Umutsuzluğun seçiminde Macron birinci

Fransız tarihinin katılım yönünde en düşük seçiminde Macron açık ara farkla galibiyetini garantiledi. Seçimlerde önemli sonuç, Jean-Luc Melenchon ve komünistlerin Parlamento'da grup oluşturma ihtimali.

13 Haziran 2017 Salı | Dünya

SELMA AKKAYA / PARİS


Fransa'da parlamento seçimleri için seçmenler, Pazar günü birinci tur için sandık başına gitti. Seçimlerin ilk turunun galibi yüzde 32 oyla Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cumhuriyetçi Yürüyüş Partisi oldu.  


Fransız tarihinin en düşük katılımlı seçimi

Fransa çapında 577 milletvekili için yapılan seçime yüzde 49.6 seçmen katılım sağladı. Yüzde 1.1 oranında ise geçersiz oy kullanılırken Fransa tarihinin en düşük katılımlı seçimi yaşandı. 

11 Haziran Pazar günü saat 08.00-20.00 arasında gerçekleşen seçime, seçmenlerin ilgisi olmadı. 

Haber bültenleri seçime katılım düşüklüğünü Fransa'daki sıcakların yüksekliğine bağlarken, uzmanlar, seçmenin Parlamento'dan bir beklentisinin olmadığına işaret etti. 

Seçim sonuçlarının açıklandığı ilk saatlerden itibaren Cumhuriyetçi Yürüyüş Partisi'nin 400 ila 440 arasında milletvekili sandalyesini garantilediği ifade edildi. 

Tam resmi sonuçların İçişleri Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtilse de partilerin ve basının verdiği bilgilere göre ikinci tur tahminleriyle birlikte Macron ve partisi 400-440 arası sandalye, UDİ-Cumhuriyetçiler 95-123 arası, Melenchon ile Komünistlerin oluşturduğu birlik 13-23 arasında, Sosyalist Parti ve Yeşiller 15-25 arasında ve aşırı sağcı Ulusal Cehpe'nin ise 2-5 arasında sandalye elde etmesi bekleniyor. 

Tek başına iktidar garanti

Seçim sonuçlarına göre Cumhuriyetçi Yürüyüş birinci parti, UDİ-Cumhuriyetçiler ikinci ve üçüncü parti ise aşırı sağcı Le Pen oldu. Le Pen'in üçüncü parti konumunda olmasına rağmen ikinci turda partilerin şimdiden anlaştığı ve 2 en fazla 5 arasında milletvekili çıkarması bekleniyor. 

Fransa'da 577 seçim bölgesinde 18 Haziran'da yapılacak seçimin ardından net tablo ortaya çıkacak ama şimdiden Macron ve partisi tek başına iktidarı garantiledi. 

Macron Cumhurbaşkanlığa seçilir seçilmez oluşturduğu kabine de seçim sonrası bu sonuçlara göre değişimin olacağı açık. Hangi bakanlıkların değişeceği ise bilinmiyor. Bilinen ise Macron'un programında yer verdiği yasal değişiklik planlarını elde ettiği asıl çoğunlukla engelsiz gerçekleştirebileceği!

Dış politikada büyük değişiklikler yok

Fransa dış politikasında büyük değişiklikler beklenmezken, çalışma yasası, güvenlik ve kamuda küçülme hedefiyle işten atmaların hızlanması bekleniyor. 

Macron'un Cumhurbaşkanı seçilmesinin hemen ardından Libya'ya silah yardımı, yeni savunma bakanının Kuzey Afrika ve Mısır ziyaretleri Fransa'nın özellikle Kuzey Afrika'da yeniden hakimiyet kurma arayışında olduğunu gösteriyor. 

Ortadoğu konusunda ise NATO Brüksel zirvesi ve sonrasındaki gelişmelere bakıldığında Fransa'nın ABD'nin gölgesinde kaldığı açık. 

Kürtler konusunda geleneksel politikalara devam 

Pazar günü gerçekleşen seçimlere bakıldığında iktidarı çoğunlukla sağlayan Macron ve partisinin, Kürtler konusunda geleneksel politikasını sürdürmesi muhtemel sonuç. 

Mevcut kabine ve seçilen milletvekili profilleri de bunu destekler nitelikte. 

Kürtler açısından seçimin önemli sonucu, özellikle Jean-Luc

Melenchon ve Komünistlerin Meclis'te grup oluşturma ihtimali. 13 ila 23 arasında sandalye elde etmesi durumunda Meclis’te grup oluşturabilecek olan Sol Cephe'nin bileşenlerinin birçok milletvekili adayı şu ana kadar Kürtlerin yanında yer almış ve bu konuda açık tutum belirlemiş isimlerden oluşuyor. 

Solun Fransız Parlamentosu'nda grup oluşturması bu anlamda büyük bir öneme sahip. Kürt seçmenlerinin de ikinci turda oy kullanırken bunu gözönünde bulundurması bekleniyor.


452

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA