DÜNYANIN TACI DÜŞTÜ!

Düşmanını ezberlemek!

Direnişin kalbine dokunmak!

ROHENDA!

İşgalin ölümlü iştahı!

Evren doğuran KADINLAR

Helebce’nin öğretmeni: Mamosteye Nanasraw

Toplum-Yaşam

İşgalin ölümlü iştahı!

19.03.2018
Tam altmış gün oldu, işgalci Türk ordusu en ağır silahlarla, uçaklarla barbarca saldırdı. Efrîn’de, çocuk, hamile kadın, yaşlı sivilleri öldürdü. İlçeleri ve köyleri yıktı. Efrîn halkı yerini yurdunu bırakmamak için direndi. Tekrar tekrar Helebce’yi, Şengal’i yaşattılar halkımıza.

Castel Cindo’da ‘sır’lı bir kadın savaşçı Şîndar

19.03.2018
Efrîn’de bir bahar vakti solmasın diye yeşile kesmiş dağlar ve ovalar, bir kadın yürüyor karanlığın üstüne. Omuzunda Nebi Huri’den bu yana aldığı ağır yük. Bu yükün ağırlığı ile ilerliyor, karanlığın üstüne düşme vakti değil yürüme vakti. Yol oluyor, yolun götürdüğü yere gidiyor, gözlerinde umudun hüznünü taşıyan bir kadın...

DÜNYANIN TACI DÜŞTÜ!

17.03.2018
Bir kız çocuğunun allı morlu saç tokası-tacı, kanlı morgun kapısında yere düştü! Kireç gibi beyazlaşmış yüzüne bulaşan kan dünyanın yüzünde bir leke gibi duruyor.

Efrîn için çığlık olalım

17.03.2018
Türk ordusunun Efrîn’i işgal girişimine karşı Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar öfkeli. Hamburg’daki PYD Temsilcisi Miqdat Ehmed “Burada olsak da yüreğimiz, kalbimiz hep Efrîn için atıyor” diyor.

Helebce’nin öğretmeni: Mamosteye Nanasraw

16.03.2018
Aslında kimse tanımıyor, bilmiyor. Bilebilecek tüm insanlar ile o da 16 Mart 1988’de Halepçe’deki kimyasal saldırısında can vermiş... Bildikleri ve idealleri “bilinmeyen öğretmen” yani Mamoste Nanasraw olarak kentte bir sır gibi...

ROHENDA!

15.03.2018
Efrîn’de ‘Benim ölüm buradan çıksa da köyünü bırakıp gitti dedirtmem’ diyen babasıyla son mermilerine kadar savaşarak şehit olan Rohenda’nın hikayesi...

Stephen W. Hawking hayatını kaybetti

15.03.2018
Kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen evrenbilimci ve teorik fizikçi Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti.

Direnişin kalbine dokunmak!

14.03.2018
Gün, başını dağ gibi dik tutmanın zamanıdır. Gün, bütün insanlık ailesi içinde kendini var etme zamanıdır. Kendi gücüne dayanarak ve kendine inanarak direnme zamanıdır. Kürt halkı eğer hala dış güçlerden bir şey bekliyor ise kendi gücünü tanımıyordur!

Yeni salgın uyarısı: ‘X’ hastalığı Milyonları öldürebilir

14.03.2018
Dünya Sağlık Örgütü, ‘X’ olarak adlandırılan yeni bir hastalığın hızla yayıldığını söyledi. Önlem alınmadığı takdirde milyonlarca insanın hayatını kaybedebileceği belirtiliyor.

Evren doğuran KADINLAR

13.03.2018
Bir ana içindeki çocuğu korumaya çalışıyor, bir ana ayaklanmış çocuğuna kol kanat geriyor, diğer ana yeryüzünde tek varlığı olan oğlunun suretini çerçevelemiş kendinden bile sakınarak diyar diyar gezdiriyor…