İngiltere’de yangın var

ozlemgalip@hotmail.co.uk | 19 Haziran 2017 Pazartesi

DR. ÖZLEM BELÇİM GALİP

İngiltere Gündemi


Geçtiğimiz Çarşamba sabahı Londra’nın Kensington bölgesinde Grenfell Tower adlı 24 katlık bir binada yangın çıktı. Londra Emniyet müdürü yaşamını yitirdiği teyit edilen 30 kişi de dahil olmak üzere en az 58 kişinin kayıp olduğunu açıkladı. Ölü sayısının katlanacağına kesin bir gözle bakılıyor. Bu yangın bir çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Öncelikle yangın Londra’nın en lüks semtlerinden biri olan Kuzey Kensington’da düşük gelirlilerin oturduğu belediyeye ait sosyal konut Grenfell Tower’da gerçekleşti. Yani yangın bir plazada değil 650 kişinin yaşadığı bir sosyal konutta gerçekleşti. Ölenler de sosyal yardımlarla geçinen göçmenlerin ağırlıkta olduğu dar gelirli bir kesim. Hayatını kaybedenler arasında Suriyeli mülteciler de bulunuyor. Yani ölenler zengin değil yoksul. Zengin olsalardı ölmeyeceklerdi. 

Yangın sebebi bilinmese de yayılıp onca insanın ölmesi tamamen bir ihmalkarlık. Binanın dış cephesine iki yıl önce tadilat niyetine plastik mantolama yapılmış. Dış cephe kaplamaları ve binanın dış duvarı arasında bir boşluk olmasından ötürü bu boşluğun baca etkisi yaptığı için yangının çok büyük bir hızla ilerlediği öne sürülüyor. Zaten 15 dakikada 24 katlı bir bina nasıl tamamen alev alabilir ki? Bu yangın, piyasaların liberalleşmesiyle inşaat kuralların esnetilmesi, lüks semtlerin konut fiyatlarını artırarak yoksulların başka bölgelere kaçırtıp gettolara sebebiyet verilmesi, kemer sıkma politikalarıyla kesilen sosyal yardımlar, yükselen çocuk bakım giderleri gibi daha birçok meseleyi tartışmaya açtı. Bir binada başlayan yangının bütün İngiltere’ye yayıldığını söyleyebiliriz. 

Başbakan Theresa May kendine yönelik ciddi eleştiri ve tepkilerle başı dertte. May’e yöneltilen eleştirilerin başında yangının ertesi günü olay yerine gitmesine karşın sağ kurtulanlarla görüşmemesi geliyor. Kraliçe Elizabeth ve İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn bile ölenlerin yakınlarıyla bizzat görüşüp teselli vermişlerdi. Gelen tepkiler üzerine bu kez Cuma günü basına kapalı bir görüşmeyle yangından sağ kurtulanlarla bir araya geldi ancak çıkışında toplanan kalabalık kendisine tepki gösterdi. 

Muhafazakar Partisine yakın gazetelerde bile May’e tepki vardı. Kensington ve Chelsea Belediye Başkanlığı, evsiz kalan insanların acilen yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyen bir grup tarafından basıldı. Financial Times da Grenfell Tower’ın kapkara siluetinin hızla ‘İngiliz toplumundaki bölünmelerin bir sembolüne’ dönüşmeye başladığını yazdı. Yoksul ve zengin tartışmaları tekrar zuhur etti. Hükümetin sorumluluğu kabul eden tavrı olmasaydı ya da May’e yönelik kendi partisinden eleştiriler olmasaydı 2011’deki sokak gösterilerinden benzerine tanıklık edebilirdik. 

Ama ok yaydan fırladı bir kere. May istifa edene dek sadece muhalifleri değil kendi partisinden onu pasif olmakla ve iyi bir lider olmamakla suçlayanların sesini bastıramayacak.974
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: