. Gözlerinden yaş geliyor. Çok korktuklarında ise önce titriyorlar, korku devam ederse de düşüp ölüyorlar. Sonuçta onlar da yaşamanın ve huzurun peşinde” diye konuştu. Savaşın her şeyi olduğu gibi hayvanların yaşamını da olumsuz etkilediğini dile getiren Öğünç, insanların bu kadar kolay öldürüldüğü bir coğrafyada hayvanların yaşamasının mümkün olmadığını ifade etti. 

Savaşla birlikte güvenlik politikalarından kaynaklı sınıra örülen duvar sadece insan yaşamını ve ekonomik yaşamı değil aynı zamanda ceylanların yaşamını da ciddi anlamda daralttığını söyleyen Öğünç, “Sınıra duvar örüldükten sonra yaşam alanları gittikçe daraldı ve şimdilerde sadece 35 kilometrelik bir yaşam alanları kaldı” diye konuştu.

Öğünç, bölge halkı tarafından ceylanların kutsal görüldüğünü o yüzden avlanmadığını, hatta çiftçilerin tarlalarına zarar vermelerine rağmen bunu hoş karşıladıklarını dile getirdi.


 DİHABER/HATAY


532

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA