'Anatolia' müzikaline yoğun ilgi

'Vatan Haini İnek'

Susma, haykır

Kürtçe gramer dört cümlede toplanabilir mi?

Raylar arasında geçen hayatlar: Locman

Ey Hawar, isyanım

Rê / Yol hayatın kendisi

Kültür-Sanat

Bir ayrımcılık hikâyesi: Marina

19.03.2018
Muhteşem Kadın, Sebastián Lelio’nun yönettiği 2017 çıkışlı drama dozu yüksek bir Şili filmi. Ölüm ve Öteki arasındaki bağlantıyı sıradan; ama güçlü bir şekilde veren film son dönemlerin en önemli yapıtlarından biri.

Yakarmanın içinde isyan var

19.03.2018
2500 yıl önce yazılmış “Yakaranlar” eşitlik için mücadele eden kadınların öyküsünü anlatıyor. DasDas tarafından sahnelenen oyun 8 Mart’ta prömiyerini yaptı. Oyuncularının çoğunun amatör olduğu Yakaranlar’ın yönetmenliğini Arif Pişkin, Didem Balçın, Mert Fırat ve Volkan Yosunlu yaparken çoğunluğu şarkılardan oluşan oyunun müziklerini ise Vedat Yıldırım ve Metehan Dada üstleniyor.

Elbistan’dan bir aşık-ı sadık: Tacım Baba

19.03.2018
Adı Tacım Yıldız. Herkes onu ‘Tacım Baba’ olarak tanıyor. Kendi deyimi ile o bir ‘aşık-ı sadık’, yani halk ozanı. “Eskiden saz çalıp, kendi deyişini söyleyenlere aşık-ı sadık derlerdi. Hakka bağlılık aşkı. Ama ne yazık ki şimdilerde kalmadı” diyor.

Yeva filmine yasaklama

19.03.2018
Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde gösterilecek filmler arasında yer alan ‘Yeva’ Azerbaycan’ın talebi üzerine yasaklandı.

Klarneti ile ağıtlara can veriyor

19.03.2018
Dersimli Nesimi Ataş, çocukluğundan bu yana hem kendi çabaları heme de babası ile düğünlere giderek klarnet çalmayı öğrenmiş.

Rê / Yol hayatın kendisi

17.03.2018
Dersimli sanatçı Deniz Deman’ın yeni albümü Rê bugün dinleyiciyle buluşuyor. Deman’ın albümünde 14 eser var. 9 eser Kurmancî, 5 eseri ise Dimilkî.

Banksy, Zehra Doğan’ı New York’a taşıdı

17.03.2018
Grafiti çalışmalarıyla tüm dünyada tanınan İngiltereli sokak sanatçısı Banksy New York’un Manhattan bölgesinde yaptığı duvar resminde, gazeteci ve ressam Zehra Doğan'ın tutuklanmasını protesto etti.

Susma, haykır

17.03.2018
"Halkların acılarını, sevdasını ve umutlarını ezgilerimizde, marşlarımızda ve türkülerimizde dile getirmeye çalışıyoruz" diyen 'Umuda Haykırış'ın 'Susma' adlı yeni albümü raflarda yerini aldı. Mir Müzik etiketiyle çıkan albümde Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Lazca, Almanca ve Fransızca parçalar seslendiriliyor.

Ey Hawar, isyanım

16.03.2018
Müzisyen Kawa Urmiye’nin ”Dört parça Kürdistan dile geliyor, ortaklaşıyor” dediği ilk albümü ‘Ey Hawar’ dinleyiciyle buluşuyor. Urmiye, ‘’Başkan Öcalan teslim edildiğinde halkımız isyandaydı. Bu isyanı hep ifade etmek istedim, haykırmak istedim, yazmak istedim. Ey Hawar işte bu isyan’’ diyor.

Liva okuyucuyla buluştu

16.03.2018
Tutuklu yazar ve şair Suavka Liva’nın “On’lara anlatıyorum” isimli ilk şiir kitabı, şiir severlerle buluştu. Ceren Kültür Yayınları etiketiyle çıkan kitapta, 39 şiir bulunuyor.