Almanya’nın 17. Eyaleti Türkiye

Almanya savaşın tarafı

Afrika’dan EFRÎN’e selam

Küresel Demokrasi Kongresini örgütlemeliyiz

RAHŞAN hiç susmayacak bir ağıt bıraktı

90’larda Newroz

Dizi

RAHŞAN hiç susmayacak bir ağıt bıraktı

19.03.2018
“Ben kendimi Newroz yapıyorum Kadifekale’de. Cizre, Mardin ve Nusaybin’in cevabını vermek zorundayım. Bana sahip çıkın. İsmet Sezgin’e haber veriyorum Newroz kutlanacak… Lastikle olmazsa bile, canımızla kutlanacak!”

90’larda Newroz

17.03.2018
Politik bir kimlik kazanan Newroz ilk kez kitlesel olarak 1991 yılında kutlandı. Nusaybin, Cizre başta olmak üzere Amed, İstanbul, Adana, Bismil, Dargeçit, Suruç, Kulp ve Hani’de binlerce kişi yasağa rağmen Newroz alanlarına aktı. 92 Newroz’unda ise kadın ve çocukların da bulunduğu 94 kişi Türk güçlerince öldürüldü.

Afrika’dan EFRÎN’e selam

16.03.2018
Kendi yurdunu savunan insanlar terörist mi ilan edilir? Ben buna karşıyım ve saldırıların hedefi olan ‘Türkiye’den bir işgal harekatı daha’ manşetini de bu nedenle attım.

Küresel Demokrasi Kongresini örgütlemeliyiz

15.03.2018
Uluslararası dayanışmayı somuta dönüştürmeliyiz. Sadece ‘yoldaşız, sizi destekliyoruz’ demek yetmez, ortak mücadele yol yöntemlerini bulmalıyız. Örgütsel biçimlerini geliştirmeliyiz, ortak örgütünü yaratmalıyız.

Almanya savaşın tarafı

14.03.2018
PKK’ye karşı, Kürt halkına karşı faşist, soykırımcı politikaların ortaya çıkartılıp uygulamaya konmasında Almanya bir merkezdir. Almanya politikası etkilidir. Kürdistan’daki savaşı organize eden Almanya savaşın bir tarafı oldu.

Almanya’nın 17. Eyaleti Türkiye

13.03.2018
93 Kasım’ında PKK’nin yasaklanması ne Kürdistan’daki mücadeleyle bağlıydı, ne Almanya-Türk ilişkileriyle bağlıydı, ne Almanya’daki mücadeleyle bağlıydı. ‘Almanya’da kitle gösterileri oldu ona karşı yasak ilan edildi’ deniliyor. Kesinlikle öyle bir durumla ilişkisi yoktur. PKK’nin yasaklanmasının tek nedeni, Düsseldorf davasının karara bağlanıp bitirilebilmesi içindir.

Êzîdîler yine yollara düştü

12.03.2018
Şengal’de DAİŞ’in uyguladığı soykırıma maruz bırakılan Êzîdîler, bu kez Efrîn’de yeni bir katliamla yüz yüze. Kentte Êzîdîler’in irili ufaklı 22 köyü bulunuyordu. Bu köylerden Qestel, Sinka, Baflunê ve Çema’da yaşayan Êzîdîler, saldırıları sonucu köylerini terk etmek zorunda kaldı. Êzîdîler, Türk ordusunun işgal ettiği köylerde Êzîdî mezarlığını mekanı imha ettiğine dikkat çekti.

Kadınlar kolektif emekle güçleniyor

10.03.2018
Kadınların kolektif emekle oluşturduğu kooperatif deneyimleri, küçük adımlarla başlamasına rağmen son yıllarda dünyanın birçok ülkesine yayıldı. Tarım, hayvancılık ve el sanatları gibi farklı iş kollarında açılan kooperatifler kadınların ekonomik alanda söz sahibi olmasını sağlıyor.

Yeni bir yaşam inşasında kadın kooperatifleri

09.03.2018
Kolektif yaşam ve üretimin temelini oluşturan kadınlar, bireyselliğin zirveye ulaştığı günümüzde kendilerini yeniden özgür kılmanın yolu olarak kooperatifleşmeye gidiyor. Kadınlar ortak üretim içinde cins bilinçlerini güçlendirerek kadın kimliğini doğru temellerde yeniden kazanmanın yolunu açıyor.

8 Mart’a yeniden anlam katan kadınlar

08.03.2018
Kadının direniş mirasının ürünü olan 8 Mart, kadınların emekleri, örgütlülükleri, cesaretleri ve kahramanlarıyla muhteşem bir mücadele örneği sergilediği Efrîn’de yeniden anlam kazanıyor. Kadınlar 8 Mart’ı Efrîn direnişinin onuruyla karşılıyor.