Mülteci çocuklar için ‘Sign and Pass’*

Barcelona Futbol Kulübü Vakfı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, mülteci çocukların güven içinde yaşayabileceği ve eğitimini alabileceği koşulların sağlanması için ‘Sign and Pass’ adıyla ortak bir kampanya başlattı.

15 Haziran 2017 Perşembe | Kadın

Barcelona Futbol Kulübü Vakfı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, mülteci çocukların güven içinde yaşayabileceği ve eğitimini alabileceği koşulların sağlanması için ‘Sign and Pass’ adıyla ortak bir kampanya başlattı.

Savaş ve baskılardan dolayı ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan mülteciler için Barcelona Futbol Kulübü Vakfı ile Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, “Sign and Pass” adıyla ortak kampanya başlattı. Başta çocuklar olmak üzere tüm mültecilerin güven içinde yaşayabileceği ve eğitimini alabileceği koşulların sağlanması için başlatılan kampanyanın adı ise, Barcelona’ya büyük başarılar getiren oyun stili olan “Bir dokunuş ve bir pas”dan esinlenerek oluşturuldu.

#Aveclesréfugiés hastagı ile paylaşılacak

Destekçiler sanal ortamda bir futbol topu imzalayarak sosyal medya aracılığıyla arkadaşlarına göndererek kampanyanın geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilecek. Sanal imza ile topu imzalayacak olan destekçiler daha sonra imzaladıkları bu topu Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin #Aveclesréfugiés adlı hastagı ile etiketleyerek arkadaşına gönderecek. Mülteciler Yüksek Komiserliği de gelen bu destek üzerinden dünya ülkelerine mültecilerin daha güvenli, eğitimlerini alabileceği ve ailelerine destek vermek için çalışabileceği bir ortamı yaratmaları noktasında çağrı ve baskı yapacak.


Messi: Sen de imzala ve gönder

İlk olarak Barcelona’nın ünlü futbolcularından Lionel Messi ve Neymar Junior ile başlayan kampanyanın tanıtımı için çekilen videoda, Messi “Mülteciler için böylesi önemli bir inisiyatif almaktan gurur duyuyorum. Umuyorum ki bu çalışma dramatik koşullarda yaşamak zorunda dünyadaki milyonlarca mülteci çocuklara bir katkı sunar. Sen de imzala ve sıradakine gönder” ifadelerini kullandı.

‘Kitleleri harekete geçirmesini bekliyoruz’

Kampanyanın tanıtımı ve mültecilerin içinde yaşadığı koşulları göstermek için uluslararası bir forum düzenlendi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Barcelona FC Vakfı ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği arasındaki bu iş birliğinin milyonlarca mülteci çocuğun durumunda önemli bir düzelme yaratacağını umduğunu belirterek, bu kampanyanın aynı zamanda kitleleri de harekete geçireceğini beklediğini söyledi.

21 milyonu aşkın mülteci çocuk var

Barcelona Futbol Kulübü Vakfı başkanı Josep Maria Bartomeu da, bugün dünya genelinde 21 milyonu aşkın mülteci çocuğun var olduğunu belirterek, sporun sosyal alanlardaki gelişimlerde ön ayak olmasını sağlamanın kendi görevleri olması gerektiğini söyledi. Amaçlarının sadece Yüksek Komiserlikle böylesi bir kampanyayı başlatmakla sınırlı olmadığını ifade eden Bartomeu, aynı zamanda farklı iş çevrelerini ve kurumları da birebir bu çalışmanın içine katmayı da amaçladıklarını söyledi.

Çocuklar için FutbolNet programı

Barcelona Futbol Kulübü Vakfı ayrıca Temmuz ayında Yunanistan, İtalya ve Lübnan’daki karşılama merkezlerinde mülteci çocukların bulundukları ülke ile uyumunu kolaylaştırmak ve sosyal koşullarını düzeltmek amacıyla FutbolNet adlı programın da hayata geçirileceğini duyurdu.


*Sign and Pass: Barcelona’ya has başarıları oyun stili ‘bir dokunuş ve bir pas’tan esinlenilerek “İmzala ve gönder” anlamında kullanılıyor. 


 HABER MERKEZİ


575

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA