Hesekê’de soykırım anıtı

Kontrgerilla dizilerine örtülü ödenek

Dengê Hewa ile kâinat yolculuğu

6 yıl sonra Kürt Film Festivali

Lacê Weli çıktı

Dünyanın yeni mirası

DAİŞ Herkül Kalesi’ni yok etti

Kültür-Sanat

Sur’da Aziz’in zurnası da sustu

22.06.2017
66 yaşındaki Aziz Atar, Sur’un eski zurnacılarından. Türk devleti Sur’u harap edince ne düğün kaldı ne de zurna çalma gereği. Eşiyle şimdilik sığındığı Alipaşa’daki tek gözlü ev ile muhtaç olmamak için zurna çaldığı Ongözlü Köprü arasında mekik dokuyor.

Kürt sanatında mağduriyet dili eskide kaldı

22.06.2017
Amed’in alternatif sanat merkezlerinden biri olan Amed Şehir Tiyatrosu’nun (AŞT) oyuncularından Yavuz Akkuzu, baskılara karşı mağduriyet dilinin eskide kaldığını, “Biz yok olduk, bittik” söyleminin sona erdiğini söylüyor.

Daniel Day Lewis aktörlüğü bırakıyor

22.06.2017
Üç en iyi erkek oyuncu Oscarlı Daniel Day Lewis, aktörlükten emekli olacağını açıkladı.

Efsane rapçi Prodigy yaşamını yitirdi

22.06.2017
New YorkQueensbridge’in ve dünyanın en ünlü rap gruplarından Mobb Deep’in rapçisi Prodigy (Albert Johnson) 42 yaşında yaşamını yitirdi.


Faraşîn’e bir yolculuk

22.06.2017
Hayrettin Ekinci*

Dengê Hewa ile kâinat yolculuğu

21.06.2017
Zengin bir Alevi Kürt kültür havzasından ve âşıklık geleneğinden gelen Ozan Şêxo, Denge Axê, Dengê Avê, Dengê Agir’den sonra Dengê Hewa albümüyle geldi. Pazarcık-Elbistan awazıyla eserlerini besteleyen Şexo’nun albümündeki 11 şarkıyı Kürtçe okuyor.

Hemşin Öyküleri

21.06.2017
Hemşin Ermenicesi ve kültürü üzerine çalışmalarıyla tanınan Mahir Özkan’ın ilk öykü kitabı olan Hemşin Öyküleri bugüne dek yayımlanmış ilk Hemşince edebiyat eseri olma özelliğini taşıyor.

DAİŞ Herkül Kalesi’ni yok etti

21.06.2017
QSD savaşçılarının 7 Haziran’da özgürleştirdiği Harkalah (Herkül) Kalesi’nin DAİŞ çeteleri tarafından viraneye çevirildiği ortaya çıktı. DAİŞ elemanlarının kaleyi yağmaladığı ve tarihi eserleri de Türkler sattığı belirtildi.

Lacê Weli çıktı

21.06.2017
Sanatçı Hasan Sağlam, uzun bir aradan sonra “Lacê Weli - Önce yüzüm kanadı“ albümüyle müzikseverlere merhaba dedi.

Sevgili’ye intihal suçlaması

21.06.2017
Fatoş Güney, İnci Aral’ın son kitabı “Sevgili”nin kendi kitap taslağı ve senaryo çalışmalarından intihal yaptığını iddia ederek, dava açtı.