Bu devrimin bir parçasıyım

Dedesi Franko’ya karşı savaştı İki oğlu Rojava’da

Nadire Yoslun Dersim’e uğurlandı

Kadın direnişinin yüzü olacağız

24 saat eylem örgütlülük

8 Mart kadınlarının yüreği Efrîn için attı

Nadire Yoslun için taziye verildi

Kadın

Kadınlar Efrîn için kriz masası kuruyor

19.03.2018
Ulusal Kadın Çalıştayı, Brüksel’de bir araya gelerek Efrîn için eylem takvimi çıkardı. Toplantıda süresiz eylemleri koordine edecek bir kriz masasının oluşturulması; uluslararası, Kürdistani ve dini organizasyonlarla görüşmeler yapılması temelinde heyetler kurması kararlaştırıldı.

Jineoloji akademisi kurulacak

19.03.2018
RJAK, Güney Kürdistan’da kadına yönelik şiddetin nedenlerini masaya yatırarak 11 maddelik çözüm önergesi sundu.

JAS’dan özsavunma eğitimi

19.03.2018
inên Azad ên Sosyalîst (JAS) Newroz öncesi Qamişlo’da kadınlara özsavunma eğitimi verdi. Kaleşnikof silahının çalışma mekanizmasının öğretildiği ve boş sahada atış uygulamasının yapıldığı özsavunma eğitimine kadınların ilgisi ve katılımı yoğundu.

Her gün 7’den fazla kadın katlediliyor

19.03.2018
Meksika’nın başkenti Mexico City’nin Reforma Caddesinde kadına yönelik kadın kırımına pembe haçlar üzerinde yazılı dövizlerle dikkat çekildi.

Herford’da kadın devrimi paneli

19.03.2018
Almanya’nın Hannover kentinde Rojava Devrimi’nde Kürt kadınların mücadelesinin anlatıldığı bir panel düzenlendi. Geçtiğimiz Cuma günü Kreishaus Herford'da yapılan panelde Ceni Kürt Kadın Barış Bürosu temsicisi Yvonne Heine, Initiative für Frieden und Hofnung in Kurdistan sözcüsü Emine Gözen ve Initiative Freundschaft der Regionen Derik/Rojava und Herford temsilcisi Ulrich Adler konuştu.

Dedesi Franko’ya karşı savaştı İki oğlu Rojava’da

17.03.2018
“Ben bir anayım; yüreğim sızlar ama verdikleri karara saygı göstermezsem kendimle çelişmiş olurum. ‘Gitmeyin’ desem; ‘sen değil miydin bize enternasyonalizmi, halkların kardeşliğini, ezilen insanlarla dayanışmayı öğreten’ demezler mi? Çocuklarıma hem saygı hem de hayranlık duyuyorum. Onlara başarı dilemekten başka bir seçeneğim yok.”

Sözün bittiği yerdeyiz

17.03.2018
HDP Milletvekili Hüda Kaya, Meclis’te yaptığı konuşmada son 16 yılda artan cinsel istismar ve saldırılara dikkat çekerek, “Din alimi diye geçinen şarlatanların sapıklıkları karşısında artık sözün bittiği yerdeyiz” dedi.

Adîle Xanim’dan devraldığı geleneği sürdürüyor

16.03.2018
Tarihi boyunca acılarla sınanmış Helebce’de 4 yıldır belediye başkanlığı görevini yürüten Kwestan Akram Faraj, kendisini kente verdiği hizmetlerle nam salmış Helebceli Adîle Xanim’ın bir ardılı olarak görüyor. Kenti acıların süzgecinden geçmiş bölge kadınına benzeten Akram, “Bu kentin değerini ancak bir kadın bilebilir” diyor.

Yoslun toprağa verildi

16.03.2018
Almanya’nın Rüsselsheim kentinde yaşamını yitiren kadın hakları aktivisti Nadire Yoslun, memleketi Dersim’de düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Kadınlar Efrîn için buluşuyor

16.03.2018
KNK öncülüğünde Kürdistan’ın dört parçasından kadınlar “Efrîn’i sahiplenmek için” bir araya gelerek bir eylem takvimi çıkartacak.