KADIN ve YAŞAM ‘JÎN’de

İletişim tasarımı öğrencisi Hatice Oğur’un ”JÎN (Kadın/Yaşam)” adlı fotoğraf sergisi 23 Haziran’da Mainz kentinde açılıyor.

15 Haziran 2017 Perşembe | Kültür-Sanat

İletişim tasarımı öğrencisi Hatice Oğur’un ”JÎN (Kadın/Yaşam)” adlı fotoğraf sergisi 23 Haziran’da Mainz kentinde açılıyor.

Hatice Oğur, Almanya’da büyüyen genç bir Kürt kadını. Ailesi, Nusaybin’de savaşın en yoğun olduğu yıllarda Almanya’ya göç etmek zorunda kalmış. 

Oğur, Mainz kentinde Gutenberg Üniversitesi’nden bu ay mezun olacak. Yüksek Sanatlar Lisesi’ni de okuyan Oğur, 6-7 yıldır fotoğrafçılık yapıyor. 

Özgürlük ve karşı koyuş

İki yıldır üzerinde çalıştığı sergisinde, Güney Kürdistan ve Almanya’da çektiği kadın fotoğraflarına yer vereceğini belirten Oğur, gelenek ile modernite arasında sıkışan kadına ve aidiyet sorununa odaklandığını söylüyor.

”Fotoğraflarımda, Kürt kadınlarının ortak yanları gurur, çaresizlik, parçalanmışlık, tutku, korku, birliktelik, özgürlük ve karşı koyuştur” diyor. 

Farklı bir teknik

Fotoğraf çekerken farklı bir teknik kullanan Oğur, ”Fotoğrafını çektiğim kadınlara; ‘Hangi anılarında kendini buluyorsun’ sorusunu sordum ve öyle çektim. Hatta bu soruyu kendime de sorarak çektim” diyor.

Daha önce de sergilerinin olduğunu anlatan Oğur, ilk kez böylesi kapsamlı bir çalışmaya adım atıyor.

Oğur’un fotoğraf sergisi Mainz’den sonra Almanya’nın farklı kentlerinde de sergilenecek.


Neden ‘JÎN’?

Hatice Oğur, ”Neden JÎN’” sorusuna ise şu cevabı veriyor: ”Ben  hem kadın hem de Kürdüm. Aidiyet sorunlarını ben de birçok kadın gibi yaşıyorum. Bazen yaşadığımız yere ait olamayabiliyoruz; bazen de memleketimiz olan yer de yabancı... Kendi pozisyonumu çoğu zaman bulamadığım için bu serginin konusunu kadın/yaşam olarak seçtim.” 


JÎN (Kadın-Yaşam) 

23 Haziran 2017

Açılış saati:17:00

Adres: Die Kulturei Mainz

Zitadellenweg / MAINZ

Telefon: 00 49 176 214 223 51


MAİNZ957

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA